Produkty

Jak zrobić hamak z palet?

Jak zrobić hamak z palet?

Zamaszysty hamak rozwieszony w ogrodzie, gdzieś pomiędzy gruszą a jabłonką – marzenie ściśle związane z leniwymi, letnimi popołudniami spędzanymi w ogrodzie. W naszych artykułach poruszaliśmy kwestię hamaków już kilka razy. Pokazywaliśmy, jak tworzyć go z mocnych materiałów, by był bezpiecznym elementem wyposażenia ogrodu. Wreszcie przyszedł czas na uwielbianą przez wszystkich paletę.

Wygodny hamak wykonany z drewnianej palety – to możliwe? Jasne, że tak. Wszystko w oparciu o myśl, że najprostsze projekty bywają najciekawsze. Aranżacje z udziałem drewnianej palety zdążyliśmy już pokochać. Drewniane deski zbite w kratę stanowią podstawę do tworzenia stolików, wieszaków, ławek. Dlaczego zatem nie Relaks w ogrodziepokusić się o projekt hamaka?

Czego będziemy potrzebować? Palety oraz lin, wiertarki, śrub, piły, dwóch desek o długości około 2 m. To na etapie tworzenia hamaka. Później niezbędne będą także poduszki, materac oraz pled, którym przykryjemy nasze posłanie, by w rezultacie było wygodnie i pięknie.

Zanim powstanie hamak

Uwaga na jakość palety. Nie wszystkie od razu nadają się do użycia. Aby mieć pewność co do ich jakości, sprawdźmy dokładnie każdy ich element. Czy przypadkiem któraś z desek nie jest przegnita, złamana? Jeśli tak, konieczne będzie jej naprawienie. Wygładźmy także powierzchnię palety – materiał nieoszlifowany może nas skaleczyć, zniszczyć ubranie. Poza tym szlifowanie powierzchni przyda się szczególnie wtedy, gdy stwierdzimy, że nasze palety będziemy chcieli przemalować – farba na pewno dłużej utrzyma się na gładkiej strukturze. Do malowania palet zawsze używajmy farby do drewna oraz impregnatów.

Rozpoczynamy od?

Mierzymy nasz materac, sprawdzając w ten sposób, jakich wymiarów powinien być tworzony stelaż i ilu sztuk palet będziemy potrzebować. Zwykle, przy tradycyjnej wielkości palet, niezbędne są dwie sztuki.

HamakRozmiar hamaka będzie z pewnością związany także z dostępnymi wymiarami palet:

- europaleta o wymiarach 120 × 80 × 14,4 cm (solidny, wytrzymały produkt do budowy mebli);
- ISO (angielka) o wymiarach 120 × 100 × 14,4 cm;
- ½ (EUR) o wymiarach 80 × 60 × 14,4 cm (szczególnie przydatna do budowy mniejszych konstrukcji);
- powiększona (EUR) o wymiarach 120 × 120 × 14,4 cm;

Na płaskiej powierzchni rozkładamy dwie listwy. Do nich przymocowujemy palety. Jedną przy dolnych rogach, drugą przy górnych. Szczeliny powstające pomiędzy paletami także wypełniamy deskami. Taka konstrukcja będzie stabilniejsza.

W rogach europalet wykonujemy otwory na liny. Powinny być na tyle szerokie, by móc swobodnie przeciągnąć przez nie gruby sznur.

Gdy nasz stelaż jest już gotowy, przekładamy liny przez wykonane otwory, upewniając się, że biegną one pod spodem palety oraz dookoła niej. Po każdej stronie stelaża powinniśmy otrzymać sznur układający się w trójkąt. Liny mocujemy do drzewa lub ściany tarasu, w zależności od tego, gdzie chcemy umieścić hamak. Gotowe.

Pozostaje kwestia dekoracji. Na materac powinniśmy założyć pokrowiec, który będzie go chronił przed wilgocią. Dodajmy do całej kompozycji poduszki oraz kocyk, by było przytulnie i nastrojowo.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co zabrać na piknik? Przydatne wskazówki

Co zabrać na piknik? Przydatne wskazówki
Piknik to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Uwielbiają go dzieci, dorośli i pary. Jeśli jednak chcesz, by ten czas nale...
Czytaj więcej

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić hamak z palet?