Produkty

Jak ciekawie ukształtować teren ogrodu

Jak ciekawie ukształtować teren ogrodu

Jeśli jesteśmy posiadaczami ogrodu i chcemy nadać mu wyjątkowy charakter, możemy zdecydować się na ciekawe ukształtowanie jego powierzchni. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć interesujące zakątki o różnym charakterze i przeznaczeniu, a także uatrakcyjnić wizerunek naszej posesji. W jaki sposób tego dokonać?

ścieżka w ogrodzieZróżnicowanie terenu pozwala na wydzielenie w ogrodzie poszczególnych stref, ale również na wizualne jego powiększanie – płaski teren wydaje się być optycznie mniejszy, niż ten sam teren o zróżnicowanym uksztaltowaniu. Powierzchnię naszej działki możemy więc sztucznie profilować bez względu na to, czy jest ona mała, czy duża. Na jakie rozwiązania w tym zakresie możemy się zdecydować?

Jak zróżnicować uksztaltowanie ogrodu

Sztuczne kształtowanie terenu będzie obejmowało przede wszystkim różnorodne podniesienia i obniżenia ternu.

Jeśli chodzi o fragmenty podniesione, możemy zdecydować się na wykonanie niewielkiego nawet skalniaka, który obsadzimy odpowiednia roślinności. Tak podniesiony teren wraz z kamieniami czy skałami, które go stworzą, będzie stanowił ciekawy punkt na planie ogrodu.

Zamiast skalniaka możemy podjąć się usypania niewielkiego wzniesienia czy pagórka – dobrze jest obsadzić go trawą lub umieścić na jego szczycie stylowa ozdobę ogrodową. W takim miejscu możemy także wyeksponować jakąś dekoracyjną roślinę.

Warto także zastanowić się nad wykonaniem skarpy bądź pofałdowaniem terenu. Dają one wiele możliwości aranżacyjnych, łącznie z budową murków oporowych czy tworzeniem tarasów –poszczególnych stopni na stoku.grys marmurowy

Aby zróżnicować teren, możemy także podnieść go w pewnych konkretnych miejscach – np. wokół tarasu albo trawnika. Jeżeli wzniesienie takie będzie miało postać murka, posłuży dodatkowo za miejsce do siedzenia.

Nietypowe ukształtowanie terenu sprawdzi się także w warzywniku. Wystarczy zastosować tutaj podniesione grządki – nie tylko zapewnią urozmaicenie, ale także zagwarantują optymalne warunki do wzrostu roślin oraz ułatwią ich pielęgnację.

W celu wykonania wymienionych wzniesionych elementów terenu, możemy posłużyć się piaskiem, żwirem, ziemią spod fundamentów czy kruszywem budowlanym.

Nie zapominajmy, że zamiast podwyższać teren, możemy go również obniżyć. Obniżenie poziomu ziemi – np. w postaci niewielkiego placyku wykorzystanego jako plac zabaw dla dzieci lub kącik wypoczynkowy – będzie doskonałym sposobem na powiększenie przestrzeni, ale także oddzieleniem wybranego obszaru od trawnika. Wystarczy obniżenie terenu już o kilkanaście centymetrów, by uzyskać pożądany efekt.

Warto również dodać, że wzniesienia i obniżenia terenu można płynnie ze sobą łączyć. Wspomniany wcześniej skalniak możemy np. ulokować wokół niewielkiej niecki – ziemię z jej wykopu wykorzystamy właśnie do budowy otaczającego jej wzniesienia. Samo obniżenie warto natomiast wykorzystać jako oczko wodne.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.01.2016
U nas jest bardzo płasko, a więc - beznadziejnie. Dlatego ruszam na wiosnę z koparką i robię skarpy, fąłdy, górki i wszystko, żeby ten ogród jakoś wyglądał.

Ocena i komentarz dla:

Jak ciekawie ukształtować teren ogrodu