Produkty

Palisady i obrzeża – do czego je wykorzystać

Palisady i obrzeża – do czego je wykorzystać

Palisady i obrzeża to elementy architektury ogrodowej, które wyróżniają się zarówno funkcjonalnością, jak i estetycznym wyglądem. Można wykorzystać je na wiele sposobów – także bardzo oryginalnych. Do czego mogą  być przydatne?

tworzenie rabaty z palisadąPalisady oraz obrzeża spełniają rolę niewielkich płotków bądź miniogrodzeń. Doskonale nadają się do wydzielenia wybranego obszaru oraz jego zabezpieczania. Kiedy szczególnie sprawdzą się w naszym ogrodzie?

1. Wytyczanie granic rabat i grządek

Palisady – czy to drewniane, czy plastikowe – w elegancki sposób wytyczają części ogrodu, które chcemy przeznaczyć na uprawę roślin ozdobnych bądź warzyw. Dzięki nim możemy nadać grządkom i rabatom ciekawe formy, a jednocześnie ograniczyć ich zasięg.

2. Ograniczanie trawnika

Wykonane z tworzywa sztucznego obrzeża dobrze sprawdzą się także do wytyczania granicy trawnika. Po zamontowaniu będą niewidoczne, ponieważ umieszcza się je w glebie – w ten sposób zapobiegniemy niekontrolowanemu rozrastaniu się trawy i zajmowaniu przez nią obszaru przeznaczonego na inne uprawy. Dzięki temu możemy także uformować fantazyjne w formie zielone dywany.

3. Akcentowanie roślin ozdobnych

Palisadą warto otoczyć także okazałe rośliny rosnące w ogrodzie. Może to być zarówno piękny, samotnie rosnący krzew, jak i drzewo. Jeżeli pod pniem wysypiemy ściółkę, np. w postaci kory, ograniczymy wzrost trawy i unikniemy trudności związanej z koszeniem jej w tym miejscu.

4. Tworzenie rabat

Palisady, np. kamienne lub betonowe, sprawdzą się podczas tworzenia podniesionych rabat i kwietników. Spełnią w tym wypadku rolę murków oporowych, pozwalając na tworzenie porośniętych różnorodną roślinnością wzniesień.

5. Zamiast krawężników

Niektóre palisady doskonale urozmaicą naszą ogrodową nawierzchnię, zastępując przy tym tradycyjne krawężniki. Możemy wytyczyć nimi ułożone z kostki ścieżki, tak by zabezpieczyć poszczególne elementy przez rozchodzeniem się.

6. Przy oczku wodnym i fontannie

Odpowiednio dobrane palisady dobrze skomponują się z naturalnym otoczeniem oczka wodnego bądź fontanny – możemy wykorzystać je do ich symbolicznego drewniane obrzeżeogrodzenia.

7. Podział ogrodu na strefy

Zastosowanie obrzeży pozwoli także na wydzielenie w ogrodzie poszczególnych stref. Możemy ogrodzić nimi – choćby częściowo – strefę wypoczynkową i przeznaczoną do spożywania posiłków albo mały placyk zabaw dla dzieci. Palisada będzie wydzielała także teren przeznaczony pod uprawy bądź wyznaczała dalszą część ogrodu, w której rosną krzewy ozdobne.

8. Zbocza, schody, tarasy

Palisady i ogrodzenia mogą także urozmaicać wszelkie nierówności terenu oraz elementy architektury, Warto wykorzystać je do obramowania schodów prowadzących na działkę oraz samego tarasu. Dobrze ozdobią także pagórki i zbocza, zabezpieczając przy tym skarpy.

Data publikacji: 20.04.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zaplanować wymarzony ogród?

Jak zaplanować wymarzony ogród?
Być może twój ogród jest zarośnięty i dziki; nagi i nieinspirujący lub zaprojektowany do innego celu niż chciałbyś go wykorzystać. Może ...
Czytaj więcej

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu
By mieć pewność, że nikt niepowołany nie wedrze się na teren prywatny, należy wyznaczyć jego granice ogrodzeniem. W niektórych przypadkach, np....
Czytaj więcej

Jak wydzielić warzywnik?

Jak wydzielić warzywnik?
W naszych ogrodach często uwzględniamy obecność choćby niewielkiego warzywnika. Warto oddzielić go od reszty ogrodu, aby wyznaczyć na działce widoczną...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Palisady i obrzeża – do czego je wykorzystać