Częstotliwość
Aby zachować oczekiwaną estetykę naszego daszku nad drzwiami wejściowymi, wystarczy poświęcić mu krótką chwilę 4 razy do roku, a przynajmniej w trakcie wiosennych i jesiennych porządków, kiedy zabieramy się za czyszczenie elewacji. Dostateczne jest wówczas wyeliminowanie podstawowych zabrudzeń, czego możemy łatwo dokonać przy użyciu tradycyjnych środków czystości: wody z mydłem lub płynem do naczyń. Jednak to, jak zabierzemy się za czyszczenie naszego daszku, powinno zależeć przede wszystkim od materiału, z jakiego został on wykonany.
Czyszczenie materiału
Najczęściej spotykane daszki wykonane są z poliwęglanu. Materiał ten możemy łatwo wyczyścić, używając wspomnianej już wody z mydłem lub płynem do naczyń. Na rynku dostępne są też specjalne płyny do czyszczenia poliwęglanu. Do aplikacji i wycierania zabrudzeń warto zastosowań miękką ściereczkę z mikrofibry. Alternatywę dla daszków z poliwęglanu mogą stanowić modele szklane. Możemy je z łatwością czyścić i polerować, używając do tego miękkiej gąbeczki nasączonej wodą z dodatkiem płynu do mycia szyb. Oprócz daszków poliwęglanowych i szklanych spotkać możemy też te wykonane z drewna, które są najtrudniejsze w pielęgnacji, ponieważ wymagają nie tylko czyszczenia przy użyciu specjalnych preparatów do drewna, ale także odpowiedniej konserwacji – konieczne jest tutaj zastosowania płynów lub kremów konserwujących powierzchnie drewniane. W każdym z przypadków powinniśmy omijać przede wszystkim ostre środki chemiczne oraz szorstkie narzędzia.
W trakcie zimy
Daszki nad drzwiami wejściowymi wymagają szczególnej pielęgnacji w czasie zimy, kiedy zagrażają im zalegające na ich powierzchni śnieg czy lód. Należy wówczas regularnie pozbywać się wszelkich warstw, które stanowią dodatkowe obciążenie dla daszku, w konsekwencji czego korzystanie z niego jest mniej bezpieczne – zwłaszcza jeśli jest to model szklany.