Produkty

5 pytań i odpowiedzi na temat budowy kotłowni

5 pytań i odpowiedzi na temat budowy kotłowni

Prawidłowo wybudowana kotłownia jest pomieszczeniem przede wszystkim funkcjonalnym, które spełnia swoją funkcję w sezonach grzewczych. Ponieważ trwają one nierzadko dłużej niż połowa roku, warto w czasie budowy kotłowni zadbać o jej prawidłowe usytuowanie i takie wykonanie, które nie będzie skutkować koniecznością remontu, a co za tym idzie, przestojem w pracy kotła.

domowa kotłownia1. Gdzie usytuować kotłownię?

Najlepszym miejscem do urządzenia kotłowni jest jedno z pomieszczeń budynku w przyziemiu lub w piwnicy. Gdyby zdecydować się na poddasze, problematyczne będzie skuteczne odprowadzenie spalin ponad dach. Nisko umiejscowiona kotłownia będzie też bardziej odpowiednia do przenoszenia do niej paliwa do kotła – pamiętajmy o zachowaniu niezbędnej odległości między nim a zapasem paliwa.

2. Czym grozi brak izolacji cieplnej rur?

Powyżej wymienione miejsca usytuowania kotłowni – dodajmy do nich garaż – nie są w sezonie zimowym ogrzewane poza pracującym kotłem, a wychodzące z urządzenia rury przechodzić mogą przez wyziębione pomieszczenia. Jeśli nie zadbamy o ich zaizolowanie termiczne, nie tylko utracimy właściwą, wymaganą temperaturę, ale doprowadzimy do wykraplania się wilgoci. Aby temu zapobiec, należy użyć do ochrony rur materiałów izolacyjnych, na przykład wełny mineralnej. Tego typu zabezpieczenie wytłumi też dźwięki pracującej instalacji.

3. Nie tylko odprowadzenie spalin

Pracujące urządzenie grzewcze – w zależności od jego typu – wymaga nie tylko odprowadzenia spalin ponad dach, ale również doprowadzenia (bezpośrednio z zewnątrz budynku przez otwór usytuowany pod sufitem) takiej ilości powietrza, która zapewni prawidłowe spalanie paliwa, a także wylotu zużytego powietrza z pomieszczenia do osobnego kanału wentylacyjnego. Tym sposobem zapewnimy kotłowni wentylację, która skutkować będzie odpowiednią pracą urządzenia grzewczego.

Kocioł stałopalny C.O. Galmet CST 16 kW pelet4. Kotłownia: drewniana czy murowana?

Nawet w budynku wykonanym z drewna kotłownia jest miejscem szczególnym, w którym zastosować należy odmienne materiały budowlane. Murowane ściany z cegły pełnej powinny mieć grubość min. 12 cm. Do tego celu można również użyć pustaków ceramicznych i gazobetonowych. Odpowiednio wzmocniony będzie też sufit kotłowni w budynku drewnianym: jeśli nie zdecydujemy się na żelbetowy, powinien być obudowany podwójną warstwą ognioodpornych płyt gipsowych.

5. Jak dużą kotłownię zbudować?

W zależności od urządzenia grzewczego, jakiego zdecydujemy się użyć w charakterze serca instalacji cieplnej, przygotowujemy odpowiednie wielkościowo pomieszczenie. Jeśli gromadzić w nim będziemy całoroczny zapas paliwa (ze wspomnianym wyżej zachowaniem bezpiecznej jego odległości od kotła), należy zawczasu uwzględnić większą powierzchnię nowo budowanej kotłowni. Podobnie będzie, jeśli nasz wybór padnie na kocioł z podajnikiem paliwa i zasobnikiem na ciepłą wodę.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wyposażyć domową kotłownię?

Jak wyposażyć domową kotłownię?
Właściwe zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie kotłowni stanowić będzie dla budynku centrum dowodzenia grzewczego. Im więcej starań poświęcimy na ...
Czytaj więcej

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?
Drewno jest popularnym paliwem stosowanym w urządzeniach służących do ogrzewania. Jednak nieprawidłowy jego dobór, a także użytkowanie w piecach niepr...
Czytaj więcej

Jak konserwować kocioł?

Jak konserwować kocioł?
Konserwacja kotła jest niezbędna do jego bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym, ale ma miejsce również w miesiącach, kiedy ogrzewanie budynku nie jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

5 pytań i odpowiedzi na temat budowy kotłowni