Leczenie ogrodem
Leczenie ogrodem, czyli tak zwana hortiterapia, to doskonały powód do tego, by z ogrodów korzystały w pełni także osoby niepełnosprawne. Taka forma spędzania czasu może dla wielu osób być zastępstwem pracy zawodowej, daje poczucie przydatności, pomaga nawiązywać kontakty międzyludzkie, wprawia w dobry nastrój. Przebywanie wśród roślinności jest relaksujące, polepsza samopoczucie, a możliwość jej pielęgnacji przynosi korzyści w postaci lepszej sprawności.
Ścieżki
Ogród dla osoby niepełnosprawnej powinien być przede wszystkim bezpieczny – to nadrzędna zasada, której należy się trzymać przy aranżacji takiego miejsca. Należy przystosować je tak, by osoby kalekie, starsze czy niewidome, mogły się w nim swobodnie poruszać, a także miały możliwość pielęgnacji roślinności. Z tego względu niezwykle istotne jest projektowanie ścieżek. Te powinny być wykonane z twardego podłoża (np. betonu), ponadto powinna charakteryzować je odpowiednia szerokość i brak ostrych zakrętów. Teren zarówno ścieżek, jak i pozostałych części ogrodu powinien być też pozbawiony wszelkich nierówności.
Pielęgnacja ogrodu
Bliższy kontakt z roślinami oraz możliwość ich pielęgnowania, powinny dawać specjalnie skonstruowane stoły uprawne, na których znajdować się mogą np. warzywa i wszelkiego rodzaju zioła oraz podwyższone rabaty z kwiatami. Stoły oraz rabaty muszą być dopasowane pod względem wysokości i szerokości do indywidualnych potrzeb danej osoby niepełnosprawnej, a także możliwości, jakie daje nam konkretny ogród. Nie możemy zapominać również o osobach, które nie poruszają się na wózkach – tutaj istotne jest rozmieszczenie wygodnych ławek, na których możliwe będzie zarówno relaksowanie się, jak i zajmowanie się roślinami z pozycji siedzącej.
Rośliny
Myśląc o bezpieczeństwie osób niepełnosprawnych w ogrodzie, powinniśmy mieć na uwadze również konkretne rośliny, które się w nim znajdą. Warto tutaj unikać przede wszystkim gatunków roślin z kolcami, drzew iglastych o twardych igłach oraz zrzucających owoce, a także wszelkich roślin trujących. Taki ogród najlepiej zaaranżować z kolei kwiatami o intensywnym i przyjemnym zapachu, roślinami wydającymi dźwięki (np. szeleszczącymi na wietrze trawami), które szczególnie przypadną do gustu osobom niewidomym i niedowidzącym, oraz drzewami niskopiennymi.