Produkty

Ogród gotowy na gości – najważniejsze wyposażenie

Ogród gotowy na gości – najważniejsze wyposażenie

Przygotowanie spotkań i przyjęć w ogrodzie wymaga dobrego planu i umiejętności organizacyjnych, ale nie obejdzie się także bez odpowiedniego wyposażenia. To dzięki niemu nie zaskoczy nas pogoda, dania będą pyszne, a nasi goście poczują się rozpieszczeni.

Przejdź do następnych akapitów:

Przygotowani na każdą pogodę

Nawet najlepiej zaplanowane przyjęcie nie może zagwarantować jednego – pogody. Jeśli chcemy więc, aby przyjęcie było udane nawet jeśli pogoda nie dopisze, warto już zawczasu pomyśleć o ogrodowych pawilonach. Nie tylko chronią one przed deszczem i tworzą stylowe zadaszenie, ale także dają kojący cień, gdy letnie słońce zbyt intensywnie praży. Dostępne są zarówno pawilony otwarte, półotwarte jak i zamknięte – z czego te ostatnie najskuteczniej chronią przed wiatrem, a do tego dają większą prywatność – dzięki nim unikniemy ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów.

Pawilon ogrodowy Barnum

Wiele ogrodowych pawilonów posiada także małe okienka lub też możliwość zasłonięcia wnętrza stylowymi kotarami (także lekką siateczką lub moskitierą) które nie wpuszczą na przyjęcie niechcianych owadów, a przy tym nie zacienią wnętrza.  Pawilony czy solidne altany ogrodowe możemy wykonać samodzielnie albo też wybierać spośród ogromu różnych kształtów, rozmiarów i propozycji stylistycznych – wtedy będzie i funkcjonalny, i spójny z aranżacją naszego ogrodu. Pawilon ogrodowy jest znacznie tańszy od altany ogrodowej i, w odróżnieniu od niej, możliwy do przeniesienia w inne miejsce w ogrodzie, do zdemontowania i przechowywania poza sezonem. Przy mniejszych i bardziej rozproszonych przyjęciach sprawdzą się parasole ogrodowe – zarówno te montowane pośrodku stołu, jak i te na wysięgniku, ważne jednak, aby miały stabilną podstawę, dzięki której oprą się nawet silnym podmuchom wiatru. Nad tarasami warto zastosować markizy, które powstrzymają drobny deszcz i stworzą przyjemne zacienienie.

Meble to podstawa

Odpowiednio dobrane meble ogrodowe to absolutna podstawa każdego przyjęcia ogrodowego. To od nich zależy wygoda i komfort gości. Każdy, kto chce organizować ogrodowe przyjęcia, powinien pamiętać o solidnym stole. Ważne, aby był on dobrze wykonany i osadzony na stabilnym – najlepiej utwardzonym – gruncie, tak aby pomieścił i utrzymał wszystkie podawane dania.

Poza tym warto dobrać bieżnik, który będzie piękną dekoracją, a do tego zabezpieczy stół przed ewentualnymi plamami i odbarwieniami. Krzesła ogrodowe powinny mieć wysokość, która pozwala na wygodne spożywanie posiłków przy stole – tutaj warto wybrać cały zestaw mebli ogrodowych, gdzie wysokość stołu i krzeseł jest odpowiednio dobrana. Oczywiście krzesła powinny być stabilne i nie za ciężkie, aby goście mogli bez problemu je odsuwać lub też przesiadać się w inne miejsce.

zestaw mebli tarasowych Goodhome Maevea

Podczas mniej oficjalnych przyjęć warto zadbać o ławki, leżanki, huśtawki czy hamaki – aby goście mogli świetnie się zrelaksować i wygodnie rozsiąść. Nie zapominajmy też o poduchach na meble. Jeśli zależy nam na meblach, które przetrwają przez lata nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, warto rozważyć zakup wykonanych z metalu lub drewna egzotycznego. Do romantycznych spotkań przy kawie doskonale nadadzą się lekkie i stylowe meble z rattanu lub technorattanu – choć należy uważać, gdyż naturalny rattan źle znosi wilgoć. Warto także dobrać mniejsze stoliki i wózeczki, na których będą stały wina i inne trunki a także przekąski. Konieczne jest także wygospodarowanie miejsca na zużyte naczynia – dzięki temu nie będziemy musieli co chwilę biegać do kuchni i odnosić naczynia, a główny stół nie będzie przepełniony.

Stylowe oświetlenie

Światło nie tylko pozwala trwać przyjęciom, gdy zapadnie zmrok, ale także idealnie modeluje przestrzeń i nastrój gości. Wokół miejsca, w którym będzie odbywało się przyjęcie, dobrze jest zamontować specjalne świece odstraszające komary – zniechęcą insekty do odwiedzin i nadadzą przyjęciu romantyczny nastrój.

Lampa ogrodowa Blooma Hollis

Świec nigdy za wiele – jednak warto umieszczać je w bezpiecznych miejscach i z odpowiednim zabezpieczeniem, aby rozbawieni goście przypadkiem ich nie strącili. Pamiętajmy też, ze stawiając świece na stole należy unikać tych zapachowych – co za dużo to niezdrowo – lepiej, aby królował zapach pysznych potraw i grilla. Jeśli posiadamy pawilon lub altankę ogrodową, warto jej sufit i ściany oświetlić lampkami choinkowymi – nadadzą one wyjątkowy nastrój, a do tego zapewnią rozproszone, przyjemne światło. Ogrodowe ścieżki można oświetlić lampkami solarnymi, dzięki którym goście z łatwością będą się poruszać po terenie, nawet gdy zapadnie zmrok.

Grill

Przyjęcia ogrodowe nie obędą się bez grilla – to on jest aromatycznym sercem większości przyjęć ogrodowych, dlatego warto zaopatrzyć się w solidny sprzęt. Jeśli nie mamy wyznaczonego stałego miejsca przyjęć, możemy wybrać sprzęt mobilny, jeśli jednak chcemy stworzyć bardziej solidną konstrukcję – warto rozważyć zamontowanie grilla betonowego. Tu mamy do wyboru tradycyjny, węglowy, gazowy i elektryczny.

Dwa ostatnie są cenione szczególnie ze względu na to, że zmniejszają zadymienie i nie wymagają długiego rozpalania. Niektóre modele grilli przypominają profesjonalną letnią kuchnię na świeżym powietrzu. Te gazowe często posiadają komplet palników i ruszt, dzięki czemu można przygotowywać na nich nawet skomplikowane potrawy. Przy wyborze grilla warto także zwracać uwagę na półki i dodatkową powierzchnię roboczą – to znacznie ułatwia i usprawnia pracę.

Grill gazowy Freestone

Niezależnie od rodzaju grilla warto wybierać modele, które posiadają pokrywę – ta nie tylko zabezpieczy grill przed deszczem, ale także sprawi, że potrawy będą lepiej przypieczone. Miłośnicy naturalnego ognia mogą wybrać grill przypominający palenisko – pozwoli on na przygotowywanie wielu potraw, a także na stworzenie w ogrodzie kontrolowanego ogniska.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród gotowy na gości – najważniejsze wyposażenie