Rodzaje podgrzewaczy
Urządzenia stosowane do podgrzewania c.w.u. w domowej instalacji najczęściej montowane są w łazienkach lub bezpośrednio przy kotłach stanowiących źródło energii cieplnej. Dzielą się one na:
- podgrzewacze pojemnościowe,
- podgrzewacze przepływowe,
- zasobniki c.w.u.
Ze względu na źródło ciepła służącego do podgrzania wody możemy wyróżnić:
- podgrzewacze elektryczne,
- podgrzewacze gazowe.
Podgrzewacz pojemnościowy
W podgrzewaczu pojemnościowym (zwanym bojlerem od ang. boil – wrzeć, parować) głównym elementem jest zasobnik ciepłej wody. Jest on połączony z jednej strony z instalacją wodociągową, a z drugiej posiada wyjście ciepłej wody znajdującej się w zamkniętym obiegu wraz z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa. Wewnątrz zbiornika panuje dość wysokie ciśnienie (ok 4 atmosfer), a na zewnątrz znajduje się izolacja termiczna zmniejszającą straty ciepła. Woda w podgrzewaczu pojemnościowym może być ogrzewana elektrycznie, grzałkami z termostatem albo za pomocą palnika gazowego. Coraz częściej woda bywa podgrzewana za pomocą wymiennika ciepła z centralnego ogrzewania.
Podgrzewacz przepływowy
Podgrzewacz przepływowy zasilany elektrycznie, z wyjątkiem niewielkich modeli (np. na jeden kran), wymaga zwykle zasilania prądem trójfazowym ze względu na wymaganą dużą moc. Najczęściej są to więc podgrzewacze gazowe z otwartą komorą spalania (tzw. piece kąpielowe lub łazienkowe) lub z zamkniętym systemem kominowym. Te ostatnie potrzebują specjalnego zasilania dla układu zapłonowego oraz elektroniki – prądem, np. z baterii albo z hydrogeneratora. W podgrzewaczu gazowym woda przepływa wężownicą nagrzewaną przez miedziane rurki i liczne lamele. Palnik gazowy posiada dużą moc, dlatego muszą być stworzone specjalne zabezpieczenia, by nie dopuścić do przegrzania czy rozsadzenia instalacji w przypadku braku przepływu wody. Kiedy woda nie przepływa, specjalny zawór odcina dopływ gazu, natomiast napływ wody uruchamia zapalenie gazu. Główny palnik gazowy uruchamiany bywa za pomocą zapalacza (zwanego świeczką), a w nowszych modelach – przez iskrownik (bateryjny lub z napędem hydrodynamicznym).
Zasobniki ciepłej wody
Zasobniki c.w.u. sprawdzają się w sytuacjach, gdy przewidujemy duży pobór ciepłej wody w krótkim czasie w kilku punktach jednocześnie. Z takimi zasobnikami mogą współpracować wszelkie kotły, szczególnie jednofunkcyjne.
Jaki podgrzewacz wybrać?
Możliwości wyboru jest coraz więcej, ale wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju i skali naszych potrzeb. W przypadku niewielkiego zapotrzebowania na ciepłą wodę warto zastosować podgrzewacze elektryczne, natomiast przy większych potrzebach tańszym rozwiązaniem okazują się być podgrzewacze gazowe. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania – na przykład możliwe jest zastosowanie baterii słonecznych czy łączenie instalacji c.w.u. z funkcjami ogrzewania za pomocą wydajnych kotłów np. kondensacyjnych. Poza tradycyjnym, manualnym sterowaniem podgrzewaczem, możliwe jest zamontowanie automatycznego a także inteligentnego sterowania elektronicznego. Instalowane są dodatkowe systemy ECO, maksymalnie oszczędzające energię i tworzące doskonałą izolację. Na lepsze zmieniają się także formy podgrzewaczy – możliwy staje się ich montaż np. wiszący, stojący w pionie czy w poziomie, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do naszej instalacji.