Produkty

Grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?

Grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?

Grzać z przerwami czy grzać ciągle? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, przynajmniej tym osobom, które są laikami w dziedzinie instalacji. Najlepiej grzać tak, by było tanio. Czy jednak wiadomo, co to oznacza?

kaloryfer tradycyjnyJak grzać, by było tanio i ciepło? Z przerwami czy lepiej nie? Pytanie nasuwa się w związku z aktualnymi wymogami zabudowy dyktowanymi przez technologię wznoszenia domów energooszczędnych.

Zmiany na lepsze


Nowe budownictwo szybko rozpoznamy po kilku kwestiach. Przede wszystkim – mniej tam grzejników. Dlaczego? Potrzeby cieplne budynku nie są już bowiem tak duże. Udział procentowy naszego ciepła pochodzi bowiem w pewnym stopniu od urządzeń wytwarzających ciepło. Nowe domu budowane są także tak, by w jak największym stopniu korzystać z naturalnego nasłonecznienia.

 

A może grzanie przy pomocy regulusów?


grzejnik regulus Castorama

Regulus to rodzaj grzejnika o małej masie całkowitej. Grzejniki tego typu szybko się nagrzewają i szybko stygną. Jednocześnie bardzo łatwo jest nam planować przerwy w ogrzewaniu. W domu, w którym dobrze akumulowane jest ciepło, temperatura nie będzie drastycznie spadać w momencie, kiedy całkowicie wyłączymy ogrzewanie.

Jednak tylko system grzejnikowy, który charakteryzuje się małą bezwładnością cieplną, można dostosować do swoich indywidualnych parametrów. Np. tak, by nigdy nie przekraczał on wskaźnika ustalonej wcześniej temperatury.

Rozpoczęcie grzania pełną przypisaną wcześniej mocą lub jego zaprzestanie, następuje w znacznie krótszym czasie, niż było to przy okazji tradycyjnych grzejników. Przy ogrzewaniu opartym na grzejniku o dużej bezwładności cieplnej, takim jak ogrzewanie podłogowe, pożądana temperatura powietrza często jest przekraczana.

Co to znaczy dla komfortu cieplnego? Podwyższanie temperatury do wyższej niż ta, która była przez nas pożądana, oznacza straty energii, a w niedalekiej przyszłości fakt otrzymania znacznie wyższych rachunków niż się spodziewaliśmy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wyposażyć domową kotłownię?

Jak wyposażyć domową kotłownię?
Właściwe zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie kotłowni stanowić będzie dla budynku centrum dowodzenia grzewczego. Im więcej starań poświęcimy na ...
Czytaj więcej

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?

Piece i kotły opalane drewnem – jaki wybrać?
Drewno jest popularnym paliwem stosowanym w urządzeniach służących do ogrzewania. Jednak nieprawidłowy jego dobór, a także użytkowanie w piecach niepr...
Czytaj więcej

Jak konserwować kocioł?

Jak konserwować kocioł?
Konserwacja kotła jest niezbędna do jego bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym, ale ma miejsce również w miesiącach, kiedy ogrzewanie budynku nie jes...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Grzanie z przerwami czy grzanie ciągłe?