Produkty

Najczęstsze objawy złego dopasowania pompy ciepła

Najczęstsze objawy złego dopasowania pompy ciepła

Nawet najlepszej jakości pompa ciepła nie zapewni nam odpowiednio wysokiej temperatury pomieszczenia, jeśli nie będzie dopasowana do mocy urządzenia źródła dolnego w naszej domowej instalacji grzewczej. Zbyt mała lub zbyt duża moc jednego lub drugiego może nie sprzyjać zarówno otrzymaniu optymalnej temperatury powietrza, jak i niskim rachunkom za ogrzewanie.

złe dopasowanie pompy ciepłaW celu doboru odpowiedniej instalacji grzewczej do danego pomieszczenia konieczne jest przeprowadzenie testów. Jeśli chcemy otrzymać wiarygodne dane dotyczące działania naszej pompy ciepła, niezbędne będzie przeprowadzanie ich w dogodnych warunkach. Dla urządzeń tego typu będą to stosunkowo niskie temperatury powietrza, sięgające do około 20 stopni Celsjusza. Jeśli pompa ciepła sprawdzi się w tak niedogodnych warunkach, możemy być pewni, że będzie działała dobrze przez cały rok.

Źle dopasowaną moc pompy grzewczej oraz źródła dolnego można zilustrować na przykładzie  kilku sytuacji:

Sytuacja pierwsza: jeśli moc źródła dolnego jest odpowiednia, a moc pompy zbyt mała. Sama instalacja może być uznana za taką, która pracuje poprawnie. W rzeczywistości jednak nasz budynek nie jest właściwe ogrzewany, a przynajmniej nie w ujemnych temperaturach. Jeśli temperatura spadnie zbyt nisko, konieczne jest dodatkowe źródło ogrzewania naszego domu.

Sytuacja druga: moc źródła dolnego w dalszym ciągu jest prawidłowa, jednak moc samej pompy jest zbyt duża. Dla pompy oznacza to mniej więcej tyle, że będzie generowała znacznie większe ilości energii niż powinna, szybciej też ulegnie awarii. Będzie co prawda grzała, ale w krótkich okresach, po których będzie się wyłączała, tak jak w każdej sytuacji awaryjnej.

Sytuacja trzecia: tym razem nasze źródło dolne ma zbyt małą moc, ale moc pompy jest odpowiednia. Nasza pompa będzie w takiej sytuacji odnotowywała niedostateczne ilości ciepła. Zresztą niewykluczone będą również awaryjne wyłączenia.

naprawa zaworówSytuacja czwarta: zbyt duża moc źródła dolnego i odpowiednia moc pompy. Skutkiem tego nasz dom nie będzie odpowiednio dogrzany, narazimy się też na duże koszty eksploatacyjne. Na pewno wzrosną nasze rachunki.

Takich nieprawidłowych sytuacji jest jeszcze kilka, co ważne, praktycznie każda z nich prowadzi do tych samych skutków:

- większe zużycie prądu,

- niedogrzany budynek w ujemnych temperaturach,

- wyłączanie awaryjne pompy,

- awaria urządzenia grzewczego.

Data publikacji: 03.12.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie hybrydowe zimą i… latem

Ogrzewanie hybrydowe zimą i… latem
Ogrzewanie hybrydowe, jak wskazuje jego nazwa, jest połączeniem co najmniej dwóch typów instalacji służących do ocieplenia pomieszczeń i przygotowania...
Czytaj więcej

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody

Czym jest ogrzewanie cyrkulacyjne wody
Zastosowanie w instalacji ciepłej wody użytkowej dodatkowych przewodów wraz z niewielką pompą sprawi, że nie będziemy oczekiwać na popłynięcie z kranu...
Czytaj więcej

Dotacje na kolektory i ekologiczne ogrzewanie

Dotacje na kolektory i ekologiczne ogrzewanie
Odnawialne źródła energii stają się jednym z priorytetów strategii ciepłowniczej na terenie całej Unii Europejskiej. Trudno się dziwić – paliw k...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Najczęstsze objawy złego dopasowania pompy ciepła