Produkty

Co warto wiedzieć o kostce brukowej

Co warto wiedzieć o kostce brukowej

Kostka brukowa towarzyszy nam od czasu, gdy z miast zaczęły znikać szare płyty chodnikowe. I chociaż mają wielu przeciwników, na dobre zagościły nie tylko w pejzażu miejskim. Spotkać je możemy na parkingach, chodnikach, podjazdach i w końcu – w ogrodach. Jaką kostkę wybrać do otoczenia domu?

wzory z kostki brukowejMinusy kostki brukowej są wymieniane głównie przez uczestników ruchu drogowego w miastach, bo materiał ten często jest wykorzystywany do budowy dróg dla rowerów. W porównaniu z nawierzchnią asfaltową jeździ się po kostce niekomfortowo, wolno, nierzadko jest ułożona wadliwie, pozapadana z racji złej organizacji podłoża, a bliskość korzeni drzew powoduje wybrzuszenia i inne deformacje. Także na chodnikach dla pieszych nie zawsze jest dobrze – mogą coś o tym powiedzieć panie w obuwiu na szpilkach, osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich oraz rolkarze. Ci ostatni chętniej widzieliby na chodnikach kostkę niefazowaną – bez rowków na krawędziach – po której jazda na rolkach nie kojarzy się z ciągłą, nieprzyjemną wibracją.

A przecież dobrze ułożona kostka brukowa może być prawdziwą ozdobą i funkcjonalnym rozwiązaniem zarazem – wystarczy spojrzeć na wykończenie niektórych posesji – kostką brukową wyłożone są podjazdy, miejsce parkingowe, najbliższe otoczenie domu, schody i alejki. Kostka może być efektowna, ale pod warunkiem dobrego przemyślenia kształtu, jaki wypełni po wybraniu odpowiedniego wzoru. Wreszcie – powinna zostać fachowo ułożona, bo chociaż samo wykonanie alejki wydaje się czynnością nieskomplikowaną, praktyka i doświadczenie ekipy brukarskiej sprawią, że wytyczony trakt będzie spełniał swoją funkcję przez dziesięciolecia.

Na rynku spotkamy duży wybór kostki brukowej. Producenci polecają niecodzienne kształty, kolory i stylizacje. Przykładem niech będzie kostka postarzana, która przy obecnym trendzie na stylizacje rustykalne jest spotykana coraz częściej. Z wyglądu przypomina naturalny kamień, a odpowiednie wyprofilowanie pozwala na ułożenie najwymyślniejszych, zaokrąglonych kształtów. Służą temu formy daleko odmienne od najpowszechniej spotykanych – trapezowych i półkolistych.

Konstrukcje okalające alejki czy podjazd samochodowy mogą być wykonane z tego samego materiału i być tego samego koloru co kostka brukowa. Tutaj za przykład niech posłużą krawężniki wkopane w ziemię na odpowiednią głębokość. Spotkać możemy krawężniki zwykłe, ale też najazdowe czy łukowe. Podobnie z materiałami, z których wykonać można schody, skarpę i mur oporowy. Jednolity kolor alejki i wykończenia z pewnością będzie prezentował się okazalej niż dwukolorowy zestaw.kostka brukowa

Wśród zalet używania kostki brukowej w ogrodach wyróżnić możemy (oprócz bezdyskusyjnej estetyki) łatwość jej czyszczenia, dobre odprowadzanie wody uniemożliwiające powstawanie kałuż i nieskomplikowaną naprawę polegającą na wymianie uszkodzonego elementu - z tej racji dobrze jest kupić nieco więcej kostek, które wykorzystamy do ewentualnej korekty. 

Ciekawą odmianą kostki brukowej jest ta, która jest przeznaczona do wizualnej symbiozy z rosnącą w niej roślinnością – kostka trawnikowa jest odpowiednia do miejsc związanych z samochodem, na przykład jako materiał na podjazd. Inne zastosowanie ma kostka brukowa z wbudowaną lampą solarną – ta, umiejscowiona w okolicach krawężnika, wieczorową porą wskaże prawidłowy kierunek w stronę domu.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, pamiętajmy, że jej grubość jest związana z przeznaczeniem konkretnego fragmentu ciągu komunikacyjnego – tam, gdzie ruchu nie będzie w ogóle, wystarczy wykorzystać kostkę brukową o grubości 4 cm. Tam, gdzie będą chodzić ludzie wystarczy 6 cm, ale już samochody powinny jeździć po grubszej, najmniej 10-centymetrowej warstwie. Aby uniknąć oblodzenia zimą, przed położeniem kostki warto zadbać o zainstalowanie systemu przeciwoblodzeniowego. Ten zapewnią nam maty lub kable grzejne położone pod kostką. Dzięki nim wyjdziemy z domu zimą bez obaw, że grozić nam może niekontrolowany poślizg.

Chodnik czy alejkę tworzy się przez wykopanie na całej jego długości zagłębienia na podbudowę – tę stanowić będzie tłuczeń łamany. Na niego sypie się kilkucentymetrową warstwę piasku i dopiero na nim układa się warstwę kostki. Ta, aby stabilnie trzymała się podłoża, powinna być ubita za pomocą zagęszczarki z nakładką gumową – obecność tej ostatniej będzie niezbędna do tego, by nie uszkodzić powierzchni kostki. Przestrzeń między kostkami zasypujemy piaskiem o frakcji do 2 mm. Warto przy okazji uniemożliwić wodzie gromadzenie się przez wykonanie spadku na bokach ścieżki – tu wystarczy nachylenie rzędu 3-4 %.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Chemia do myjek ciśnieniowych

Chemia do myjek ciśnieniowych
Wśród myjek ciśnieniowych znajdziemy zarówno urządzenia do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Ich popularność wynika z wygody użytkowania i wielo...
Czytaj więcej

Do czego można wykorzystać bazalt?

Do czego można wykorzystać bazalt?
Bazalt z racji swoich właściwości znajduje powszechne zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu. Chociaż cieszy oko mnogością form w naturalnie uf...
Czytaj więcej

Jak czyścić podjazd?

Jak czyścić podjazd?
Niektóre zabrudzenia, powstałe na powierzchni naszego podjazdu, bardzo łatwo jest usunąć. Wpływa na to proces fabrycznego impregnowania, któremu podda...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.06.2015
no trochę przesadzacie, że kostka się pojawiła, kiedy znikły szare płyty. A drogi w starożytnym Rzymie, co do dzisiaj istnieją? A poniemieckie brukowane drogi?

Ocena i komentarz dla:

Co warto wiedzieć o kostce brukowej