Produkty

Początek sezonu w ogrodzie – jakie prace można wykonywać?

Początek sezonu w ogrodzie – jakie prace można wykonywać?

Jeśli chcemy, by nasz ogród wyglądał dobrze przez cały rok, powinniśmy go pielęgnować również zimą. Prace uzależnić należy od warunków pogodowych.

sadzenieZabezpieczanie roślin

Początek sezonu to dobry moment by prace w ogrodzie. Wówczas należy sprawdzić wpierw zabezpieczenia roślin przed niskimi temperaturami, a w razie konieczności ponowić te czynności, które mają za zadanie chronić rośliny przed przymrozkami. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić poziom bielenia drzew, jeśli ostatnia warstwa jest zniszczona, warto ją odnowić. Zapobiegniemy w ten sposób powstaniu ran zgorzelinowych, a także pionowych pęknięć, które powstają w wyniku różnicy temperatur w nocy i w dzień.

Przycinanie drzew i krzewów

Po ustąpieniu mrozów należy przystąpić do przycięcia źdźbeł traw ozdobnych, zanim zdążą wypuścić nowe pędy. Przeglądamy również drzewa, krzewy i iglaki, a w razie potrzeby usuwamy uszkodzone i chore gałęzie. Pędy krzewów warto przyciąć o jedną trzecią, dzięki temu dobrze się rozkrzewią na wiosnę. Stare drzewa i krzewy pobudzimy do życia, jeśli skrócimy ich gałęzie o dwie trzecie.

Konewka Prosperplast SpringPrzygotowanie sadzonek

Pod koniec lutego ukorzeniamy sadzonki roślin (np. petunię i szałwię), które zimują w mieszkaniu lub w piwnicy. Do nastania wiosny przechowujemy je w temperaturze ok. 18°C. Można też wysiewać pierwsze rośliny na zewnątrz, ale tylko te, które lubią niskie temperatury, np. miłek.

Pielęgnacja trawnika i podlewanie

Trawnik w tym okresie nie wymaga pracy, należy jednak unikać chodzenia po nim, zwłaszcza gdy jest mróz – zmrożona trawa łatwo ulega uszkodzeniu. Trawnik warto odśnieżać, ale tylko wówczas, gdy zalega na nim duża ilość zamarzniętego śniegu (dzięki temu unikniemy podtopień na wiosnę i chorób trawy). Zebrany śnieg można przenieść pod drzewa (potrzebne im jest nawadnianie). Po rozpuszczeniu się resztek śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem sodu i potasu. Bezśnieżne dni z dodatnią temperaturą wykorzystujmy na podlewanie roślin zimozielonych.

Data publikacji: 21.02.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie
Nowy Rok za pasem, okres świętowania dobiegł końca, więc czas na świeży start oraz nowe postanowienia. Dotyczy to w szczególności pielęgnacji o...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Początek sezonu w ogrodzie – jakie prace można wykonywać?