Produkty

Armatura regulująca system centralnego ogrzewania

Armatura regulująca system centralnego ogrzewania

Rola centralnego ogrzewania w domu jest oczywista – ma zapewnić w pomieszczeniu komfort cieplny w sezonie jesienno-zimowym. Nie każdy jednak wie, jak ważnym elementem instalacji jest armatura regulująca. Co warto o niej wiedzieć i jak należy ją dobierać, aby cały układ grzewczy działał efektywnie i bezawaryjnie?

zawórFunkcja armatury regulującej

Armatura regulująca zapewnia prawidłową współpracę źródła ciepła (kotła lub pieca), pompy obiegowej wytwarzającej odpowiednie ciśnienie, przewodów rozprowadzających czynnik grzewczy (rur) i wreszcie urządzeń końcowych – grzejników lub kaloryferów. Innymi słowy, elementy z tej kategorii osprzętu służą do regulowania przepływu i parametrów wody grzewczej w całej instalacji oraz ułatwiają nam ustawienie wymaganej temperatury w ogrzewanym budynku.

Rodzaje armatury regulującej

Armatura regulująca to przede wszystkim zawory regulacyjne (np. redukcyjne i obrotowe) oraz regulatory przepływu, temperatury i różnicy ciśnień. Można je podzielić według pełnionych przez nie funkcji:

1. Zawory regulacyjne – służą do regulowania ilości przepływającego czynnika grzewczego i spełniają funkcję zaworów przelewowych odprowadzających nadmiar cieczy. Wśród nich wymienia się:

- obrotowe zawory mieszające(3-drogowe i 4-drogowe) – umożliwiają uzyskanie wymaganej temperatury wody poprzez zmieszanie we właściwych proporcjach gorącej wody z kotła i chłodniejszej wody z powrotu. Ich zadaniem jest ochrona odbiornika ciepła przed zbyt wysoką temperaturą. Mogą być też stosowane jako zawory przełączające lub rozdzielające, gdy potrzebny jest rozdział strumienia wody z kotła na dwa obwody. Obrotowe zawory mieszające mogą także współpracować zsiłownikami elektrycznymi, które służą do ich automatycznego sterowania,

- zawory temperaturowe – to jedne z najważniejszych elementów instalacji c.o., które są zalecane przy montażu kotłów na paliwo stałe i wymagane w każdej instalacji ze zbiornikiem akumulacyjnym. Zawór temperaturowy, który jest zamontowany na powrocie do kotła na paliwo stałe, zabezpiecza go przed korozją wywoływaną zbyt niską temperaturą wody wracającej do źródła ciepła lub wysoką kondensacją wilgoci na płaszczu wodnym. Zawory temperaturowe pozwalają tym samym przedłużyć żywotność kotła i zapewnić mu bezawaryjne działanie. Wybierajmy takie zawory, które umożliwiają wymianę elementu termostatycznego bez potrzeby demontażu zaworu z instalacji, zawór redukujący

- przygrzejnikowe zawory regulacyjne to termostatyczne – proste lub kątowe – zawory montowane bezpośrednio przy grzejniku, które ułatwią utrzymanie stałej temperatury czynnika grzewczego. Zawory wyposażone w przyłącza pomiarowe ułatwiają precyzyjną regulację przepływu. Warto wybierać zawory z opcją wymiany kapturka regulacyjnego na głowicę termostatyczną, która umożliwia poręczne ustawienie grzejnika.

2. Reduktory ciśnienia utrzymują prawidłowe ciśnienie w instalacji i ograniczają jego wzrost, również w przypadku wahań ciśnienia wejściowego. Umożliwiają też oszczędność wody poprzez zapobieganie jej nadmiernym przepływom. Niektóre reduktory ciśnienia są wyposażone we wskaźnik ciśnienia wyjściowego oraz filtry, które zapewniają ochronę przed zanieczyszczeniami. Warto wybierać reduktory, które posiadają zmniejszający poziom ciśnienia mechanizm znajdujący się wewnątrz wkładu – wówczas czynności serwisowe instalacji nie spowodują zmiany jego wartości.

Armaturę regulującą należy zawsze dobierać do planowanego maksymalnego przepływu czynnika grzewczego w instalacji. Producenci oferują też gotowe systemy, które ułatwiają połączenie kotła z innymi elementami układu, takie jak grupy bezpieczeństwa do centralnego ogrzewania.

 

Data publikacji: 01.09.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy wyposażyć kocioł kondensacyjny w zasobnik c.w.u.

Kiedy wyposażyć kocioł kondensacyjny w zasobnik c.w.u.
Kocioł kondensacyjny to element instalacji domowej, którego ogromnym atutem jest przede wszystkim energooszczędność oraz automatyczna obsługa. Jego pr...
Czytaj więcej

Konfiguracja kotła – co zrobić, by działał sprawnie?

Konfiguracja kotła – co zrobić, by działał sprawnie?
Dom kojarzy nam się z ciepłem, które można rozumieć dwojako. Z jednej strony to zasługa domowników, wyjątkowej atmosfery i aranżacji wnętrza. Dosłowne...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Armatura regulująca system centralnego ogrzewania