Produkty

Nowe przepisy dotyczące budowy przydomowych basenów

Nowe przepisy dotyczące budowy przydomowych basenów

Któż z nas nie pragnąłby posiadać za swoim domem pięknego basenu? I nie mowa tutaj o dmuchanych produktach oferowanych nam w supermarketach, lecz o solidnych konstrukcjach, w których zażyjemy orzeźwiającej kąpieli w czasie upalnych, letnich dni. Zanim jednak przystąpimy do prac związanych z budową przydomowego basenu, koniecznie musimy się zapoznać z przepisami regulującymi zasady jego tworzenia.

W połowie roku 2015 w życie wchodzi ustawa przewidująca uproszczenie załatwiania formalności związanych z samodzielną budową basenów przydomowych. Czego możemy się po niej spodziewać i w jaki sposób zacząć starania o stworzenie własnej strefy rekreacyjnej?

Dom z basenem

Basen w ogrodzieJeżeli zaczynamy projektować nasz domek jednorodzinny i od razu zdecydowaliśmy się postawić obok niego basen, formalności nie sprawią nam najmniejszych problemów. Wystarczy uwzględnić jego usytuowanie w projekcie zagospodarowania działki oraz opisać go. Pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego będzie obejmowało także zaplanowane na podwórzu konstrukcje.

Najpierw dom, potem basen

Jeżeli zdecydujemy się na taką kolejność lub jeśli będziemy chcieli wybudować basen przy domu, który zamieszkujemy od lat, wówczas musimy liczyć się z pewną dawką biurokracji. Są to jednak formalności zupełnie nieuciążliwe, bowiem jeśli planujemy wykopać basen nieprzekraczający 50 m², wówczas wystarczy zgłosić taki zamiar, określając zakres, sposób wykonania oraz termin rozpoczęcia prac. Dołączyć należy projekt, mapę działki oraz oświadczenie o prawie do dysponowania Basen rozporowynieruchomością na cele budowlane. Po 30 dniach od złożenia dokumentów możemy zacząć budować basen – o ile urząd nie zgłosi w tym czasie żadnych przeciwwskazań.

Wielki basen za domem

Pozwolenie na budowę basenu jest niezbędne podczas budowania zbiorników przekraczających 50 m². Procedura składania wniosku jest bardzo podobna jak w przypadku mniejszych konstrukcji. Ponownie powinniśmy przygotować projekt (w czterech kopiach), oświadczenie o prawie do nieruchomości, mapę działki oraz wypełnić formularz, w którym kierujemy prośbę do starostwa o udzielenie zezwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych. Jeżeli urząd pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek, pozwolenie będzie miało swoją ważność przez 2 lata – w tym czasie należy przynajmniej rozpocząć budowę. Jeśli jednak okres ten upłynie, a nasz basen dalej jest na etapie planów, wówczas ponownie musimy składać wniosek o pozwolenie. Co się zaś dzieje, kiedy decydujemy się na budowę zbiornika bez potrzebnych dokumentów? Urząd może zarządzić rozbiórkę powstałej konstrukcji, a także nałożyć dotkliwą karę finansową dla właściciela nieruchomości.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować basen do zimy?

Jak przygotować basen do zimy?
Zima może wyrządzić spore szkody zarówno w całorocznym basenie murowanym lub naziemnym, jak i tym typowo ogrodowym – dmuchanym, rozporowym czy s...
Czytaj więcej

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie
Lato w pełni, a to oznacza, że spędzamy w naszych ogrodach wiele czasu. Nie tylko doglądamy uprawianych warzyw i owoców, ale też odpoczywamy. Co jedna...
Czytaj więcej

Wybieramy basen ogrodowy

Wybieramy basen ogrodowy
Dawniej orzeźwienie, jakie w upalne dni daje chłodna woda, było przywilejem osób wyjeżdżających na wczasy do nadmorskich kurortów lub nad jezioro. Dzi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
31.01.2016
O, dzięki za info, bo właśnie się przymierzamy do robienia basenu, ale mnie tknęło, że może trzeba to zglosić jednak. No i tak, trzeba.

Ocena i komentarz dla:

Nowe przepisy dotyczące budowy przydomowych basenów