Produkty

Czy i jaki opał warto kupować latem?

Czy i jaki opał warto kupować latem?

Sezon grzewczy trwa od jesieni do wczesnej wiosny. Nie oznacza to wcale, że latem nie powinniśmy poświęcić odrobiny uwagi materiałowi opałowemu, którym w zimne dni ogrzejemy nasz dom. Jest to istotne zarówno z ekonomicznego, jak i praktycznego punktu widzenia.

pelletyKażdy, kto ogrzewa dom piecem na paliwo stałe, wie, że prędzej czy później musi zaopatrzyć się w odpowiednią ilość opału, który wystarczy na całą zimę. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy ogrzewają dom za pomocą węgla, ekogroszku czy drewna.

Sezonowanie

Drewno wykorzystywane do ogrzewania domu, ale również to, którym palimy w kominku, warto kupić już w lecie. Dzięki temu w zimie będziemy mieli drewno sezonowane, które doskonale nadaje się do zastosowania w kominku. Jest ono znacznie bardziej wartościowym opałem – lepiej się pali i nie wydziela smoły, jak może się to dziać w przypadku drewna wilgotnego. Aby dobrze przesezonować zakupione latem drewno, warto ułożyć je w zadaszonym miejscu, pozostawiając jednak odkryte boki, tak aby zapewnić możliwie najlepsze warunki do wysychania. Drewno powinno zostać również przed ułożeniem porąbane na mniejsze szczapy – to dodatkowo wpłynie na szybkość jego wysychania.

Pomyślmy o zimie w lecie!ekogroszek wysokoenergetyczny

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o zakup węgla czy ekogroszku. Specjaliści w dziedzinie ogrzewnictwa zalecają, aby paliwo stałe, którym będziemy ogrzewać dom, kupować właśnie w lecie. Wtedy większe jest prawdopodobieństwo, że zakupiony przez nas opał będzie lepszej jakości. Kupowany w lecie ekogroszek jest dodatkowo wysuszony – w sklepach  przechowywany jest na paletach znajdujących się zazwyczaj w nasłonecznionych miejscach. Dzięki temu uzyskujemy mniej wilgotne, a zatem lepiej palące się paliwo. Dodatkowym atutem jest fakt, że mniej wilgotny ekogroszek jest po prostu lżejszy, a przecież kupujemy go na wagę. Do zakupu poza sezonem może przekonać aspekt ekonomiczny – w lecie paliwa stałe są znacznie tańsze niż w sezonie grzewczym. Ekogroszek jest dodatkowo paliwem, które możemy przechowywać na zewnątrz – pakowany jest w specjalne worki, które zapewniają mu przewiewność. Ważne jest jedynie, żeby, jak w przypadku drewna, opał znajdował się pod zadaszeniem.

Zakup opału latem jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób, które ogrzewają dom ekogroszkiem lub drewnem. Zapewnienie sobie w sezonie letnim odpowiedniej ilości paliwa do pieca sprawi, że nie zaskoczą nas pierwsze przymrozki.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?
Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w nale...
Czytaj więcej

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?
Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą ja...
Czytaj więcej

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy i jaki opał warto kupować latem?