Produkty

Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje

Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje

Kostka brukowa to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów służących do tworzenia nawierzchni zewnętrznych. Jest estetyczna i funkcjonalna – pozwala kreować przydomową przestrzeń na wiele sposobów, m.in. ze względu na swoją szeroką paletę wzorów i kolorów. A jakie są tajniki jej układania? O tym w poniższym artykule.

układanie kostki brukowejOdpowiedni plan

Układanie kostki brukowej nie należy, wbrew pozorom, do najłatwiejszych zadań. Aby wykonać je z pożądaną skutecznością, konieczny jest odpowiedni plan działań. Powinien on obejmować kolejno takie etapy prac jak: wyznaczenie wielkości terenu, korytowanie, wyrównanie gruntu, budowa instalacji odwadniającej, a następnie wykonanie podbudowy, obramowania i podsypki. Dopiero po realizacji tych etapów możliwe jest samo ułożenie i ubicie kostki, zakończone wypełnieniem szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami. Należy pamiętać również o tym, że wszelkie prace związane z układaniem kostki brukowej powinniśmy rozpocząć dopiero po zakończeniu budowy domu oraz wykonaniu ogrodzenia i schodów zewnętrznych.

Warstwy nawierzchni

Wykonując kolejno poszczególne prace związane z ułożeniem kostki brukowej, powinniśmy pamiętać również o warstwach, jakie znajdują się pod spodem. Są to kolejno:

  • podsypka wyrównująca (grubość: 3-5 cm),
  • podbudowa (grubość: 14-45 cm w zależności od typu podłoża),
  • warstwa odsączająca (grubość: 10 cm),
  • grunt rodzimy (ewentualnie wzmocnione podłoże).

Grubość kostkikostka brukowa

Grubość samej kostki brukowej, która jest układana na podsypce wyrównującej, zależy zaś przede wszystkim od przewidywanego wykorzystania danej nawierzchni. W przypadku nieobciążonych chodników można zastosować kostkę o grubości 4 cm. Przy ruchu pieszych i pojazdach do 3,5 tony konieczne jest zastosowanie kostki o grubości przynajmniej 6 cm. Intensywniej użytkowanie ulice i parkingi wymagają z kolei użycia kostki o minimalnej grubości 8 cm. Najgrubsze, 10-centymetrowe wyroby stosuje się w przypadku nawierzchni narażonych na ruch najbardziej masywnych pojazdów, takich jak ciężarówki i autobusy.

Ważne!

Bardzo istotny dla efektywności późniejszego użytkowania kostki jest nie tylko jej rodzaj i grubość, ale także wzór, według którego zostanie ona ułożona. Ma on szczególne znaczenie wtedy, gdy nawierzchnia jest narażona na jakikolwiek ruch kołowy. Aby była ona odporna na tego typu obciążenia, powinna być układana ukośnie do przewidywanego kierunku jazdy.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku

Pomysł na tani taras - budowa i urządzanie krok po kroku
Taras to idealne miejsce na wypoczynek wśród przydomowej zieleni, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Pomysł na tani taras wcale nie musi ...
Czytaj więcej

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku

Kostka brukowa - układanie na suchej zaprawie. Instrukcja krok po kroku
Dobrze położona kostka brukowa uatrakcyjni przydomowe otoczenie. Kluczowe podczas pracy jest przygotowanie gruntu. Wykonaj ten pierwszy etap poprawnie...
Czytaj więcej

Jak usunąć olej z kostki brukowej?

Jak usunąć olej z kostki brukowej?
Kostka brukowa jest materiałem powszechnie stosowanym podczas wykańczania podjazdów i ścieżek wokół domu. Wynika to z jej doskonałych wł...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Układanie kostki brukowej – podstawowe informacje