Produkty

Ogród w stylu vintage

Ogród w stylu vintage

Znak czasu widoczny na niektórych powierzchniach i fakturach naszego ogrodu dodaje mu uroku i klasy. Tak przynajmniej uważają wszyscy zwolennicy aranżacji ogrodowych typu vintage. Wędrówka w czasie to bardzo modny temat w sztuce ogrodowej. Pozwala bowiem na chwilę kontemplacji, spokoju i wyciszenia przy jednoczesnym wspomnieniu tego co już dawno minęło.

kwiat w metalowej misyDlaczego styl vintage jest tak lubiany? Bo nie trzeba się tutaj martwić o rdzę, odpryskującą farbę, drobne zarysowania i niemodne wzornictwo.

Aby nasz ogród był vintage, wcale nie trzeba zbyt wielu zabiegów stylistycznych. Na małym obszarze wystarczy kilka akcentów np. jakaś kuta arkada, pergola z pnączami, stylizowana altanka, posadzka z cegły, polne kamienie na ścieżkach oraz kostki brukowe stylizowane na nieco podstarzałe.

Nostalgia za dawnymi czasami sprawia coraz częściej, że przedmioty będące fragmentami przeszłości mają górę nad tym, co modne obecnie.

Zabiegi postarzania dekoracji vintage

Postarzane bywają meble (często domowymi sposobami) oraz elementy wykończenia ogrodu, w tym także kostka brukowa. Kontrolowane postarzanie wcale nie łączy się z niszczeniem. Wręcz przeciwnie, są to metody odnawiania oraz renowacji mebli lub innych elementów, które poprzez rodzaj zastosowanych materiałów i środków sprawiają wrażenie, że coś wygląda na starsze i  bardziej klasyczne.

Postarzana kostka idealnie prezentuje się np. w otoczeniu skalniaków lub istniejącej już roślinności: na tarasach tonących w zieleni, przy zabytkowych lub tradycyjnych, dworkowych posesjach.

Pamiętajmy, aby styl retro był spójny – tyczy się to wszystkich nawierzchni, otaczającej roślinności, mebli ogrodowych, elewacji domu.

Kilka cennych wskazówek:wiekowe meble ogrodowe

 1.Wybierajmy materiały o naturalnej, ciepłej kolorystyce, np. beże lub kolory wapieni.

2. Unikajmy roślin nietypowych, bardzo egzotycznych, znacznie lepiej sprawdzą się typowe kwiatki rabatowe i pnącza sadzone w okolicach domów lub na posesjach wiejskich.

3. Ciekawym uzupełnieniem całości będą elementy dekoracyjne – postarzane konewki, doniczki, misy czy amfory.

4. Jeśli ogrodzenie, to tylko finezyjny płot z kutymi, żeliwnymi przęsłami.

Drewniane meble w wydaniu vintage i pastelowe akcenty to sprawdzony zestaw do kwiecistych i pełnych zieleni ogrodów. Dobrze jest uzupełnić go elementami, które będą dobrze współgrać z roślinnością. Może to być np. lniany hamak, bez którego trudno jest sobie wyobrazić weekendowy relaks. Warto również, by ogród tworzył aranżacyjną całość z wnętrzami w tym samym stylu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
05.07.2016
Zdecydowanie w stylu vintage - najlepsze są metalowe stare meble - stolik i krzesła, a także donice miedziane np. i koryta na kwiaty

Ocena i komentarz dla:

Ogród w stylu vintage