Produkty

Jak stworzyć palenisko w domku działkowym?

Jak stworzyć palenisko w domku działkowym?

Jesień i zima zwyczajowo oznaczają odpoczynek od działki. Jednak jeśli mamy odrobinę samozaparcia, możemy stworzyć z niej całoroczną atrakcję, która ogrzeje nas w mroźne miesiące, a wraz z nastaniem ciepła pozwoli na zorganizowanie miłego popołudnia w otoczeniu zieleni. Mowa oczywiście o palenisku pod dachem naszego domku lub altany.

paleniskoPalenisko jako ogrzewanie

Zainstalowanie paleniska może być skutecznym rozwiązaniem na ochronę przed zimnem dla osób spędzających dużo czasu na działce niezależnie od pogody. Dotyczy to oczywiście domków murowanych lub solidniejszych, drewnianych wersji. W obu przypadkach musimy mieć możliwość zainstalowania komina, jak i przygotowania miejsca na palenisko, dlatego będzie to znacznie łatwiejsze w przypadku stawiania nowych konstrukcji. Na szczęście nawet większe altany działkowe, wykonane z cegieł, nie należą do przesadnie skomplikowanych projektów, więc przy niezbędnej dozie chęci będziemy w stanie wymurować własną konstrukcję. W przypadku gdy nasze palenisko będzie znajdować się na ścianie zewnętrznej, musimy liczyć się ze sporymi stratami ciepła, jednak w przypadku 25 m² powierzchni nie będzie to miało to wielkiego znaczenia.

Konstrukcja taka wymaga w pierwszej kolejności wytyczenia solidnej podstawy betonowej, na której znajdą się kamienie lub cegły. Koniecznie musimy zastosować materiały ognioodporne, dlatego przy murowaniu korzystajmy z zaprawy szamotowej.

Aby ułatwić usuwanie popiołu i podtrzymać ciepłotę rozgrzanego paleniska, zaleca się skorzystanie z grubej blachy (pamiętajmy, by nie sąsiadowała z powierzchnią drewnianą lub wykonaną ze sztucznych materiałów). Dla mniejszych potrzeb wystarczy komin i wentylacja naturalna, jej wykonanie musi nadzorować specjalista w dziedzinie. Prawo określa wymiary dla kominów korzystających z takiego ciągu, muszą mieć przynajmniej 0,14 m lub 0,12 m w przypadku wersji stalowej.

Palenisko, oprócz tego że daje przyjemne i wydajne ciepło, może posłużyć nam też do przyrządzania potraw, a nawet gotowania. Warunkiem tego będzie zainstalowanie haków, najlepiej żeliwnych, lub rożna. Jeżeli spodziewamy się częstego wykorzystania kulinarnego paleniska, na pewno przyda nam się również kratka wykonana z hartowanej stali. Pamiętajmy o jej regularnym czyszczeniu, tak jak i o wymiataniu popiołu z paleniska.

Jeżeli nie mamy możliwości stworzenia odpowiedniego ciągu, to korzystając z metalowego komina, zawsze pozostaje nam skorzystanie ze stalowego kotła typu koza. Nie będzie on miał równej użyteczności jak palenisko, jednak za sprawą rozgrzanej blachy również może posłużyć do przygotowywania potraw.

Palenisko w altanie

Popularnym sposobem spędzania wolnego czasu na ogródkach działkowych jest wspólne grillowanie i biesiadowanie. Nic nie przyda się do tego równie dobrze jak palenisko, jednak aby móc cieszyć się smakiem upieczonego mięsa i warzyw nawet w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, powinniśmy skorzystać z przykrycia w postaci daszka.

W sprzedaży znajdziemy gotowe altany z miejscem na palenisko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyciąć taki otwór za pomocą piły. Kluczowe w tym wypadku będzie dobranie odpowiedniego promienia okręgu i zachowania bezpiecznej odległości przynajmniej 40 centymetrów od drewnianych elementów. Gdy znamy już miejsce, w którym będzie buchał ogień, wytyczmy równy okrąg i wykopmy dziurę o głębokości co najmniej 15 centymetrów. Jako podłoże może nam posłużyć żwir, a całość zabezpieczmy wzmacniającymi prętami.zaprawa szamotowa castorama

Palenisko powinno mieć betonową podstawę o grubości przynajmniej 10 centymetrów, skorzystajmy z gotowej mieszanki dostępnej w sklepach budowlanych. Zanim beton zaschnie, wytyczmy wewnętrzny krąg, którego średnicę wyznaczy nam długość cegieł użytych do obmurowania paleniska. Po przyschnięciu betonu czas na ułożenie cegieł promieniście wokół krawędzi okręgu. Wysokość jest zależna od naszych preferencji, możemy zdecydować się na dwa, trzy lub cztery rzędy cegieł. Nie zapomnijmy o wykonaniu szczelin na przynajmniej dwóch poziomach muru, w ten sposób powietrze będzie docierało do wnętrza paleniska.

Na samo palenisko idealnie nada się ruszt z żeliwa. Jeżeli chcemy regulować moc pieczenia lub swobodnie czyścić i dosypywać węgla i drewna, możemy wykonać wersję opuszczaną na łańcuchach. Będzie to od nas wymagało zdolności w obróbce metalu, dlatego skonsultujmy ten projekt ze specjalistą.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie

Surowe wnętrza - cegła klinkierowa w salonie
Chociaż cegły klinkierowe nadal bardzo chętnie są wykorzystywane do tworzenia odpornych na pogodę elewacji, to także projektanci wnętrz coraz częściej...
Czytaj więcej

Jak wykonać ścianę z cegieł?

Jak wykonać ścianę z cegieł?
Ściana z cegieł to jeden z najbardziej popularnych sposobów na oryginalne wykończenie wnętrza. Czy łatwo uzyskać taki efekt? Sposobów jest kilka, poni...
Czytaj więcej

Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni

 Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni
Dlaczego cegła klinkierowa to materiał, który bardzo chętnie stosujemy w domowych wnętrzach? Przede wszystkim sprawia, że pomieszczenie nabiera niebyw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak stworzyć palenisko w domku działkowym?