Produkty

Czym ozdobić ogród?

Czym ozdobić ogród?

Ogród to w większości przypadków przestrzeń relaksu i odpoczynku. W niej mamy czuć się dobrze i swobodnie, dlatego tak ważne jest zaaranżowanie ogrodu zgodnie ze swoimi upodobaniami. Tak jak w przypadku wnętrz, również ogród możemy ozdobić ciekawymi dodatkami. Przestawiamy więc sposoby udekorowania przydomowej przestrzeni.

oczko wodneRośliny ozdobne

Największą ozdobą każdego ogrodu są zadbane rośliny. Gatunków, które dobrze przyjmą się w naszych warunkach klimatycznych, jest bardzo dużo. Wśród nich znajdziemy rośliny wieloletnie, barwnie i bogato kwitnące. Dla pasjonatów ogrodnictwa z pewnością pielęgnacja roślin ogrodowych będzie miłym i relaksującym obowiązkiem.

Donice, kwietniki

Same rośliny ogrodowe to jednak nie wszystko. Niektóre z nich możemy bowiem umieścić w różnego rodzaju donicach. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę donic – począwszy od tych małych, a na największych kończąc. Bogata kolorystyka i wzornictwo sprawiają, że są one ozdobą każdego miejsca, w którym się znajdą. Wśród donic znajdziemy także nietypowe, jak np. drewniane skrzynie czy taczki. Warto wspomnieć także o kwietnikach. W tej kategorii znajdziemy kwietniki do powieszenia na ścianie budynków, kwietniki-rzeźby, kwietniki-pergole. Kwietnik sam w sobie może więc stanowić ozdobę ogrodu, a piękne kwiaty są jego idealnym dopełnieniem

Figurki, rzeźby

To kolejna kategoria ozdób ogrodowych, która cieszy się ogromną popularnością. Nie dziwi to jednak, patrząc na różnorodność tego typu dekoracji. Zróżnicowanie zastosowanych materiałów, wykorzystanych motywów, wzorów , barw i rozmiarów pozwala wybrać z pośród ozdób te, które stylem odpowiadają każdemu ogrodowi. Poza klasycznymi krasnalami ogrodowymi (które wciąż z łatwością znajdziemy na rynku) możemy zdecydować się także na figury i rzeźby zwierząt (np. bocianów, kotów, żab, krokodyli, dzików, świń, lwów, koni, czapli), postaci (dzieci czy aniołów) oraz rozmaitych przedmiotów, jak np. wiatraki, kamienie, szyszki, kolumny itp. Do wyboru mamy także rzeźby przedstawiające postacie i motywy biblijne, a także baśniowe trolle. Niektóre z tych ozdób są wręcz monumentalne – to kilkumetrowe figury wykonane z brązu lub betonu.

Oczka wodne

Jedną z popularnych ozdób, wymagającą jednak profesjonalnego wykonania i późniejszej pielęgnacji, są oczka wodne. Same w sobie już stanowią ozdobę ogrodu, ale często wzbogacane są dodatkowymi elementami, np. fontannami, mostkami czy rzeźbami. W ten sposób powstają miniatury naturalnego krajobrazu. Warto wspomnieć również o fontannach ogrodowych, które sprzedawane są w komplecie z pompą i nie wymagają bezpośredniego podłączenia do kranu.

Inne ozdoby

Wśród produktów, które możemy wykorzystać w naszych ogrodach w funkcji dekoracyjnej, znajdziemy również;

- ozdoby solarne – mowa o lampach solarnych, które znajdziemy w sklepach pod postacią latarni morskich czy np. bukietu róż. Niektóre z lamp połączone zostały z figurkami zwierząt, np. wiewiórek czy kretów.  Znajdziemy tutaj także ozdoby, które wprawiane są w ruch dzięki działaniu promieni słonecznych, jak np. motyle solarne.

- karmniki i poidła dla ptaków – występujące często z dekoracjami, np. aniołami, albo będące podobizną różnych budowli, np. pałacu.

- wiatrowskazy – wskaźniki kierunku wiania wiatru ze zdobiącymi je figurami. Znajdziemy także wahadła ogrodowe z motywami psa, kota, żab czy ptaków.lampka solarna

- lampiony – posłużą nie tylko jako ozdoba, ale także efektownie i naturalnie rozświetlą przestrzeń podczas wieczornych spotkań w ogrodzie. Mogą stać na ziemi lub zostać powieszone na gałęziach drzew.

- pergole – to drewniane lub metalowe konstrukcje przyjmujące różne kształty i formy. Znajdziemy pergole-przejścia, ale też pergole z ławeczką – oba rodzaje dostępne są m.in. w formie łuku. Obsadzone roślinami pnącymi będą prostą, naturalną i bardzo efektowną ozdobą.

- ozdoby nietypowe – warto także wspomnieć o wszelkich ozdobach, które zostały wykonane z nietypowych przedmiotów, np. z opon samochodowych, butelek, starych pni czy rowerów. Dzięki pomysłowości i talentowi możemy samodzielnie wyczarować z nich niepowtarzalne kwietniki, donice czy płotki.

Data publikacji: 18.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na papierowe ozdoby wielkanocne - zrób to sam

Pomysł na papierowe ozdoby wielkanocne - zrób to sam
Święta za pasem! Wielkanocne wypieki i smaczne potrawy już niedługo pojawią się na stole. Przygotowując się do świąt, pomyśl nie tylko o menu, ale też...
Czytaj więcej

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?

Szyjemy obrusy – jaki materiał na obrus wybrać?
Możemy wybrać gotowe obrusy na stół lub znaleźć materiał, z którego uszyjemy obrus dopasowany idealnie do wymiarów naszego mebla....
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym ozdobić ogród?