Produkty

Jakie akcesoria do grilla będą najlepsze? Zobacz nasze propozycje

Jakie akcesoria do grilla będą najlepsze? Zobacz nasze propozycje

Ułatw sobie grillowanie i dobry ruszt skompletuj z praktycznymi akcesoriami. Dzięki nim przygotowanie potraw będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przydadzą Ci się odpowiednie noże, tacki oraz rękawice. Jakie jeszcze przybory do grilla warto mieć na wyposażeniu?

Przejdź do następnych akapitów:

Grill to zawsze dobry pomysł!

Ciepłe wieczory sprzyjają plenerowym spotkaniom. Nie tylko tym w kawiarnianych ogródkach, ale też na przydomowym tarasie czy w ogrodzie. Jednym z najlepszych pomysłów na jedzenie podczas domowego przyjęcia na świeżym powietrzu jest grill. Potrawy opiekane nad ogniem lub żarem kuszą zapachem i smakiem.

Moda na grillowanie rozpowszechniła się w Polsce bardzo szybko. Wystarczyło kilka lat, aby ten sposób spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi stał się obowiązkowym punktem spotkań w sezonie wiosenno-letnim. Nic dziwnego, że wybieramy go tak często i tak chętnie. Grillowanie to pyszne jedzenie, miła atmosfera i relaks z najbliższymi, bez konieczności spędzania wielu godzin w kuchni. Sama organizacja grilla jest prosta, a potrawy łatwe do przyrządzenia. Odpowiednie przybory usprawnią i uprzyjemnią Ci pracę przy ruszcie.

Grill węglowy Blooma Rockwell śr. 57 cm

Co jest niezbędne do grillowania?

Podstawą udanego grillowania jest oczywiście odpowiedni sprzęt, na którym opiekają się przygotowane wcześniej potrawy. Wśród dostępnych urządzeń znajdziesz produkty: gazowe, elektryczne oraz węglowe. Grille z poszczególnych grup różnią się od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim działaniem. Mogą mieć różne funkcje, przez które lepiej lub gorzej sprawdzą się w danej sytuacji. Co wyróżnia poszczególne modele?

Jaki grill wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Grill węglowy jest mobilny, a jego mała wersja bardzo lekka. Potrawy przygotowywane nad węglem drzewnym mają charakterystyczny zapach dymu, którego brakuje jedzeniu opiekanemu na sprzęcie gazowym. Jego zaletą jest z kolei łatwość rozpalania i precyzja w ustawianiu temperatury. Dużą korzyścią wynikającą z posiadania sprzętu elektrycznego jest opcja grillowania potraw w domu czy na balkonie, a dokładnie wszędzie tam gdzie masz dostęp do gniazdka elektrycznego.

Kupując wybrany grill zwróć uwagę na jego nóżki – czy są osadzone na tyle stabilnie, aby nie chwiały się podczas grillowania. Jest to niezwykle ważne do komfortowego przyrządzania potraw. Upewnij się również, że rączka mocowana do pokrywy nie nagrzewa się zbyt mocno. Chcesz usprawnić przygotowanie jedzenia? W tym celu przydadzą Ci się dodatkowe narzędzia do grilla.

Akcesoria do grilla - dlaczego warto w nie zainwestować?

Grill elektryczny Master Grill&Party MG401

Dodatkowe narzędzia przede wszystkim uchronią Cię przed kontaktem z ciepłym urządzeniem i pomogą Ci uniknąć poparzenia czy zabrudzeń. Sięgnij po akcesoria grillowe, aby sprawnie ściągnąć potrawy z rusztu i obracać je na drugą stronę bez ryzyka kontaktu z palącym żarem. Sprzęty zapewniające bezpieczeństwo przydadzą Ci się niezależnie od rodzaju rusztu przy którym pracujesz - sprawdzą się jako akcesoria do grilla gazowego, węglowego i elektrycznego.

Po dodatkowe narzędzia sięgnij już podczas rozpalania grilla. Dzięki nim szybko wzniecisz ogień, a także podtrzymasz i zwiększysz płomień. Przybory do grilla ułatwią Ci też przygotowanie konkretnych potraw. Okażą się nieocenione zarówno do mięsa, jak i warzyw.

Dlaczego jeszcze powinieneś dobrze skompletować akcesoria grillowe? Bo ułatwiają sprzątanie po przyrządzaniu jedzenia. Specjalną szczotką bez trudu wyczyścisz urządzenie, a kładąc na ruszcie aluminiowe tacki ograniczysz zabrudzenie kapiącym tłuszczem. Z kolei dodatkowy pokrowiec osłoni sprzęt przed deszczem i brudem, aż do następnego grillowania z rodziną i przyjaciółmi.

Jakie akcesoria do grilla warto mieć w domu?

Dodatkowe narzędzia do grilla wykorzystasz i podczas opiekania potraw dla dwóch osób, i przygotowując jedzenie na kilkuosobowe przyjęcie. Zastanawiasz się, które akcesoria wybrać? Czy lepszy będzie widelec, łopatka, a może szczypce? Szpikulce bambusowe czy te ze stali nierdzewnej? Co wybrać do rozniecania ognia - wachlarz czy miech? Sprawdź, jakie akcesoria do grilla warto mieć pod ręką, aby opiekanie na ruszcie było zdrowe, bezpieczne i przyjemne.

Grill węglowy Blooma Rockwell 210

Wypełnienie paleniska - węgiel drzewny lub brykiet?

Wahasz się nad czym grillować potrawy? Jako materiał na palenisko najlepiej sprawdza się węgiel drzewny. Dzięki niemu potrawy zyskują charakterystyczny smak i aromat. Podczas zakupów zwróć uwagę, aby kawałki węgla nie były zbyt drobne.

Alternatywą dla węgla drzewnego jest brykiet ze zmielonego drewna. To dobry materiał do początkowego grillowania. Kiedy pojawi się na nim biała powłoka, nakryj go węglem drzewnym.

Akcesoria do grilla przydatne podczas rozpalania paleniska

Uniknij poparzenia w trakcie podkładania ognia pod brykiet lub węgiel drzewny. Zamiast krótkich zapałek wybierz w tym celu automatyczną zapalarkę z wydłużoną lub wyciąganą końcówką. Jeśli zależy Ci na szybkim i łatwym rozpaleniu materiału, sięgnij po podpałkę. Do wyboru masz produkty w formie kostek lub płynu.

Do wzniecenia ognia przyda Ci się także miech (dmuchawa) lub specjalny wachlarz. Co różni te akcesoria? Miech tłoczy powietrze. Dzięki niemu nie musisz się nachylać nad paleniskiem w celu rozdmuchania ognia. Wachlarz tworzy z kolei wiatr kierowany ruchem Twojej dłoni. Do jego zastosowania wystarczy Ci jedna wolna ręka.

Zwiększ swoje bezpieczeństwo

Wybór odpowiednich narzędzi do rozpalenia grilla to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczne grillowanie. Rozpoczynając pracę przy ruszcie miej zawsze dostęp do rękawic, które ochronią Cię przed poparzeniem. Na ubrania nałóż z kolei dopasowany fartuch. To element bardzo przydatny w chwili, gdy wypływający z potraw tłuszcz niespodziewanie mocno pryska.

akcesoria do grillowania

Rękawice i fartuch traktuj jako akcesoria do grilla gazowego, węglowego i elektrycznego. Ryzyko poparzenia wiąże się nie tylko z płomieniami, ale też dotknięciem nagrzanego rusztu czy spadnięciem upieczonego jedzenia.

Wykorzystaj zalety tacek

Aluminiowy talerz czy podłużna tacka są niezwykle uniwersalne - przydadzą Ci się na każdym etapie grillowania. Użyj ich do przeniesienia surowych potraw w okolicę paleniska lub do podania już upieczonych kawałków mięsa czy warzyw. Jeśli chcesz uniknąć skapywania tłuszczu do ognia, połóż tackę z jedzeniem bezpośrednio na ruszt. Zapobiegniesz w ten sposób wnikaniu w potrawy szkodliwych substancji, wydzielanych przez spalony tłuszcz. Dodatkowo ułatwisz sobie sprzątanie po grillowaniu.

Wszelkiego rodzaju tacki i papierowe talerze czy kubki mają jeszcze jedną zaletę - sprawdzą się doskonale w chwili, gdy nagle okaże się, że brakuje szklanej lub porcelanowej zastawy dla gości.

Sztućce do grilla

Ułatw sobie przygotowywanie jedzenia na grillu i przygotuj szczypce do obracania potraw. Dzięki nim sprawne położysz jedzenie na ruszcie, a następnie ściągniesz je bez obawy o poparzenie. Podczas grillowania przyda Ci się również ostry nóż - do porcjowania i nacinania mięs czy kiełbasy, a także szpikulce do szaszłyków. Z kolei do wygodnego obracania dużych kawałków jedzenia użyj łopatki.

akcesoria do grillowania GoodHome Rockwell

Wybierając sztućce do grilla, zwróć uwagę na to, aby były długie i wykonane z materiału odpornego na działanie wysokiej temperatury. Jeśli zależy Ci na szybki i łatwym wyposażeniu grilla, skorzystaj z gotowych zestawów sztućców.

Przygotuj dodatkowy ruszt

Szukasz sposobu na sprawne i dobre wypieczenie potraw? Ułóż je na dodatkowym ruszcie. Urządzenie to ułatwi Ci obracanie jedzenia - kilka kawałków mięsa czy warzyw odwrócisz jednym ruchem ręki. Jeśli chcesz mieć pewność co do trwałości materiału, wybierz elementy zrobione z odpornej na korozję stali nierdzewnej.

Uwaga!

Na większe przyjęcia – dla około dwudziestu osób – przyda się grill ze średnicą rusztu nie mniejszą niż 40 cm. Takich rozmiarów są zwykle grille gazowe,
które pomieszczą jednorazowo nawet kilkadziesiąt porcji smacznego mięsa lub warzyw.

Dodatkowy ruszt ułatwi Ci także przenoszenie miękkiej ryby. Z wyprofilowanym akcesorium łatwo zmieścisz ją całą i obrócisz bez ryzyka, że rozpadnie się na małe kawałki. Element z gęstą siatką nada się z kolei do pieczenia mięsa na burgery z grilla.

Alternatywą dla rusztu są koszyki z małymi dziurkami. Te akcesoria do grillowania sprawdzają się idealnie do przygotowania warzyw - całych, poszatkowanych lub krojonych.

Dobrze wypieczone potrawy

Jedzenie przygotowywane na grillu węglowym opieka się o wiele dłużej niż to przyrządzane na sprzęcie elektrycznym czy gazowym. Dodatkowo cały czas musisz kontrolować wysokość temperatury w palenisku. Dwa proste urządzenia pomogą Ci nieco bardziej zapanować nad ogniem i ciepłem, które wytwarza. Jakie akcesoria do grilla wybrać w tym celu?

Przed podaniem gościom dużego kawałka mięsa skontroluj poziom jego wypieczenia przy pomocy termometru. W ten sposób sprawdzisz czy potrawa jest ciepła w środku, bez konieczności krojenia jej - temperaturę odczytasz po wbiciu sondy w mięso.

Grill gazowy GoodHome Tarhar

Wybierając akcesoria weź też pod uwagę pokrywę, która ułatwia i zdecydowanie przyspiesza przyrządzanie potraw. Sprawdza się także w zakresie równomiernego pieczenia dań. Korzyści z jej zakupu jest więcej - pokrywa uniemożliwia zaprószenie ognia w bliskim sąsiedztwie stanowiska grillującego, dym nie wydobywa się na zewnątrz, a temperatura smażenia regulowana jest przez otwór umieszczony na górze pokrywy.

Jak uniknąć przywierania potraw? Blisko rusztu postaw sobie spryskiwacz z olejem lub miej pod ręką silikonowy pędzel, którym rozsmarujesz tłuszcz po prętach. To naprawdę przydatne akcesoria do grillowania jedzenia.

Jakie akcesoria do grilla, aby go łatwo posprzątać?

Nawet solidnie wykonany grill nie posłuży Ci zbyt długo, jeśli odpowiednio o niego nie zadbasz. Ważne jest regularne czyszczenie szczotką, szmatką lub skrobakiem (opcja do uciążliwych, zaschniętych zabrudzeń).

Druga sprawa to zadbanie o ochronę urządzenia przed szkodliwym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. To szczególnie ważne, gdy sprzęt stoi cały czas na dworze i po przyjęciu nie chowasz do domu lub garażu. Wśród akcesoriów znajdziesz m.in. pokrowce, którymi przykryjesz urządzenie, a tym samym ochronisz grill przed kurzem oraz uszkodzeniami.

Grilluj smacznie i sprytnie

Grillowanie to rodzinna przyjemność, do której warto dobrze się przygotować. Dzięki dodatkowym akcesoriom opiekanie mięsa i warzyw stanie się proste, przyjemne, a przede wszystkim pozbawione ryzyka poparzenia. Zainwestuj w zestaw dostosowany do swoich potrzeb i możliwości, a ułatwisz sobie grillowanie.

Wszystkie akcesoria przydadzą Ci się podczas domowych przyjęć. Wiele z nich możesz też wziąć na piknik czy plenerowe wydarzenie, podczas w którego jedzenie serwowane jest z rusztu.

 

Data publikacji: 21.04.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?

Gotowanie w plenerze – jakie mamy opcje?
Relaks w ogrodzie, wyjazdy kempingowe lub odpoczynek pod namiotem to świetny sposób spędzania wolnego czasu i obcowania z naturą. Jeśli planuj...
Czytaj więcej

Czym i jak czyścić grill?

Czym i jak czyścić grill?
Grillowanie to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny czy znajomych oraz prawdziwa uczta dla naszych kubków smakowych. Na wyjątkow...
Czytaj więcej

Zasady zdrowego grillowania

Zasady zdrowego grillowania
Sezon grillowy został już oficjalnie rozpoczęty, więc pora wspomnieć o zasadach, jakich powinniśmy przestrzegać podczas przyrządzania posiłków na rusz...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jakie akcesoria do grilla będą najlepsze? Zobacz nasze propozycje