Produkty

Pomysły na mały ogród – jak zaaranżować miejsce do relaksu?

Pomysły na mały ogród – jak zaaranżować miejsce do relaksu?

Aranżacja małego ogrodu może przysparzać pewnych trudności. Skomplikowane bywają zakupy, często nieprzemyślane i dokonywane z tzw. doskoku. Problematyczne jest dobranie gatunków roślin, które zamiast twórczego, ale pięknego nieładu, kreślonego na wzór angielskich ogrodów, tworzą busz, nad którym pomysłodawca nie może zapanować. Poszczególne strefy są źle zaplanowane – na przykład wypoczynkowa sąsiadująca z miejscem do grillowania, gdzie zwykle gromadzą się goście oraz członkowie rodziny. Tak powstaje ogrodowy chaos, generowane są dodatkowe koszty i gromadzą się niepotrzebne sprzęty. Jak temu zaradzić?

Farba antykorozyjna Colours grafitowa 0,25 l
Farba antykorozyjna Colours grafitowa 0,25 l

Biorąc pod uwagę różnorodność kształtów oraz miejsc usytuowania działki, a także bardzo urozmaiconą w ostatnim czasie architekturę budynków szeregowych, trudno jest podać idealny przepis na aranżację małego ogrodu. Ma to związek nie tylko ze wspomnianymi powyżej przykładami, ale także z gustem właścicieli. Każdy preferuje wypoczynek w innym otoczeniu.

Dlatego wykonanie projektu ogrodu powinno być poprzedzone sporządzeniem listy pytań i odpowiedzi. Warto zapisać je na kartkach, okażą się bardzo ważne dla powstającego projektu. Pierwsze pomysły dobrze jest odłożyć na kilka dni i powrócić do nich przed rozpoczęciem działań. W ten sposób upewnimy się, czy w dalszym ciągu mamy podobne potrzeby.

Oto lista pytań, na które warto odpowiedzieć:

- Jak lubimy wypoczywać – czy wolimy aktywnie spędzać swój wolny czas, czy może jesteśmy zwolennikami długiego wylegiwania się na hamaku z dobrą lekturą w rękach? Od tego, na ile aktywnie spędzamy czas, zależeć będzie wielkość strefy relaksu oraz rodzaj dobranego wyposażenia.

- Ile czasu chcemy poświęcać na pielęgnację roślin i trawnika i czy mamy dużo wolnego czasu? A może zupełnie go nie mamy? Albo nie chcemy i nie lubimy wykonywać prac ogrodniczych, nie znamy się na roślinach i wiedza ta nie jest nam w żaden sposób niezbędna? Dobrze przemyślmy tę kwestię, bowiem to od niej zależeć będzie, jakie gatunki roślin i traw wybierzemy.

- Jaki preferujemy styl – jesteśmy zwolennikami ogrodów angielskich, z pachnącymi wrzosami i szeroko pnącymi się po pergolach różami? A może wolimy zdecydowany styl nowoczesny z jego minimalizmem, ograniczenie roślinności do kilku okazów w obszernych donicach postawionych na betonowej wylewce? Charakterystyczne elementy poszczególnych stylów znajdziemy w katalogach ogrodniczych. Przyjrzyjmy się im i dopasujmy do pomieszczeń domowych, aby uzyskać spójną kompozycję.

- Dla ilu osób działka będzie przeznaczona? Stworzenie małego, rodzinnego ogrodu to wyzwanie pod względem dobieranego wyposażenia. Trzeba dobrze zaplanować ilość miejsca, w którym cała nasza rodzina będzie wypoczywać. A może lubimy aktywność i będziemy uczestniczyć w biegach i grach w piłkę z dziećmi?

Huśtawka stalowa OPP 170 x 110 x 153 cm zielona
Huśtawka stalowa OPP 170 x 110 x 153 cm

- Jakim budżetem dysponujemy? Trudność wykonania dobrej aranżacji małego ogrodu może być wypadkową ograniczonego budżetu. Nie musi być jednak elementem, który przeszkodzi właścicielom odpowiednio zaprojektować całość kompozycji. Tu znów na pierwszy plan wysuwa się projekt. Im więcej czasu poświęcimy na stworzenie przemyślanego schematu działań, tym mniej kosztownych błędów popełnimy.

- Jak długo chcemy czekać na gotowy ogród? Pośpiech nie jest sprzymierzeńcem w realizacji udanego projektu. Są także pomysły, które wymagają dłuższego czasu oczekiwania. Wpływ ma na to nie tylko wolniejszy wzrost niektórych gatunków roślin, ale także wykonanie bardziej skomplikowanej architektury otoczenia.

- Kiedy uda nam się odpowiedzieć na powyższe pytania, szybko zagospodarujemy dostępny teren, który finalnie zaprezentuje się jako piękna całość. Jaki będzie nasz drugi krok?

Konsekwentne realizowanie projektu

Podczas dokonywania trudnych decyzji aranżacyjnych, oprócz niezbędnej wiedzy przyda się nieco cierpliwości. W małym ogrodzie, szczególnie jeśli jest on usadowiony przy budynkach szeregowych, nie wystarczy posadzić kolorowe rośliny oraz wytyczyć miejsca na ławeczkę czy stolik z krzesłami.

Gdyby trudność projektowania małej działki opierała się na takim schemacie działań, mielibyśmy cały etap planowania za sobą. Z doświadczenia jednak wiadomo, że pracy jest więcej.

Uwaga:

Urządzanie małego ogrodu to przede wszystkim konsekwencja działania. Projektant lub osoba, która wzięła na swoje barki trud wypełniania małej
przestrzeni ogrodowej praktycznymi dodatkami i piękną roślinnością, powinna posiadać zmysł przestrzenny oraz umiejętność planowania.
Błędy popełnione na małych działkach są bardzo widoczne.

Ogrodzenie i podłoże do małego ogrodu

Na mniejszej działce znacznie lepiej od ogrodzenia betonowego sprawdzi się drewniane. Jeśli natomiast wcześniej ogrodziliśmy teren siatką, wystarczy dołożyć do niej drewniane panele systemowe. Są dość wysokie, dlatego bardzo skutecznie zakryją teren ogrodu.

Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 0,75 l
Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 0,75 l

Zwróćmy również uwagę na małe murki kamienne, które pomogą nam estetycznie wytyczyć strefy w ogrodzie. Często stawia się je również bezpośrednio przy miejscach nasadzeń roślin, ułatwiają bowiem kontrolę nad ich rozrastaniem się.

Ścieżki powinny mieć nieco kręty układ. Takie ukształtowanie w przestrzeni optycznie je wydłuży.

Podczas projektowania posadzki ogrodowej, szczególnie w przypadku małego terenu zielonego, warto pomyśleć o tarasowaniu oraz zastosowaniu drewna zamiast betonu. Tarasowanie ułatwi podział przestrzeni, zwłaszcza jeśli odrębnych stref będzie na naszej działce kilka, natomiast drewno na małym terenie pozwoli zachować przytulność. Chodzenie po nim jest znacznie przyjemniejsze niż po betonowych płytach.

Pergola Wolin 165 x 80 x 215 cm teak
Pergola Wolin 165 x 80 x 215 cm teak

Roślinność do małego ogrodu

Czynnikami, które najczęściej determinują dobór poszczególnych gatunków roślin, są: siła wzrostu, rozmiar, a także zgodność kompozycyjna z innymi wybranymi gatunkami.

Kilka ważnych informacji:

Jeśli chcemy posiadać w swoim ogrodzie przynajmniej jedno drzewo, przed jego zakupem upewnijmy się, jakie rozmiary osiągnie po 15-30 latach – przy projektowaniu małych ogrodów trzeba myśleć perspektywicznie (co będzie, jeśli drzewo rozrośnie się do ogromnych rozmiarów?). Oczywiście warto pamiętać, że wpływ na wysokość i szerokość korony drzewa będzie miało także systematyczne przycinanie poszczególnych gałęzi, co jednak w przypadku niektórych odmian może nie wystarczyć. W małych ogrodach ograniczmy też liczbę drzew. Już kilka okazów o szerokiej koronie sprawi, że cały teren będzie zacieniony.

Wybierajmy gatunki zimozielone, najlepiej takie, które będą zmieniały kolor liści na jesień. W ten sposób nasz mały ogród będzie piękny przez większą część roku. Taką zasadę warto zastosować także do bylin wieloletnich. Wybierajmy rośliny długo kwitnące i sadźmy je w grupach – stworzą wówczas ciekawe kompozycje.

Porada eksperta:

Jeśli szukamy drzew do ogrodu o małej powierzchni, to dobrym wyborem będą: głóg dwuszyjkowy (idealny do żywopłotów, pięknie kwitnący,
osiągający maksymalnie 5-6 m wysokości), choina kanadyjska (osiąga duże rozmiary, ale rośnie bardzo wolno, można ją dowolnie ciąć i formować),
wierzba babilońska (ma bardzo okazałą koronę, którą można przycinać, osiąga około 6-7 m wysokości).

Pamiętajmy, że rośliny uprawiane w małych, miejskich ogródkach powinny być odporne na upał, nasłonecznienie oraz zanieczyszczenia powietrza. Do wytrzymałych gatunków należą datury, tulipanowce, lawenda, czy rozmaryn lekarski. Nie zapominajmy także o pachnących ziołach. Mogą stanowić dekorację tarasu, ale również być idealnym dopełnieniem rabaty kwiatowej.

Wyposażenie – czyli relaks w małym ogrodzie

Właściciele małych ogrodów najczęściej wychodzą do ogrodu bezpośrednio z salonu lub kuchni. Warto zatem za takim wyjściem zbudować chociaż niewielki taras. Takie rozwiązanie ma względy praktyczne (w zabudowanej strefie możemy zmienić obuwie, nie wnosząc piachu i błota do mieszkania), jak również estetyczne. Strefa wspólnego biesiadowania, ze stołem i krzesłami, zostanie usytuowana blisko kuchni, w tym samym miejscu, gdzie będzie odbywało się grillowanie. W ten sposób inną część ogrodu możemy przeznaczyć na strefę relaksacyjną, oddaloną od domowego zamieszania.

Płot Bawaria Massiv 180 x 180 cm
Płot Bawaria Massiv 180 x 180 cm
Płot Wolin 90 x 180 / 90 cm teak
Płot Wolin 90 x 180 / 90 cm teak

Rodzaj i kolorystyka wybranych mebli ogrodowych zależy od preferencji mieszkańców. Zwróćmy uwagę na materiał wykonania i upewnijmy się, że poszczególne elementy są łatwe w konserwacji. A jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem do ich przechowywania, zadbajmy także o to, by były modelami składanymi.

 Posiadając taras w jednym miejscu i hamak w drugiej części ogrodu, uzyskujemy dwie odrębne części. Podczas popołudniowego odpoczynku szybko docenimy takie rozwiązanie.

Woda w małym ogrodzie

Elementy wodnych kompozycji bardzo ładnie wyeksponują poszczególne elementy architektury naszej działki. Dlatego jeśli mamy ochotę na towarzystwo oczka wodnego i kaskady, niech dla nich również znajdzie się miejsce w ogrodzie. Oczko wodne w wersji mini można umieścić w drewnianym cebrzyku lub dużym pojemniku kamiennym. Jeśli je zabudujemy, będzie prezentować się naturalne, przypominając niewielki strumyk.

Uwaga!

Małe oczko wodne warto umieścić w miejscu zacienionym, zebrana w pojemniku woda może bowiem dosyć szybko wyparowywać.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta

Taras na skarpie – historia Anny i Roberta
Anna i Robert mają niewielki, ale bardzo przytulny ogród. Ich przydomowy taras znajduje się na skarpie, która prowadzi do przestrzennego...
Czytaj więcej

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka
Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarowa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.08.2016
zawsze chciałam mieć ogród, choćby najmniejszy, ale mieć. teraz mam taki maciupki, że nie wiem co tam zrobić - czy coś hodować, czy siedzieć :) ale i tak się cieszę i jestem pewna, że wykorzystam go na maksa

Ocena i komentarz dla:

Pomysły na mały ogród – jak zaaranżować miejsce do relaksu?