Produkty

Jak łączyć kolory w ogrodzie?

Jak łączyć kolory w ogrodzie?

Pierwsze podmuchy letniego powietrza dają wrażenie świeżości, lekkości i napełniają nas energią. Sprawiają, że rozpoczynamy planowanie: jakie rośliny, meble na taras, jakie kolory. No właśnie – kolory, czyli ważny aspekt aranżacyjny planowania ogrodu. Warto pochylić się nad nim nieco dłużej.

kolorwe krzesła w ogrodzieKolorowy ogród wygląda pięknie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że łączenie barw kwiatów nie powinno być przypadkowe. W świecie ogrodowych barw istnieją pewne zasady, których powinniśmy przestrzegać. Za dużo – oznacza chaos, za mało – nudę.

Kolory podstawowe i pochodne

Do pierwszych zaliczamy żółty, czerwony i niebieski, do drugich zielony, fioletowy oraz pomarańczowy. Pochodne powstają po zmieszaniu barw podstawowych i dalej mogą być pochodną różnego nasycenia kolejnych barw. Umieszczając te wszystkie kolory kwiatów w swoim ogrodzie, zyskamy bardzo ciekawy efekt tęczy. Taka kompilacja nie jest jednak łatwa do zaplanowania.

Podobno najlepsze połączenia kolorów to zestawienia dwóch kolorów podstawowych np. niebieskiego z czerwonym lub żółtego z niebieskim. Takie mocne w wyrazie połączenia będą bardzo silnie wpływały na odbiór ogrodu.

Mało kontrastu, mało polotu

Pośród wszystkich połączeń kolorów najmniej poleca się te, które zdają się być bardzo zbliżone swoją barwą np. czerwień z pomarańczą, niebieski z fioletem. Mogą wyglądać ciekawie, ale tylko wówczas, kiedy zabawimy się ich nasyceniem. Do tego potrzebna jest jednak fachowa wiedza z zakresu ogrodnictwa.

Wpływ kolorów na odbiór ogrodu?

Kolory mają znaczenie – nie bierzmy pod uwagę jedynie efektu wizualnego. Często kreują nasz nastrój, odbiór, to, jak się w danym miejscu czujemy. Czerwony i pomarańczowy to zawsze domena ogrodów bardzo radosnych, pełnych energii. Fiolet oraz żółty lub różowy to skojarzenie z dostojeństwem, elegancją. Niebieskie odcienie to z kolei wyznacznik ogrodów spokojnych, nieco smutnych, ale także pełnych szyku. Oczywiście najbardziej uniwersalna jest biel.

Kolory w ogrodzie to nie tylko płatki kwiatów, choć to one najczęściej nam się z barwami kojarzą. Kolory możemy wyrazić także za pomocą liści. Niektóre różnią się wyłącznie nasyceniem barwy zielonej, inne nabierają kolory purpury i czerwieni.

Kolory a nasze samopoczucie

Wielu osobom ogród kojarzy się przede wszystkim z miejscem relaksu, w którym barwy ciepłe – żółty i pomarańczowy – poprawiają nasze samopoczucie. Barwy chłodniejsze, w tym niebieski i biały, uspakajają nas i łagodzą emocje.

To, jak odbieramy kolory, zależy także od nas samych, od skojarzeń z daną barwą i dlatego powinniśmy otaczać się tymi, które po prostu lubimy.

Monochromatyczny czy wielobarwny?

Ogród utrzymany w jednej tonacji na pewno będzie łatwiejszy w aranżacji. Szczególnie, jeśli tworzy ją początkujący ogrodnik. W ogrodzie monochromatycznym stawiamy większy nacisk na pokrój oraz fakturę roślin. Dzięki takiemu zróżnicowaniu ogród sprawia wrażenie harmonijnego, ale nie nudnego. W ogrodach wielobarwnych przeważają ciekawie zestawione rabaty kwiatów. Takie kompozycje wymagają jednak posiadania wiedzy o roślinach i odpowiedniego doboru ubarwiania. Twórcy ogrodów mówią o zastosowaniu 2-3 kolorów dominujących w ogrodach, najlepiej takich, które mocno się od siebie różnią.

Kolory kształtują przestrzeń ogrodu, dodają mu charakteru, wzbogacają, decydują o końcowym odbiorze, wpływają na nasze samopoczucie oraz to, jak działa na nas sam dom i jego otoczenie. Dobór kolorów w ogrodzie nie jest tak prosty, jak wybór barw do pomieszczenia. Rośliny mają przecież niejednakowe wysokości, kwitną o różnych porach roku, wymagają odmiennych stanowisk, żyją i rosną w zależności od warunków pogodowych. Projektując ogród, warto rozpocząć zabawę z kolorami od niewielkich rabat, które w razie niepowodzenia będzie można w kolejnym roku zaplanować inaczej.meble z kolorami w ogrodzie

Kilka ciekawostek:

- białe kwiaty będą idealne do rozdzielania innych kolorów, np. fioletowego lub niebieskiego,

- białe kwiaty możemy łączyć z dowolnym kolorem bez obawy o złe połączenie barw,

- kolor żółty najlepiej prezentuje się w bliskim sąsiedztwie koloru fioletowego,

- czerwone rabaty potrafią być optycznie dominujące, dlatego uważajmy z ich ilością,

- ogrody utrzymane w jednym kolorze dominującym nie muszą być nudne, wystarczy że zastosujemy kwiaty różniące się od siebie intensywnością nasycenia płatków.Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon

Triki aranżacyjne, jak urządzić mały balkon
Wygląd balkonu w dużej mierze determinuje jego metraż. Dobrze urządza się dużą przestrzeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by i ta mała stała się pi...
Czytaj więcej

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet

Jak tanio urządzić balkon? Meble balkonowe z palet
Marzy Ci się piękna aranżacja balkonu, ale odstraszają Cię wysokie koszty związane z zakupem mebli? Postaw na wyposażenie zrobione z drewnianych palet...
Czytaj więcej

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?
Jeśli po zimie zauważyliśmy, że nasze drewniane meble ogrodowe nie wyglądają już tak pięknie jak kiedyś, mamy do wyboru dwie opcje: wymienić je na now...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.05.2016
Kolorowe elementy w ogrodzie jak najbardziej! Unikam intensywnego zielonego żółtego i niebieskiego, bo tego jest dużo latem w naturze, ale lubię pastelowe odcienie wszelkich barw.

Ocena i komentarz dla:

Jak łączyć kolory w ogrodzie?