Produkty

Organizacja zaplecza pasiecznego

Organizacja zaplecza pasiecznego

Bez względu na planowaną liczbę uli konieczność organizacji stanowiska zapleczowego w pasiece jest zwykle taka sama. Do spokojnej pracy niezbędne będą nam narzędzia i zapasowe ramki. Dobrze zorganizowane i wyposażone zaplecze ma szczególne znaczenie wtedy, gdy pasieka znajduje się daleko od miejsca zamieszkania.

zaplecze pasieczneZaplecze pasieczne – co wpływa na jego wielkość?

Różne czynniki. Bardzo ważny jest plan rozbudowy pasieki. Stan aktualny oraz przewidywany za kilka lat. Ponadto nie bez znaczenia będą także rodzaj, wielkość i liczba urządzeń oraz narzędzi niezbędnych do obsługi pasieki, a także liczba osób, które będą pracowały przy obsłudze uli.

Niezbędne wyposażenie zaplecza

Na początek skupmy się na jego konstrukcji budowlanej. Zaplecze powinno mieć okno – stosunkowo duże i łatwe do otwarcia. Jest to niezwykle ważne w momencie, kiedy osa dostanie się do środka pomieszczenia. Uchylając je, szybko pozbędziemy się niebezpieczeństwa wynikającego z ukąszenia.

Zaplecze powinno też znajdować się w takim miejscu, by przez okno można było swobodnie przyglądać się całej pasiece. Ważne, aby miejsce to było jednocześnie najmniej prawdopodobnym miejscem do nalotu pszczół.

Oprócz typowego zaplecza warto zbudować coś na wzór wiaty, zadaszonej i bezpiecznej od podmuchów wiatru. W niej będziemy składować rezerwowe plastry, podkarmiaczki, słoiki, dennice, korpusy i półkorpusy, rezerwowe daszki itp. Czyli wszystko to, co trudno byłoby nam przenieść w odległe miejsca, biorąc pod uwagę ich wielkość.

Narzędzia i ubrania w zapleczuspryskiwacz do wody

Zwykle do pracy w pasiece będzie nam niezbędne dłuto, omiatacz, podkurzacz, rozpylacz wody, fajka do chwytania matek i klateczki, beleczki międzyramkowe, kraty odgrodowe oraz transportówka z ramkami rezerwowymi.

Do pracy w pasiece trzeba ponadto przygotować odpowiedni ubiór. Pamiętajmy, aby znaleźć na niego miejsce w zapleczu. Ubranie powinno być wykonane z gładkiego materiału. Jakiekolwiek włochate flanele rozdrażniają pszczoły, ponieważ ich nóżki zaczepiają się o włókna.

W zapleczu powinna się także znajdować umywalka z bieżącą wodą. Przed podjęciem pracy z pszczołami należy bowiem dokładnie umyć ręce, najlepiej mydłem bez zapachu. Dobrze jest także posmarować ręce liśćmi melisy, macierzanki lub mięty, gdyż zapachy te działają łagodząco na pszczoły.

Założenie pasieki powinno być odpowiednio przemyślanym posunięciem. Zapytajmy najpierw sąsiadów, czy nie są uczuleni na jad pszczeli. Być może właśnie dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

Najpierw poczytajmy o tym, jakiego sprzętu i jakiej wiedzy wymaga się od posiadaczy pasiek, dopiero później zabierzmy się do jej organizacji. Jeśli chcemy pasiekę traktować jako hobby, pamiętajmy, że pszczoły potrzebują, aby poświęcać im dużo czasu. Również praca w pasiece nie kończy się z nastaniem pierwszych chłodnych dni, ale trwa właściwie cały rok.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Organizacja zaplecza pasiecznego