Produkty

Obrusy, pochodnie i poduszki ogrodowe, czyli akcesoria, które umilą wypoczynek

Obrusy, pochodnie i poduszki ogrodowe, czyli akcesoria, które umilą wypoczynek

Planując spędzanie czasu w ogrodzie, liczymy na miły i udany wypoczynek. Bywa jednak różnie – mokre fotele po nocnym deszczu, uciążliwe owady i niewygodny leżak powodują, że relaks odbiega od naszych wyobrażeń Aby uczynić z ogrodu prawdziwą oazę wypoczynku, wyposażmy go w dodatkowe akcesoria. O jakich produktach mowa i dlaczego warto w nie zainwestować?

Środek HG Czyste meble ogrodowe drewniane 0,5 l
Środek HG Czyste meble ogrodowe drewniane

Podstawowe i dodatkowe wyposażenie ogrodu

Urządzając nasz ogród, jednym z pierwszych zakupów, jakie robimy, są meble ogrodowe. Ustawione w zaciszu tarasu lub pomiędzy drzewami stanowią niezbędne minimum, umożliwiając nam wygodne zjedzenie posiłku czy wypicie porannej kawy. Nie zawsze jednak same meble zagwarantują nam upragniony wypoczynek. Deszcz i wiatr nanoszą na nie różne zanieczyszczenia, przez co zanim z nich skorzystamy, musimy je wyczyścić i wytrzeć do sucha. Bywają również twarde i niewygodne.

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie ogrodu, przesiadywanie przy ogrodowym stole ustawionym w jego głębi po zapadnięciu zmroku stanie się co najmniej niekomfortowe. Będą nam także dokuczać natrętne owady, zakłócając przyjemne letnie wieczory. Same meble ogrodowe nie wystarczą więc do tego, by relaks w ogrodzie był w pełni udany. Aby zapewnić sobie jak największą wygodę, możemy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów meblowych, dekoracji i produktów, które zapewnią nam światło i odstraszą insekty.

Pokrowiec na stół okrągły Blooma 120 x 60 cm
Pokrowiec na stół okrągły Blooma 120 x 60 cm

Pokrowce na meble ogrodowe

Jednymi z akcesoriów meblowych, które przydadzą się w różnych sytuacjach, są pokrowce na meble. Są

doskonałym uzupełnieniem środków do czyszczenia i pielęgnacji mebli ogrodowych, które chronią je przed działem niekorzystnych czynników. Na rynku znajdziemy modele pokrowców przeznaczone do zabezpieczania stołów, krzeseł, foteli, leżaków, a nawet parasoli ogrodowych, przeciwsłonecznych. Wykonywane są z materiałów, które skutecznie osłaniają meble przed deszczem, ale też kurzem czy działaniem promieni słonecznych. Możemy szybko je rozłożyć i nałożyć na wybrane meble, by zabezpieczyć je przed nagłym deszczem. Pokrowce warto też zakładać na meble za każdym razem, gdy opuszczamy ogród – dzięki temu nie zaszkodzą im niezapowiedziane opady, a także będziemy mieli pewność, że kolejnego dnia będą czyste i gotowe do ponownego użytku. Tego typu okrycia warto stosować także podczas dłużej nieobecności w domu. Są przydatne zarówno w sytuacji, gdy nasze meble stoją przez cały rok na świeżym powietrzu, jak i wtedy, gdy możemy schować je np. do garażu – osłonięte pokrowcami nie będą się kurzyły i nie uległą przypadkowemu zarysowaniu. Stosowane wraz z preparatami do mebli pozwolą na długi czas zachować je w idealnym stanie.

Czy wiesz, że...?

Pokrowce na meble charakteryzują się tym, że są łatwe do utrzymania w czystości. Niektóre z nich posiadają do kompletu torby pozwalające na ich łatwe przechowywanie oraz wygodne przenoszenie. Ponadto wyposażone są także w sznureczki, dzięki którym możemy przymocować je do mebli, tak by nie spadły z nich lub nie zsunęły się na skutek silnych podmuchów wiatru.

Poduszka Doppler de Luxe na fotel 1724
Poduszka Doppler de Luxe na fotel 1724

Poduszki ogrodowe

Poduszki na meble to jedne z najczęściej wybieranych przez nas akcesoriów ogrodowych. Charakteryzują się bogactwem wzorów i kolorów, a także różnymi rozmiarami, kształtami oraz grubością. Wśród produktów tego typu znajdziemy najczęściej poduszki na krzesła, jednak z łatwością zaopatrzymy się też w modele przeznaczone do ułożenia na fotelach ogrodowych, leżakach oraz leżankach. Poduszki na meble ogrodowe posiadają zwykle wypełnienie z poliestru lub pianki, a ich zewnętrzną powłokę stanowią tkaniny utrzymane w różnej kolorystyce i wzorach. Dominują tutaj pasy, motywy kwiatowe lub jednolite kolory, co pozwala na dopasowanie ich do wystroju ogrodu i stworzenie w nim spójnej aranżacji.

Poduszki na siedziska to zwykle produkty jednoczęściowe, w przeciwieństwie do poduszek przystosowanych do użytku na meblach z oparciami, np. fotelach lub leżakach. Tego typu poduchy składają się z dwóch połączonych ze sobą w ruchomy sposób części, które idealnie dopasowują się kształtu naszego mebla.

Cerata Fantastik c73-1 140 cm
Cerata Fantastik c73-1 140 cm

Poduszki na meble ogrodowe w zdecydowany sposób podnoszą komfort naszego wypoczynku, izolując ciało od twardego szkieletu siedziska i oparcia. Aby stabilnie do nich przylegały, wyposażone są w sznureczki umożliwiające ich przywiązanie. Poza funkcją praktyczną, poduszki mają także niebagatelne znaczenie dekoracyjne. Stanowią atrakcyjne dodatki do mebli, wraz z którymi współtworzą w ogrodzie określoną atmosferę. Możemy bez trudu dopasować je do minimalistycznych i nowoczesnych ogrodów, a także do przestrzeni utrzymanych w klimacie wiejskim lub romantycznym.

Obrusy do ogrodu

Aby atmosfera w ogrodzie sprzyjała spędzaniu w nim czasu, zadbajmy też o odpowiednie jego ozdobienie. W pierwszej kolejności dopasujmy do naszego stołu ogrodowego właściwy obrus – na świeżym powietrzu najlepiej sprawdzi się cerata, którą w razie potrzeby szybko doprowadzimy do porządku. Ponadto zabezpieczy ona nasz mebel przed czynnikami zewnętrznymi i doda otoczeniu uroku. Obrusy ceratowe charakteryzują się różnorodnym wzornictwem i kolorystyką, więc z łatwością znajdziemy wśród nich model, który będzie nam odpowiadał.

Czy wiesz, że...?

Cerata sprzedawana jest na metry bieżące. Dzięki temu możemy dopasować rozmiar kupowanego materiału do wielkości naszego stołu. Dodatkowo ceratę z łatwością przytniemy samodzielnie przy użyciu nożyczek, tak by idealnie odpowiadała kształtowi blatu stołowego.

Dekoracje ogrodowe

W tej kategorii znajdziemy szeroką gamę produktów różnego typu. W wielu wypadkach pełnią one, podobnie jak obrusy, nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i praktyczną. Zacznijmy od ciekawych przykładów oświetlenia ogrodowego. Warto wspomnieć przede wszystkim o pochodniach bambusowych. To produkty osiągające rożną wysokość, a dzięki temu, że są zakończone szpikulcem, możemy z łatwością umieścić je w dowolnym miejscu w ogrodzie – wystarczy wbić je w ziemię. Równie łatwo zmienimy w razie potrzeby ich położenie. W górnej części pochodnie ogrodowe posiadają zamontowany niewielki zbiornik na paliwo – może to być również specjalny środek, który skutecznie odstraszy przy okazji owady.

Czy wiesz, że...?

Pochodnie bambusowe są produktami wielokrotnego użytku. Brakujące paliwo możemy systematycznie dolewać do pojemnika, a wypalony knot wymieniać na nowy – zarówno paliwo, jak i knoty dostępne są w ofercie sklepów Castorama.

Pochodnie ogrodowe to nietypowy sposób na oświetlenie ogrodu po zmierzchu. Nie wymagają zasilania prądem, a ponadto rozświetlają mrok żywym płomieniem – tworzą więc doskonałą oprawę dla wieczornych spotkań przy grillu czy romantycznych kolacji.

Pochodnia bambusowa 150 cm
Pochodnia bambusowa 150 cm

Zamiast pochodni, możemy zaopatrzyć się także w lampiony ogrodowe lub latarnie Wystarczy włożyć do nich niewielkie świeczki (tzw. podgrzewacze), aby subtelnie rozświetlały przestrzeń. Tego typu konstrukcje wyposażone są zwykle w specjalne uchwyty, na których możemy zawiesić je np. na gałęzi drzewa. Z powodzeniem sprawdzą się też ustawione na schodach prowadzących do ogrodu, a nawet na stole. Formę lampionów przybierają również niektóre modele lampek solarnych – dzięki zastosowaniu małych paneli słonecznych, będą emitowały światło po zmroku bez potrzeby stosowania świeczek, a także pobierania jakiejkolwiek energii elektrycznej. Jeszcze jednym produktem, który umili atmosferę podczas przebywania w ogrodzie, są oprawy solarne w postaci łańcuchów lub girland. Po zmierzchu będą emanowały delikatnym światłem, jednak będą też spełniały funkcję dekoracyjną w ciągu dnia – to idealny sposób na ozdobę pawilonu ogrodowego, pod którym organizujemy biesiady.

Świeca antykomarowa K-4 100 g
Świeca antykomarowa K-4 100 g

Świece antykomarowe

Zachodzące słońce i wieczorny chłód sprzyjają aktywności latających insektów. Szczególnie doskwierają nam komary, które irytują nie tylko ugryzieniami, ale także uciążliwym bzyczeniem. Jeżeli nie chcemy rezygnować z przebywania w ogrodzie również po zmroku, warto zaopatrzyć się w jedną ze specjalnych świec antykomarowych. Charakteryzują się tym, że podczas spalania wydzielają zapach odstraszający insekty, a dzięki temu znacznie podnoszą komfort odpoczynku w ogrodzie. Możemy ustawić je na parapecie, na stole lub w jego pobliżu, gdzie dodatkowo rozjaśnimy za ich pomocą najbliższą przestrzeń – palą się długo, więc nie będziemy musieli wymieniać ich na nowe tak szybko, jak małych podgrzewaczy. Świece antykomarowe dostępne są w różnych rozmiarach i formach – dobrze sprawdzą się stosowane pojedynczo lub po kilka sztuk.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak dbać o meble ogrodowe? 7 wskazówek

Jak dbać o meble ogrodowe? 7 wskazówek
Meble ogrodowe mogą być prawdziwą wizytówką przydomowego ogródka. To, czy będą Ci służyć przez lata i wyglądać atrakcyjnie zależy od ich...
Czytaj więcej

Właściwości drewna termowanego

Właściwości drewna termowanego
Termowanie zwane jest inaczej wygrzewaniem. Jest to proces, w którym rodzime drewno zyskuje większą odporność na działanie wody, wilgoć oraz korozję b...
Czytaj więcej

Jak wybrać tkaninę meblową

Jak wybrać tkaninę meblową
Kiedy nasza kanapa pobrudzi się, przetrze lub jej wzór po prostu wyjdzie z mody, zamiast ją wyrzucać, możemy ją odnowić. Nowa tapicerka odmieni charak...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Obrusy, pochodnie i poduszki ogrodowe, czyli akcesoria, które umilą wypoczynek