Produkty

Bezpieczna instalacja gazowa – nie tylko o detektorach

Bezpieczna instalacja gazowa – nie tylko o detektorach

Dbałość o domowników jest sprawą pierwszorzędną, dlatego tak wiele starań musimy poczynić, aby budując dom czy wymieniając w nim instalację, zapewnić komfortowe samopoczucie i spokojny sen. W przypadku instalacji gazowej trzeba spełnić wiele warunków, aby korzystać z jej dobrodziejstw w sposób zapewniający całkowite bezpieczeństwo.

instalacja gazowaTlenek węgla, efekt spalania gazu ziemnego, jest śmiertelnie niebezpieczny. Bezwonny, przenika do naszej krwi, w której hemoglobina traktuje go niczym tlen i natychmiast transportuje do wszystkich komórek. Nieszczelna instalacja gazowa niesie ze sobą kolejne niebezpieczeństwo. Gaz ziemny jest substancją wybuchową – wystarczy niewielkie jego stężenie w powietrzu (3%, a 5% w przypadku LPG), by do wybuchu brakowało jedynie iskry. Czujniki dwutlenku węgla, których duży wybór mamy obecnie w ofercie sklepów budowlanych i specjalistycznych, nie zapewnią nam bezpiecznego korzystania z instalacji gazowej. Ich zadaniem jest zaalarmowanie nas w przypadku, kiedy mamy do czynienia z zagrożeniem zdrowia i życia.

Aby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio zainstalowane – w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z gazowymi ogrzewaczami wody lub piecykami gazowymi, na przeciwległej ścianie do pracujących urządzeń. Warto postarać się o taki detektor, który zasilany jest z gniazda sieciowego – bateria, choć czujnik nie potrzebuje dużo energii do prawidłowego działania, kiedyś się wyczerpie, a my możemy tego nie zauważyć – skutki mogą być opłakane. Jednak aby nie przysparzać nadmiernej pracy detektorom, wystarczy dobrze zaprojektowana i odpowiednio wykonana instalacja gazowa.

Rury dostarczające gaz mogą ulec rozszczelnieniu, co spowoduje jego ulatnianie się. Jeśli w porę nie zareagujemy lub nie zostaniemy zaalarmowani przez detektor tlenku węgla i gazu ziemnego, może dojść do nieszczęścia. Aby wyeliminować do zera możliwość gromadzenia się gazu z rozszczelnionej instalacji, rury prowadzi się nadtynkowo wzdłuż ścian i nie zabudowuje się ich. Co więcej – nie można ich umieszczać nad obniżonym sufitem. W tym wypadku kwestia estetyczna jest mniej ważna niż konieczność zapewnienia domownikom bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że przewody muszą przejść przez ścianę, w tym wypadku osłania się je specjalnymi tulejami.

przyłącze gazoweNiezmierne ważne jest takie wytyczenie poszczególnych elementów instalacji gazowej, by nie kolidowała ona oraz nie stykała się z elektryczną. Warto o tym pamiętać już w fazie projektowania domu – wtedy mamy najlepszą możliwość do odpowiedniego poprowadzenia wszystkich przewodów doprowadzających gaz i energię elektryczną.

Wykonanie instalacji warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Po wykonaniu niezbędnych prac konieczne będzie sprawdzenie niezawodności jej działania. Badane są szczelność i dopuszczalne ciśnienie, jakie panuje w instalacji. Dopiero po uzyskaniu pewności co do sprawnego wykonania instalacji można korzystać z jej dobrodziejstw. Szczegółowe wytyczne odnośnie prawidłowego wykonania i eksploatacji instalacji gazowej opisane są w przepisach Prawa Budowlanego.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Jak wybrać dobry wąż do gazu?
Bezpieczne działanie urządzeń zasilanych gazem zależy od tego, czy wszystkie ich elementy są w pełni sprawne. Warto więc kontrolować ich stan technicz...
Czytaj więcej

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wężyków instalacyjnych?
Wężyki podłączeniowe są bardzo ważnym elementem wielu instalacji. Bez nich niemożliwe byłoby skuteczne podłączenie armatury i poszczególnych elementów...
Czytaj więcej

Co powinieneś wiedzieć o instalacji gazowej?

Co powinieneś wiedzieć o instalacji gazowej?
Chcąc zamontować w naszym domu nową instalację gazową bądź zmodernizować starą, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Bezpieczna instalacja gazowa – nie tylko o detektorach