Grzejniki – dawniej i dziś
Grzejniki to wymienniki cieplne, które są elementami układu centralnego ogrzewania pomieszczeń. Wymiana ciepła dokonuje się pomiędzy wodą lub parą a powietrzem. Pierwszy grzejnik, nazwany „gorącą skrzynką”, zamontowany został w 1855 r. w Sankt Petersburgu. Wynalazcą był Franz San Galli, Niemiec o włoskich korzeniach mieszkający w Rosji, który opatentował swój pomysł w Niemczech i USA.
Formy grzejników przeszły od tego czasu bardzo wiele przemian. Jeszcze do niedawna bardzo powszechne były ciężkie grzejniki żebrowe, zwykle wykonane z żeliwa. Obecnie najczęściej stosowane są u nas urządzenia płytowe, zbudowane ze zgrzewanych z sobą płyt stalowych. Inne ich typy to np.:
– grzejniki łazienkowe, np. tzw. drabinki,
– grzejniki członowe, gdzie zestawiana jest odpowiednia liczba powtarzalnych segmentów grzejnych,
– grzejniki ożebrowane, inaczej nazywane grzejnikami Faviera,
– inne urządzenia dekoracyjne oraz o specjalnym przeznaczeniu.
Właściwości grzejników kolumnowych
Najważniejsze cechy i główne zalety grzejników kolumnowych to:
– możliwość ich montowania w pionie lub w poziomie,
– brak potrzeby umieszczania grzejników tuż przy ścianie,
– różnorodność kształtów i wymiarów grzejników,
– możliwość łączenia elementów grzejnika w zestawy, tak aby uzyskać optymalną moc grzania,
– przekrój rur grzejników kolumnowych jest spłaszczony, przypomina kształt litery D. Pozwala to na zwiększenie wydajności i bardziej równomierne promieniowanie ciepła w porównaniu z tradycyjnym, kołowym kształtem rur,
– pomiędzy poszczególnymi elementami grzejnika są zwykle na tyle duże odstępy, że z łatwością możemy wytrzeć osadzający się kurz oraz zabrudzenia, co sprzyja higienie i jest szczególnie ważne dla alergików,
– duża trwałość oraz oryginalny design, często osiągany poprzez technikę laserowego spawania stali. Spoiny są bardzo cienkie, gładkie i zmniejszają możliwość powstawania korozji.
Grzejniki kolumnowe z powodzeniem można zaliczyć do grupy zarówno urządzeń segmentowych (członowych), jak i do dekoracyjnych. Mogą one między innymi posłużyć we wnętrzach do dokonania podziału przestrzeni i wykonania z nich przepierzenia czy też wydzielenia obszaru.
Układając na górze grzejników np. odpowiednio wykończone drewno, szkło, metal czy kamień, uzyskamy dodatkowy mebel, który może pełnić funkcję siedziska czy półki. Samo wykończenie urządzenia, jego charakter i wielkość dobieramy indywidualnie, zależnie od naszych potrzeb i obranego stylu wystroju.
Możemy wybierać pośród różnych rodzajów grzejników kolumnowych – od nowoczesnych, po nawiązujące do tradycyjnych kształtów żeliwnych żeber. Dzięki temu ich zastosowanie doskonale uzupełni zarówno wnętrza urządzone w klasycznym stylu, jak i nowoczesne, industrialne czy loftowe aranżacje.