Produkty

Rodzaje hamaków

Rodzaje hamaków

Relaks niczym w tropikach nie może obyć się bez hamaka. Kiedyś takie łoże oznaczało ciężki los na morzu, dziś raczej jednoznacznie kojarzy nam się z ciepłym popołudniem w ogrodzie. Przyjrzyjmy się modelom i rodzajom hamaków.

hamaki materiałoweDla kogo i czego

Zanim wybierzemy konkretny model, najpierw warto zastanowić się, komu przyjdzie z niego korzystać. Niektóre hamaki nie gwarantują oparcia ani stabilności, więc dzieci i osoby starsze będą miały problem z utrzymaniem się na nich. Zastanówmy się też, czy będziemy korzystać z niego sami, czy spodziewamy się gości. Ustalmy również, czy będzie nam służyć do snu, czy też wyłącznie poobiedniego relaksu i sjesty. Jeśli zamierzamy zabierać taki hamak ze sobą, pamiętajmy, by wybrać model lekki i łatwy do złożenia.

Na samym końcu warto ustalić, gdzie zamierzamy go rozwiesić. Wedle uznania możemy zrobić to w pełnym słońcu lub w cieniu, korzystając ze schronienia drzew. Jeśli hamak będzie zawieszony na tych ostatnich, zmierzmy odległość między nimi – pozwoli nam to na dobranie odpowiedniej długości sznura. Jeśli nie dysponujemy drzewami, nie musimy zarzucać marzeń o hamaku. Dostępne są solidne i łatwe w instalacji stojaki, które pozwolą nam też ustawić nasze łoże w idealnej dla nas pozycji wobec słońca.

Materiał

Do wyboru mamy tak naprawdę dwa rodzaje powierzchni – sznury i materiał.

- hamaki sznurowe, czyli tradycyjne, do bólu marynarskie łóżka. Mogą być wykonane z drobniejszego splotu (tak jak hamaki meksykańskie) lub grubych lin. Sznury konopne dopasują się z czasem do kształtu naszego ciała, zapewniając wysoki komfort. Zbierają jednak sporo wilgoci, więc trzeba ściągać je na czas deszczu. Liny z materiałów sztucznych będą odporniejsze, ale mniej elastyczne. Ze względu na szpary między sznurami, nie jest to model zalecany dla najmłodszych.

- hamaki materiałowe, wykonane z bawełny, poliestru, mieszanek materiałów lub wyszywane. Posłużą nam za łoże, są bezpieczniejsze w użyciu dla dzieci. Niekiedy są połączeniem obu rodzajów hamaków - posiadają siatkę z lin oraz materiał między ich okami. Najwygodniejsze to zdecydowanie hamaki starannie wyszywane, choćby dwuosobowe kolumbijskie. Wersja brazylijska posiada dodatkowe obszycie z frędzli, które może w godzinach wieczornych posłużyć za okrycie. Możemy wybierać z całego asortymentu materiałów - znajdziemy hamaki oddychające, wodoodporne i rozciągliwe. Znajdziemy także modele dwustronne, których kolory rozjaśnią nasz ogród.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiadającego naszemu gustowi hamaka jest położenie się w nim przynajmniej na chwilę. Jeśli materiał drapie nas albo zbytnio się zapadamy, poszukajmy innego.

Konstrukcja

hamak sznurowy

Hamaki możemy podzielić na:

- klasyczne, czyli zawieszane na samych linach przytwierdzonych do punktów podparcia. Taka konstrukcja nie należy do najłatwiejszych do wspięcia, lecz gdy znajdziemy się w środku, będzie trzymała nas szczelnie i bezpiecznie. W takich hamakach kluczowa jest rozciągliwość materiału, który musi dopasować się do naszej pozycji i kształtu ciała. Klasyczny model łatwiej zwinąć i przechowywać, może posłużyć nam jako turystyczne miejsce wypoczynku.

- z poprzeczką, która przewleczona jest przez boki hamaka. W ten sposób jego powierzchnia jest napięta i można się na nią łatwo wdrapać. Niestety, oznacza to też mniejszą stabilność i tendencję do wywracania na drugą stronę, dlatego należy uważać, gdy z takiej konstrukcji korzystają dzieci.

Inne rodzaje

Możemy także zdecydować się na hamak o specjalnych zastosowaniach. Jeśli nie zamierzamy się wylegiwać, zainteresujmy się hamakiem w formie fotela, w którym można swobodnie przyjąć pozycję siedzącą. Jeśli nie chcemy podczas wycieczki do lasu spać na wilgotnej ziemi, weźmy pod uwagę błyskawicznie rozkładany hamak campingowy, zazwyczaj wykonany z odpornych i łatwych do czyszczenia sztucznych materiałów. Jeżeli mamy przyjemność cieszyć się przydomowym zbiornikiem wodnym, skorzystajmy z montowanego na stałe rozległego modelu basenowego. Jest bardzo wytrzymały i pozwala na spędzenie w nim całego dnia.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Krzesła brazylijskie – gdzie stosować i jak wyglądają?

Krzesła brazylijskie – gdzie stosować i jak wyglądają?
Umożliwiają błogi relaks i są zdrowe dla kręgosłupa – kto raz usiądzie w krzesełku brazylijskim, zechce mieć takie w domu. Ten rodzaj hamaka do siedze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje hamaków