Produkty

Ogród zimowy – czym jest i jakie ma zalety?

Ogród zimowy –  czym jest i jakie ma zalety?

Ogród zimowy jest świetnym pomysłem na urządzenie tarasu, nic więc dziwnego, że moda na niego znowu powraca. Wielu osobom kojarzy się on głównie z miejscem, w którym można uprawiać rośliny, gdy pogoda za oknem nie dopisuje. Może on jednak pełnić wiele innych funkcji, które umilą czas Tobie i Twoim gościom. Zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym wyjaśnimy Ci, czym jest ogród zimowy i jakie ma zalety.

Przejdź do następnych akapitów:

Ogród zimowy – czym jest?

Ogród zimowy to wyjątkowe miejsce, które tworzy niesamowity klimat bez względu na to, jaka jest pora roku. Mówiąc prościej, jest to szklane pomieszczenie, które dobudowuje się do wybranej części domu lub mieszkania. Ogrody zimowe są z reguły ocieplane, jednak nie jest to wymagane. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądał taras zimowy, który stworzysz. Może on pełnić funkcję szklarni, w której schowasz swoje rośliny przed mrozami, ale także być miejscem wypoczynku.

Jeśli marzy Ci się ogród zimowy na tarasie, to pamiętaj, aby zdecydować się na niego jeszcze zanim ruszy budowa Twojego domu. Jeżeli z jakiegoś powodu jest to niewykonalne, pozostaje Ci zatrudnić fachowców, którzy dobudują taras zimowy do ukończonego budynku mieszkalnego.

ogrod-zimowy

Ogród zimowy – jakie są zalety posiadania go?

Powinieneś wiedzieć, że ogrody zimowe nie są dla wszystkich. Jeśli jesteś osobą, która lubi podróżować i rzadko bywa w domu, możesz nie mieć czasu, by zająć się pielęgnacją takiego miejsca. Jednak jeżeli jesteś domatorem i najlepiej czujesz się w domowym zaciszu, ogród zimowy może być dla Ciebie wspaniałym miejscem relaksu! Poznaj zalety płynące z posiadania tego szklanego pomieszczenia:

– dodatkowa przestrzeń;

– towarzystwo roślin, w tym egzotycznych;

– użytkowanie przez cały rok;

– możliwość wyposażenia meblami;

– spotkania z rodziną lub znajomymi w wyjątkowym miejscu;

– możliwość powiększenia salonu, jadalni lub nawet gabinetu;

– zakątek do odpoczynku i relaksu;

– natlenienie i stabilizacja wilgotności w pomieszczeniach.

Zalet jest naprawdę wiele! Jednak przed przystąpieniem do pracy, musisz jeszcze wziąć pod uwagę bardzo istotny szczegół – jeśli planujesz stworzyć ogród zimowy – cena będzie odgrywać ogromną rolę. Projektowanie dodatkowej przestrzeni należy zacząć od określenia swoich funduszy, które możemy przeznaczyć na ten zakątek. Szklane konstrukcje nie należą bowiem do najtańszych. Musisz nastawić się na wydatki sięgające kilku lub nawet kilkunastu tysięcy.

Koszty stworzenia ogrodu zimowego bywają różne. Zależą przede wszystkim od tego, jakie wyposażenie, ogrzewanie oraz oświetlenie wybierzesz. Jeśli nie masz pomysłu, jak urządzić swój przytulny kącik – bez obaw! Na stronie naszego sklepu oprócz pojedynczych mebli, dostępne są również gotowe zestawy, które świetnie sprawdzą się w ogrodzie zimowym. 

ogrod-zimowy

Chcesz stworzyć ogród zimowy? Sprawdź najważniejsze wskazówki

Ogród zimowy jest wprost stworzony dla osób, które uwielbiają roślinność oraz cenią sobie wieczory spędzone w towarzystwie ulubionej książki lub powieści. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to co powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do tworzenia nowej przestrzeni w swoim domu? Przedstawiamy Ci kilka najważniejszych wskazówek, którymi możesz się kierować.

Zwróć szczególną uwagę na ogrzewanie, będzie ono miało istotny wpływ na funkcjonalność Twojego tarasu zimowego. Przy tym elemencie musisz się jednak nastawić na spore wydatki. Dodatkową powierzchnię możesz ocieplić ogrzewaniem ściennym lub podłogowym. Polecamy Ci także promienniki ciepła – zapewnią odpowiednią temperaturę tylko wtedy, gdy ktoś będzie przebywał w pomieszczeniu. Natomiast inwestując w kominek, stworzysz przytulny, nastrojowy klimat.

Zastanów się, którą część swojego domu chciałbyś powiększyć. Ogród zimowy wymaga wyboru odpowiednich materiałów do stworzenia go, dlatego Twoja decyzja będzie miała duże znaczenie. Jeśli zwrócisz się do w doświadczonego architekta, który zna się na swoich fachu, możesz być pewny, że efekt pozytywnie Cię zaskoczy. Warto jednak nadzorować takie prace, ponieważ fundamenty dodatkowej powierzchni nie mogą naruszyć podstawy Twojego domu.

Kolejną ważną kwestią będzie wyposażenie. Styl, w którym urządziłeś cały swój dom pomoże Ci w doborze mebli do nowo powstałej powierzchni. Jeśli powiększony został salon, możesz do ogrodu zimowego dodać fotele lub pufy oraz niewielki stolik kawowy. Stworzysz w ten sposób urokliwy kącik, do którego będziesz mógł zapraszać rodzinę lub znajomych. Możesz również nieco bardziej ocieplić wnętrze, dodając ozdobne poduszki, zwisające rośliny oraz stojącą lampkę.

Natomiast, jeśli powiększony został gabinet, a nie masz w nim zbyt wiele miejsca, możesz w ogrodzie zimowym zrobić kącik czytelniczy, wstawiając tam biblioteczkę. Świetnym dopełnieniem nowej powierzchni będzie także podwieszany fotel. 

Sprawdź nasze produkty dostępne na Castorama.pl i zaaranżuj swój ogród zimowy w taki sposób, w jaki sobie wymarzyłeś! 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra

Prywatna oaza spokoju – historia Joanny i Piotra
Joanna i Piotr są właścicielami dużego, przestrzennego ogrodu. Domy sąsiadów znajdują się jednak na tyle blisko, że nie są w stanie zapewnić so...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogród zimowy – czym jest i jakie ma zalety?