Produkty

Jak dzielić przestrzeń w ogrodzie

Jak dzielić przestrzeń w ogrodzie

Bez względu na to, czy dysponujemy dużym, czy małym ogrodem, warto wydzielić w nim różne strefy. W przypadku terenów o ograniczonej powierzchni podziały te będą miały charakter symboliczny. Inaczej będzie w obszernych ogrodach i na działkach, w których poszczególne zakątki możemy wyodrębnić w bardzo wyraźny sposób. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?

dzielony ogródAby wydzielić wnętrza ogrodowe, możemy zastosować wiele różnych metod – stosując mniej lub bardziej widoczne granice, oddzielimy od siebie np. strefę, w której wypoczywamy czy spożywamy posiłki, od strefy przeznaczonej pod uprawę warzyw i owoców.

Podział na wnętrza za pomocą roślinności

Poszczególne strefy w ogrodzie możemy oddzielić od siebie za pomocą różnych nasadzeń. Wśród zielonych ścian warto zwróci uwagę na lite, zupełnie nieprzepuszczające światła, oraz ażurowe. Pierwsze z nich będę pomocne podczas wydzielania tzw. wnętrz konkretnych – zapewniają nam one pełną intymność, a jednocześnie ograniczają otwartą przestrzeń. W roli takiej litej ściany sprawdzi się np. gęsty, wysoki i zwarty żywopłot. Ażurowe zielone ściany stworzą np. pnącza – wymagają one podpór, w roli których sprawdzą się płoty, tyczki czy trejaże. Zwykle nie tworzą one tak zwartej kompozycji jak żywopłoty formowane – sprawiają wrażenie lżejszych i nie zasłaniają w pełni krajobrazu za nimi. Za ich pomocą wydzielimy tzw. wnętrza obiektywne.

Rośliny nie muszą od razu tworzyć całych ścian wydzielających wnętrze z kilku stron – czasem wystarczy szpaler mniejszych drzew albo efektowny soliter, by w mniej wyraźny sposób podzielić przestrzeń ogrodu. Oprócz drzew granice stref wyznaczą również krzewy bądź rabaty kwiatowe.

Podział ogrodu za pomocą elementów małej architektury

Obecność obiektów takich jak altany, pergole, bramki, trejaże, płoty kratkowe czy murki również pozwala na wytyczenie w ogrodzie wyraźnych stref. Mogą one stanowić samodzielnie występujące elementy bądź być połączone z otaczającą je zielenią. Pergole czy bramki doskonale nadają się do obsadzania pnączami, tworząc wraz z nimi efektowne przejście prowadzące do innego ogrodowego pokoju. Obecność ażurowanych parkanów i trejaży nie wymaga łączenia ich w długie płoty –wystarczy jeden lub dwa panele, by efektywnie wyznaczyć granice pomiędzy różnymi obszarami naszej działki.

W ogrodzie sprawdzą się także parawany ogrodowe, które pozwolą zasłonić naszą strefę wypoczynku przed wzrokiem sąsiadów bądź oddzielić się od niezbyt płotek dzielący ogródefektownego krajobrazu – ich zaletą jest to, że możemy łatwo przenieść je w inne miejsce.

Podział ogrodu za pomocą ukształtowania terenu i elementów płaskich

Prostym sposobem na wyznaczenie różnych stref jest zagospodarowanie nawierzchni – teren porośnięty trawnikiem zdecydowanie odcina się od powierzchni tarasu ułożonego z kostki czy kamiennych płyt. W podobny sposób – utwardzając podłoże – możemy wydzielić obszar przeznaczony na gillowisko. Warto także zdecydować się na wykonanie ścieżek, które będą prowadziły do poszczególnych zakamarków naszego ogrodu i jednocześnie w subtelny sposób oddzielały je od siebie.

Różne strefy uwidocznimy też poprzez zróżnicowanie ukształtowania terenu. W obniżeniu możemy stworzyć placyk zabaw dla dzieci lub kącik grillowy, a na pagórkach zasadzić efektowne rośliny, które będą częściowo zasłaniały kolejne części ogrodu znajdujące się za nimi.

Data publikacji: 20.04.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę

Dekorujemy ogród – gdzie postawić pergolę
Pergola niewątpliwie zwiększy piękno naszego ogrodu, a oprócz tego zagwarantuje nam schronienie w upalne dni. W którym miejscu ogrodu na...
Czytaj więcej

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?

Budujemy ładną pergolę! Jakie akcesoria i okucia do płotów wybrać?
Montaż płotu z drewnianych kratek lub lameli? To naprawdę nie musi być trudne. Radzimy, jakie akcesoria do pergoli i ogrodzenia z lameli wybrać, aby w...
Czytaj więcej

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?

Altanka ogrodowa – jak zabudować jej ściany?
Altanka ogrodowa wyznacza strefę wypoczynkową, w której w czasie ciepłych dni i wieczorów spędzamy wiele czasu. Podstawowe projekty altanek ogrodowych...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dzielić przestrzeń w ogrodzie