Produkty

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą palenie odpadów. Jest to groźne nie tylko dla naszego zdrowia – dlaczego?

zanieczyszczenia z kominaSpalanie śmieci jest zagrożeniem dla zdrowia

Chociaż wiemy, że palenie śmieci w domowych piecach jest niebezpieczne, nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo narażamy zdrowie nasze, pozostałych domowników, a także naszych sąsiadów. Nieprzypadkowo zbiorem i niszczeniem odpadów zajmują się wyspecjalizowane firmy. Aby skutki prawidłowo przeprowadzonej utylizacji były niegroźne dla mieszkańców, odbywa się ona w przeznaczonych do tego celu miejscach i w warunkach, jakich nie spełnią domowe piece zaopatrujące nas w ciepłą wodę użytkową i zapewniające odpowiednią temperaturę w sezonie grzewczym.

Toksyczne substancje, jakie powstają w wyniku spalania w domowych warunkach gumy i tworzyw sztucznych, wpływają na złe samopoczucie i pogorszenie się zdrowia – kontakt z toksynami wywołuje przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia, na przykład obturacyjną chorobę płuc, jest też przyczyną zawałów serca i raka płuc. Zagrożeni są nie tylko pozostali współmieszkańcy, ale także sąsiedzi, wystarczy zdać sobie sprawę z tego, na jaką odległość przenoszą się zanieczyszczenia z domowego komina:

przez komin do płuc

Co nam grozi za spalanie śmieci?

dym z kominaDomowa pseudoutylizacja odpadów jest nie tylko groźna dla zdrowia, ale również nielegalna, a za uprawianie tego procederu grożą dotkliwe kary finansowe, od 500 do nawet 5 000 zł. Aby uniknąć nieprzyjemności ze strony służb mundurowych lub konieczności stawienia się w sądzie, wystarczy spalać pełnowartościowy węgiel lub inne paliwo wskazane przez producenta danego urządzenia grzewczego. Dzięki temu też nasza instalacja jest w o wiele mniejszym stopniu narażona na przedwczesne zużycie i powstanie awarii. Dlaczego?

Spalanie tworzyw sztucznych oznacza między innymi powstanie dużej ilości smoły, sadzy. Ta ostatnia w wyniku znacznego nagromadzenia może ulec samozapłonowi. Z kolei inne szkodliwe substancje zawarte w dymie niszcząco działają na metalowe materiały użyte do wykonania urządzenia grzewczego. Tym sposobem długotrwałe wydzielanie się dymu z niebezpiecznymi związkami może spowodować konieczność zakupu nowego pieca, przemurowania komina lub remontu nawet całego domu.

Wykorzystane materiały pochodzą ze strony tworzymyatmosfere.pl, powstałą przy współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Data publikacji: 25.08.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Materiały opałowe – rodzaje i zasady stosowania

Materiały opałowe – rodzaje i zasady stosowania
Drewno, węgiel, gaz i nafta – trudno wyobrazić sobie ogrzewanie budynku bez tych materiałów opałowych. Co charakteryzuje każdy z nich, co warto ...
Czytaj więcej

Piec na pellet – praktyczne informacje

Piec na pellet – praktyczne informacje
Piece na pellet to nowy i szybko zyskujący na popularności trend w ogrzewaniu. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie pozwala na ogrzewanie i utrzyma...
Czytaj więcej

Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?

Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?
Propan i propan-butan to gazy o różnych właściwościach, które decydują o możliwościach ich zastosowania. Czym się charakteryzują i który z nich sprawd...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?