Produkty

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wypoczynku w ogrodzie bez znajdujących się w nim mebli. Stół i krzesła lub fotele to podstawa udanego relaksu na świeżym powietrzu oraz spotkań przy grillu. Szeroka oferta mebli ogrodowych, szczególnie siedzisk, pozwala nam dopasować je do własnych potrzeb i upodobań. Czym charakteryzują się poszczególne z nich i w które warto się wyposażyć?

Fotel Blooma Coburg
Fotel Blooma Coburg

Meble ogrodowe – w komplecie lub pojedynczo

Rynek mebli ogrodowych oferuje nam dziś bardzo wiele – niezwykle bogatą ofertę różnorodnych siedzisk, stolików, wielofunkcyjnych skrzyń, a nawet mobilnych barków. Skąd wiedzieć, które z nich sprawdzą się w naszym przypadku? Gdy chcemy kupić meble do ogrodu, możemy zdecydować się na jedno z następujących rozwiązań: zaopatrzyć się w zestaw obejmujący zwykle stół i krzesła bądź fotele albo skompletować wszystkie elementy osobno. O ile bez wątpienia potrzebujemy stołu, o tyle nie wszystkie rodzaje siedzisk sprostają naszym wymaganiom i oczekiwaniom. Ich różnorodność jest bardzo duża – od najprostszych foteli z tworzywa sztucznego, po wielopozycyjne leżanki. Wszystkie z nich mogą różnić się między sobą materiałami wykonania, stylistyką, konstrukcją oraz kolorami, więc dopasowanie ich do otoczenia i naszego gustu nie powinno sprawiać nam trudności. Jak przedstawia się oferta siedzisk ogrodowych?

Fotele ogrodowe

Fotele to jedne z najpopularniejszych siedzisk ogrodowych. Są niezastąpione podczas spotkań przy grillu lub kawie, kiedy spędzamy czas przy wspólnym stole. Fotele posiadają oparcia – niskie lub wysokie – a także podłokietniki, czym odróżniają się od krzeseł. Wraz ze stołami wchodzą w skład zestawów mebli ogrodowych. Większość modeli charakteryzuje się lekką konstrukcją, co umożliwia łatwe przestawienie ich z miejsca na miejsce. Najprostsze fotele powstają w całości z tworzywa sztucznego, lecz modne są także meble stworzone na bazie metalowej konstrukcji – ich siedziska i oparcia powstają z technorattanu lub połączenia poliestru i PCV. Te o niższych oparciach należą jednocześnie di najtańszych foteli ogrodowych.

 

Leżanka Blooma Sulana
Leżanka Blooma Sulana

Wśród foteli ogrodowych dostępne są także bardziej masywne konstrukcje, przypominające meble, jakie znajdziemy w naszych domach. Powstają najczęściej z aluminiowych ram i imitacji rattanu, a ich uzupełnieniem są poliestrowe poduszki. Dla zwolenników naturalności przygotowano natomiast stylowe, niskie fotele rattanowe, które wraz z poduszkami tworzą siedziska gwarantujące komfort. Zwróćmy też uwagę na fotele wielopozycyjne, które pozwalają nam na dopasowanie ich do własnych potrzeb. Wyróżniają się tym, że możemy samodzielnie regulować w nich wysokość oparcia – w jednych modelach ustawimy je w 5, w innych w 7 pozycjach.

Czy wiesz, że...?

Uzupełnieniem gamy foteli ogrodowych są specjalne foteliki dziecięce. Powstają z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są bardzo lekkie i można łatwo je przenosić. Ponadto charakteryzują się intensywnymi, żywymi kolorami. Wraz z małym stolikiem w odpowiednim kolorze pozwalają na urządzenie dziecięcego kącika, w którym maluchy mogą spożywać posiłki i bawić się.

Krzesło Blooma Aland 59 x 42 cm składane
Krzesło Blooma Aland 59 x 42 cm składane

Krzesła ogrodowe

Krzesła ogrodowe są zbliżone wyglądem do foteli, jednak najczęściej nie posiadają podłokietników. Podział na obie grupy produktów bywa jedynie umowny, gdyż poszczególne z nich nazywane są zamiennie fotelami lub krzesłami. Do produkcji tych drugich najczęściej stosowane jest drewno lub metal, a szczególną funkcjonalnością wyróżniają się krzesła składane. Możemy je bowiem wygodnie przetransportować lub łatwo przechować i zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi. Krzesła najlepiej sprawdzają się w połączeniu ze stołami i stolikami (podobnie jak fotele), umożliwiając komfortowe zjedzenie posiłku albo wypicie herbaty. Doskonale nadają się też na balkony i tarasy, co wynika z ich niewielkich rozmiarów i lekkiej konstrukcji.

Leżaki ogrodowe i leżanki

To grupa produktów typowo wypoczynkowych, w które warto się zaopatrzyć, gdy cenimy możliwość relaksu na świeżym powietrzu. Leżaki i leżanki ogrodowe powstają z wymienionych już wcześniej materiałów, np. z drewna, tworzywa sztucznego, metalu bądź technorattanu. Pozwalają na przyjęcie wygodnej pozycji leżącej i dostosowanie wysokości oparcia do naszych potrzeb. Niektóre modele leżaków i leżanek wyposażone są w dopasowane do nich miękkie poduchy, które zdecydowanie podnoszą komfort korzystania z nich. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup modeli bez poduszek, możemy dokupić je osobno. Oba rodzaje mebli stanowią dodatkowe wyposażenie ogrodu – pozwalają na wygodne opalanie się, odpoczynek po posiłku lub drzemkę w cieniu ogrodowych drzew. 

Czy wiesz, że...?

Leżaki ogrodowe i leżanki to produkty bardzo do siebie podobne, jednak różniące się jednym ważnym aspektem. Pierwsze z ich posiadają nie tylko regulowane oparcie, ale i podnóżek, dzięki czemu możemy ustawić je w taki sposób, by przyjąć w nich pozycję siedzącą. Leżanki przypominają natomiast swoją formą małe łóżka, w których regulowane jest jedynie oparcie.

Stelaż i hamak z łącznikiem 200 x 100 cm
Stelaż i hamak z łącznikiem 200 x 100 cm

Huśtawki ogrodowe

Huśtawki ogrodowe to praktyczne i wygodne w użytku produkty, które z pewnością umilą czas spędzany wśród ogrodowej zieleni. Ich konstrukcje najczęściej powstają z metalowych rurek lub drewna – wszystkie z nich charakteryzuje to, że wyposażone są w zadaszenie chroniące nas przed słońcem. Niektóre modele posiadają także miękkie poduszki.

Na przeciętnej huśtawce ogrodowej wygodnie usiądzie od dwóch do trzech osób – jedna osoba może się na niej nawet położyć. Huśtawka z pewnością nie stanowi najważniejszego mebla ogrodowego, ale doskonale sprawdzi się podczas tworzenie zacisznego kącika wypoczynkowego, np. pomiędzy drzewami. Pozwoli na swobodne i delikatne kołysanie się, co z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Gdy zajdzie tak potrzeba będziemy mogli także przysunąć ją bliżej stołu, by zapewnić dodatkowe miejsca siedzące dla gości.

Czy wiesz, że...?

Rolę nietypowych siedzisk ogrodowych mogą spełniać także hamaki. Do wyboru mamy hamaki sznurkowe i wykonane z tkanin, które możemy powiesić pomiędzy dwoma drzewami, słupkami albo na specjalnym stelażu. Jeżeli natomiast zależy nam na produkcie, który pozwoli na wygodniejsze utrzymanie pozycji siedzącej, zwróćmy uwagę na krzesła brazylijskie – te nietypowe hamaki również służą do powieszenia i doskonale sprawdzą się w zamocowane na mocnych konarach drzew.

Ławka żeliwno-drzewna prosta OPP
Ławka żeliwno-drzewna prosta OPP

Ławki ogrodowe i skrzynie

Fotele, krzesła, leżaki i inne opisane dotąd produkty nie wyczerpują jeszcze gamy mebli ogrodowych, które możemy wykorzystać jako siedziska. Nie zapominajmy o ławkach, które doskonale sprawdzają się zarówno ustawione przy ścianie budynku, jak i w kąciku grillowym czy w kwiatowym zakątku. Do konstruowania ławek ogrodowych są najczęściej wykorzystane metal, drewno lub połączenie drewna i żeliwa. Dostępne na rynku modele wyróżniają się ciekawymi kształtami i stylistyką, więc łatwo dopasujemy je do stylu, w jakim urządzony jest nasz ogród. Najmniejsze ławki pomieszczą co najmniej 2 osoby, jednak możemy zaopatrzyć się też w większe modele.

Do listy siedzisk ogrodowych należy dopisać także skrzynie. To praktyczne elementy wyposażenia, które sprawdzą się nawet na małych działkach. Skrzynie ogrodowe dostępne są najczęściej w dwóch wersjach – drewnianej i z tworzywa sztucznego. Wszystkie z nich odgrywają także dwie ważne role – służą jako schowki na rozmaite akcesoria, a dodatkowo spełniają funkcję siedzisk, na których z powodzeniem zmieszczą się 2 osoby. Możemy wykorzystać je nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie, gdzie wielofunkcyjność wyposażenia pozwala nam na optymalne zagospodarowanie ograniczonej przestrzeni.

 

Czy wiesz, że...?

Poza ławkami oraz skrzyniami możemy zaopatrzyć się w produkt, który będzie połączeniem oby wymienionych elementów. Ławka ze skrzynią posada oparcia i podłokietniki, a jej siedzisko jest jednocześnie wiekiem znajdującego się poniżej pojemnika. Taka konstrukcja doskonale sprawdzi się w pobliżu stołu ogrodowego, gdzie z jednej strony zapewni dodatkowe miejsce do siedzenia, a z drugiej umożliwi przechowywanie np. nakrycia stołu, poduszek i innych akcesoriów.Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Kiedy zdecydować się na składane krzesła ogrodowe?

Kiedy zdecydować się na składane krzesła ogrodowe?
Przebywając w ogrodzie, na balkonie lub na tarasie, jesteśmy nastawieni przede wszystkim na relaks. Dlatego też powinniśmy zadbać, aby strefa ta była ...
Czytaj więcej

Meble turystyczne – jak je wybrać?

Meble turystyczne – jak je wybrać?
W czasie urlopu dobrze wybrać się w miejsce, które pozwala na wyciszenie, odpoczęcie od codziennego zgiełku i zwolnienie tempa. Spotkanie z nat...
Czytaj więcej

Przenośne meble ogrodowe - dlaczego warto je wybrać

Przenośne meble ogrodowe - dlaczego warto je wybrać
Składane meble ogrodowe są wygodne do przenoszenia, a ich przechowywanie zabiera znacznie mniej miejsca, niż w przypadku tych, które są skonstruowane ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Krzesła, leżaki czy leżanki – jakie siedziska wybrać do ogrodu?