Produkty

Jak dbać o meble ogrodowe? 7 wskazówek

Jak dbać o meble ogrodowe? 7 wskazówek

Meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zależy od ich regularnej konserwacji. Jak dbać o meble ogrodowe, by były wyjątkową ozdobą i spójnym uzupełnieniem ogrodowej aranżacji? W tym artykule znajdziesz najważniejsze wskazówki.

Przejdź do następnych akapitów:

Oferta stosowanych na zewnątrz domu mebli zawiera stoły, krzesła, ławki i huśtawki ogrodowe wykonane z różnych materiałów. Dbałość o ich stan i wygląd przedłuży czas korzystania z nich, a żeby nasze starania zakończyły się sukcesem, przyda się nie tylko garść użytecznych informacji na ten temat, ale i sukcesywne powtarzanie czynności pielęgnacyjnych i regeneracyjnych. W jaki sposób umiejętnie postępować z meblami ogrodowymi, by były zadbane i tym samym zapraszały do skorzystania z nich?

Wybierając meble dla nas i naszych gości, którzy pojawią się na terenie naszej posesji, decydujemy się na sprzęty efektowne, trwałe i solidnie wykonane. Obecnie te wymogi spełnia wielu producentów, którzy oferują komplety lub pojedyncze elementy wykonane z różnych materiałów – metalu, drewna, w tym gatunków egzotycznych, technorattanu, szkła, wikliny, tworzywa sztucznego. Nie należą do wyjątków konstrukcje powstałe z połączenia powyższych, a także wykończenia całości wykonane z różnych materiałów tekstylnych.

Co charakteryzuje wszystkie z wymienionych materiałów? Przede wszystkim przez to, że są eksploatowane na świeżym powietrzu, narażone są na kontakt z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, w tym promieniowaniem ultrafioletowym, które niszcząco wpływa na zachowanie oryginalnych kolorów. Korodowanie pod wpływem wilgoci, niszczenie pod wpływem zabrudzeń, a także – w przypadku drewna – wystawienie na działanie owadów, grzybów i pleśni dopełniają (choć nie wyczerpują) zagrożenia, jakie czyhają na ogrodowe meble.

Możemy jednak korzystnie wpłynąć na ich kondycję i prezencję, a tym samym przedłużyć czas ich funkcjonowania o kolejne sezony, jeśli tylko zadbamy o ich regenerację i zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami.

7 wskazówek, jak dbać o meble ogrodowe

Jak konserwować meble ogrodowe poza sezonem? 

Meble stojące na tarasie czy elementy tzw. małej architektury ogrodowej wymagają szczególnej troski, ponieważ przez cały rok wystawione są na działanie niepożądanych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg i promieniowanie UV. Nawet jeśli schowasz je w suche, zacienione miejsce na czas zimy, warto przed sezonem wiosenno-letnim wykonać zabiegi pielęgnacyjne. Dbanie o meble ogrodowe znacznie poprawi ich wygląd, ale też sprawi, że będziesz mógł korzystać z nich przez wiele lat. 

Jak konserwować meble ogrodowe? Ta dbałość tyczy się nie tylko konserwacji i zabezpieczenia mebli, ale w równym stopniu także miejsca, w którym są ustawione. Podstawową ochronę przed wilgocią, deszczem, a co za tym idzie – korozją czy pleśnią, stanowi odpowiednie zadaszenie tarasu lub patio i przykrycie mebli. Można na czas mrozów przechowywać je w pomieszczeniu gospodarczym, drewutni czy garażu. 

Jak chronić meble ogrodowe na wiosnę?

Przed rozpoczęciem sezonu grillowania i spotkań z rodziną lub znajomymi ważna jest konserwacja mebli ogrodowych – szczególnie drewnianych. Jeśli dobrze zabezpieczyłeś je na zimę, wystarczy, że oczyścisz je z brudu i kurzu oraz zweryfikujesz ewentualne uszkodzenia czy niedokręcone śrubki. Szczególną uwagę zwróć też na wąskie szczeliny przy nogach i brzegi blatów. 

Z najmniejszymi szczelinami i najbardziej uporczywymi zabrudzeniami poradzi sobie myjka wysokociśnieniowa. Dzięki niej dotrzesz do najwęższych zakamarków i przekonasz się, czy powłoka ochronna z poprzedniego sezonu nie została naruszona. Czystą powierzchnię osusz i obejrzyj raz jeszcze, by nie przeoczyć żadnych defektów. 

jak-dbac-o-meble-ogrodowe

Ochrona bezpośrednia przed czynnikami atmosferycznymi

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe na co dzień? Tuż przed nadejściem opadów deszczu warto je przenieść w zadaszone miejsce, zwłaszcza te, które pokryte są materiałami tekstylnymi. W tym aspekcie sprawdza się niewielka waga sprzętów, a także takie ich wyprofilowanie, które umożliwia ułożenie, na przykład krzeseł, jedno na drugim – to znacznie oszczędza przydomową przestrzeń przeznaczoną na doraźne ustawienie mebli.

Możliwość postawienia na sobie większej liczby krzeseł jest przydatna również po sezonie letnim, kiedy późną jesienią przenosimy meble do wnętrza budynku – czy to do domku ogrodowego, piwnicy lub wydzielonego miejsca w garażu. Oszczędzając przestrzeń, wpływamy korzystnie na jej estetykę i funkcjonalność.

Niestety nie wszystkie elementy wyposażenia są możliwe do przeniesienia, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w nieprzemakalne pokrowce, na przykład obejmujące stół (oraz ustawione pod nim krzesła z kompletu), które znajdują się w ofercie poszczególnych producentów stołów i krzeseł lub dokupić takie dostępne w różnych, uniwersalnych wymiarach. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku, kiedy na dłużej opuszczamy naszą posesję – pozostawiamy meble pod trwałym przykryciem, które uchroni sprzęty na tarasie lub w ogrodzie przed wpływem wody, śniegu, a także przed płowieniem spowodowanym nadmiernym, długotrwałym nasłonecznieniem.

Zabezpieczenie mebli z drewna – impregnacja olejem, bejcą lub lakierem

Drewno jest surowcem często wykorzystywanym do sporządzenia elementów wyposażenia ogrodowego pomimo jego wrażliwości na działanie czynników zewnętrznych. Konserwacja mebli ogrodowych z drewna – o ile nie zrobił tego uprzednio producent – niesie też tę korzyść, że możemy dobrać barwę preparatu chroniącego drewno do pozostałych komponentów naszego wyposażenia ogrodowego i nie jesteśmy zdani na niewielki wybór kolorystyczny zaproponowany przez producenta.

Zastosowana na surowe drewno powłoka lakierobejcy okaże się skuteczną ochroną nie tylko przed zawilgoceniem siedzisk i oparć, ale także przed ich zabrudzeniem, np. przez rozlane napoje. Działanie polegające na impregnowaniu drewna trzeba powtarzać przed każdym sezonem, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się udaną kompozycją, jaką stworzą stylowe drewniane meble w naturalnym otoczeniu roślin.

Dotyczy to rodzimych gatunków surowca – w przypadku egzotycznych (na przykład eukaliptusa, teaku, merbau) wszelkie czynności ograniczone będą do pokrycia ich powierzchni warstwą ochronnego oleju, który każdorazowo wydobędzie strukturę usłojenia i korzystnie wpłynie na intensywność koloru mebli.

Do ochrony mebli z drewna stosowany jest też lakier, który pozostawia na powierzchni warstwę ochronnego filmu. Ponieważ jednak preparat ten źle znosi trwałe nasłonecznienie i ma tendencję do pękania, wybierając go, postawmy na jakość, a stosując go, zadbajmy o takie przygotowanie powierzchni do malowania, jakie zaleca producent.

Jak dbać o meble z wikliny? Zastosuj specjalny lakier i farbę!

Wiklina jest materiałem często spotykanym w naszych ogrodach – szczególnie dekoracyjnie prezentuje się w ogrodach wiejskich, w których drobna, misterna plecionka współgra z okazałymi kwiatami i zwisającymi ze ścian altany pnączami. Na jej korzyść przemawiają również niewielka waga i niższa w porównaniu z drewnem cena. Jednak wiklina jest materiałem mniej odpornym nie tylko na procesy starzenia, ale również na uszkodzenia mechaniczne – te trudno jest naprawić we własnym zakresie w stopniu niezauważalnym. Jak chronić meble ogrodowe z wikliny? 

Aby przedłużyć żywotność mebli wykonanych z wikliny, należy zastosować specjalny lakier przeznaczony do tego materiału. Specjalny, ponieważ charakteryzuje się daleko większą elastycznością od preparatów stosowanych na przykład do drewna. Kolejnym specyfikiem, którego użycie nie tylko zabezpieczy wiklinę, ale i dodatkowo zwiększy jej dekoracyjność, jest elastyczna farba kryjąca. Tym sposobem będziemy mogli cieszyć się delikatnym wzorem plecionki w niestandardowej kolorystyce, na przykład ciemnożółtej lub pastelowej błękitnej.

Jak chronić meble ogrodowe z technorattanu? Wystarczy woda, mydło i ściereczka 

Dbanie o meble ogrodowe z technorattanu jest proste. W przeciwieństwie do wybujałych, owalnych mebli wiklinowych, konstrukcje wykonane z technorattanu charakteryzują się bardziej regularnymi kształtami, wśród których przeważają stonowane, niemal minimalistyczne wzory. Z tego względu różnorakie meble, a są nimi krzesła, stoły, sofy, leżanki i skrzynie spełniające rolę siedzisk, częściej spotykane są w ogrodach i na tarasach zaaranżowanych w nowoczesny sposób, pośród egzotycznych roślin i z kontrastowo użytymi orientalnymi wzorami materiałowych siedzisk i poduch. 

Kolejną różnicą dzielącą wiklinę od plecionek technorattanowych jest większa trwałość tych drugich. Powodem tego jest użycie do ich sporządzenia żywic syntetycznych. Technorattan do złudzenia wykazuje podobieństwo do swojego poprzednika, jakim był rattan, obecnie rzadko spotykany z racji swojej nietrwałości i kruchości. Jego unowocześniona wersja swoją trwałością przypomina meble z tworzywa sztucznego, przewyższając je odpornością na blaknięcie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Do czyszczenia produktów wykonanych z tego tworzywa można bez ograniczeń używać wody – nie tylko zwilżonej nią szmatki, ale nawet myjki ciśnieniowej.

jak-dbac-o-meble-ogrodowe

Konserwacja mebli ogrodowych z metalu – zapobieganie korozji

Wystawienie na działanie wilgoci zawartej w powietrzu, a także opadów deszczu i śniegu skutkuje – jeśli materiał nie został należycie zabezpieczony – rdzewieniem metalowych elementów. Dotyczy to nie tylko całych mebli wykonanych z tego materiału, ale i takich, w których został on połączony na przykład ze szkłem i drewnem oraz użyty jako spajające całość konstrukcji wsporniki czy wkręty.

Wykonane w całości z żeliwa sprzęty dużo ważą, ale charakteryzuje je ponadczasowy styl, który znajduje zastosowanie w tradycyjnie urządzonych ogrodach z romantycznymi elementami zdobniczymi w formie roślin i ozdób. Sprawiają wrażenie niepoddających się upływowi czasu – nie zmieniajmy tego przeświadczenia i zawczasu zadbajmy o brak ognisk korozji na powierzchni metalu. 

Jak konserwować meble ogrodowe? W tym celu należy na początku każdego sezonu uważnie obejrzeć meble z każdej strony. Jeśli zauważymy ślady zagrożenia, należy usunąć warstwę farby, a następnie położyć nową, oczywiście zawierającą substancję chroniącą przez zardzewieniem.

Dbanie o meble ogrodowe to także estetyka wykończenia 

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o drewniane meble ogrodowe, rozważ zakup specjalnych poduszek. Materiałowe siedziska stosowane na meblach ogrodowych dopełniają komfortu wypoczywania na świeżym powietrzu, a poduchy sprzyjają przebywaniu na zewnątrz domu i sprawiają, że przestrzeń staje się przytulna. Niestety, na ich powierzchni, zwłaszcza jasnej i wzorzystej, szczególne widoczne są wszelkie zabrudzenia, płowienie i blednięcie barw będące efektem upływu czasu. Z tego względu warto dbać o ich czystość i składowanie ich w miejscu osłoniętym nie tylko od wilgoci, ale i słońca. 

Do tego celu przydadzą nam się skrzynie, a także fotele, sofy, a nawet stoliki wyposażone w szuflady, których zawartość możemy przeznaczyć na tego typu materiałowe elementy. Im więcej wygospodarujemy miejsca do przechowywania, tym bardziej możemy ozdobić naszą kolekcję mebli ogrodowych w siedziska i tekstylne dodatki, które będą odpowiednie na poszczególne okazje – od cowieczornych spotkań w gronie najbliższych do wystawnych, uroczystych obiadów z zaproszonymi gośćmi. Oprawa takich imprez zostanie wzbogacona specjalnie na takie okazje przygotowanymi materiałowymi ozdobami. Decydując się na ich zakup, warto upewnić się, że można je bezpiecznie prać w pralce.

Data publikacji: 18.04.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dbać o meble ogrodowe? 7 wskazówek