Produkty

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - poznaj 8 sposobów, które pozwolą Ci utrzymać ciepło w domu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - poznaj 8 sposobów, które pozwolą Ci utrzymać ciepło w domu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To pytanie pada w wielu domach każdego roku, kiedy zbliża się zima. Wydawałoby się, że jest to trudne zagadnienie, jednak istnieją sposoby, aby znacząco obniżyć rachunki. W poniższym artykule przedstawione zostało 8 rozwiązań, dzięki którym Twój portfel będzie nieco grubszy. Zatem jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 

Przejdź do następnych akapitów:

Oszczędne ogrzewanie – czy to możliwe? 

Kolejna zima i kolejny sezon grzewczy. Niestety nieodmiennie wiąże się to z odpowietrzaniem i podkręcaniem temperatury na kaloryferach. Bardzo często jednak jesteśmy narażeni na straty cieplne. Wówczas w domu nie jest tak przyjemnie, jak być powinno, a rachunki za ogrzewanie przyprawiają o zawrót głowy. Od lat ludzie zadają sobie pytanie, co robić, aby unikać takich sytuacji. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Czy jest jakiś sposób na to, by ciepło nie uciekało z budynku lub było rozprowadzane równomiernie? Oczywiście, że są takie rozwiązania. Co bardzo ważne, nie wiążą się one z licznymi wydatkami. Są to niekiedy proste czynności, które pozwolą Ci zaoszczędzić kilkaset złotych.

jak-zaoszczedzic-na-ogrzewaniu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 8 sposobów na oszczędzanie ciepła w domu

Podwyżki cen gazu, prądu, ogrzewania. Tak wygląda rzeczywistość, która nas otacza. Nie ma się co oszukiwać. W najbliższym czasie na pewno nie będzie taniej, jednak – jak już wspomnieliśmy kilkukrotnie – istnieje kilka sposobów na to, by skutecznie walczyć z rosnącymi rachunkami za ogrzewanie. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Oto kompendium wiedzy na temat oszczędzania w tym zakresie.

  1. Wymień uszczelki na nowe

Jeśli okna i drzwi mają już kilka lat, uszczelki w nich zamontowane mogą już nie stanowić przeszkody dla ciepła. Wówczas będzie ono uciekać na zewnątrz. W takiej sytuacji zimne powietrze będzie docierać do pomieszczeń w domu. Jeśli uszczelki są stare, potrzeba więcej ciepła do ogrzania pomieszczenia.

  1. Odkryj kaloryfery

Czy wiesz, jak oszczędzać ciepło w pomieszczeniu? Kolejny sposób na oszczędność ciepła to odsłonięcie wszystkich kaloryferów. Przed sezonem grzewczym upewnij się, że grzejniki nie są zastawione meblami. Późną jesienią pomyśl również o zmianie firanek i zasłon na krótsze. Dzięki temu ciepło z kaloryferów nie będzie napotykało żadnych przeszkód i w stu procentach ogrzeje każde pomieszczenie.

  1. Skontroluj jakość poszczególnych elementów instalacji

Jak to w życiu bywa, wszystko ma swój czas. Nie inaczej jest w przypadku części w instalacji centralnego ogrzewania czy ogrzewania podłogowego. Zabrudzenia potrafią skutecznie utrudnić prawidłowe działanie systemu, więc trzeba regularnie kontrolować jego stan. Taki przegląd najlepiej wykonać przed sezonem grzewczym, by był czas na ewentualną wymianę części.

  1. Ustaw optymalną temperaturę

Zimą dom to Twój azyl, w którym możesz schować się przed silnym mrozem. Pamiętaj jednak, że wysoka temperatura i przegrzane pomieszczenie nie są dobre dla Twojego zdrowia. Zainwestuj w zawory termostatyczne, dzięki którym dostosujesz pracę źródła ciepła. Dzięki temu zmniejszysz rachunki. Przeczytaj, aby dowiedzieć sie więcej: Zawór termostatyczny - zasada działania.

  1. Jeśli wietrzysz pokój, rób to dobrze

Najlepszym sposobem na dostęp do świeżego powietrza są rekuperatory. Jednak, jeśli nie masz takiego urządzenia, możesz po prostu otworzyć okno. Pamiętaj, by wietrzyć pomieszczenie zaledwie kilka minut. Otwórz okno na oścież, a wcześniej zakręć kaloryfery. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do optymalnego poziomu.

  1. Wybierz naturalne źródła ciepła

Kolejnym sposobem na oszczędne ogrzewanie jest korzystanie z naturalnych źródeł ciepła. Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku i jak oszczędzać ciepło? W słoneczne dni odsłoń firanki czy zasłony na oknach. Dzięki temu promienie ogrzeją pomieszczenie. W nocy jednak zrób dokładnie na odwrót. Zasłoń okna, by nie być narażonym na straty cieplne.

  1. Ocieplenie budynku

Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym? Jest to zdecydowanie kosztowniejsze rozwiązanie, jednak niezwykle skuteczne. Dzięki termomodernizacji budynku z pewnością będziesz mógł zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć ocieplanie, ponieważ wiąże się ono z dużymi nakładami finansowymi.

  1.  A może oszczędne grzejniki elektryczne? 

Dobrym rozwiązaniem mogą być oszczędne grzejniki elektryczne. Możesz je ustawić w dowolnym pomieszczeniu, które chcesz ogrzać. Nowoczesne oszczędne grzejniki elektryczne mają różne dodatkowe funkcje. Możesz zaprogramować je, by nagrzewały do zadanej temperatury.

jak-zaoszczedzic-na-ogrzewaniu

Dlaczego warto oszczędzać ciepło? 

Oszczędzanie ciepła to jeden z elementów oszczędzania energii w Twoim gospodarstwie domowym. Teraz już wiesz, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym i nie tylko. Dzięki zastosowaniu powyższych rad będziesz w stanie przede wszystkim zmniejszyć rachunki. Wiedza, jak oszczędzać ciepło, jest niezwykle przydatna – oszczędzanie ciepła może się pozytywnie odbić na Twoim domowym budżecie, który zapewne rok w rok przeżywa ciężkie chwile w trakcie sezonu grzewczego. Nasze rozwiązania pomogą Ci również zwiększyć efektywność pracy źródeł ciepła. Będą one zużywały mniej paliwa. Dzięki temu jesteś w stanie również dołożyć swoją cegiełkę do ważnego dzieła, jakim jest ochrona środowiska. Efektywna polityka cieplna w Twoim gospodarstwie domowym to także mniejsza eksploatacja poszczególnych części układu, a więc również mniejsza awaryjność.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?

Pełna kontrola nad temperaturą – jak wybrać głowicę termostatyczną?
Chłodne jesienne dni coraz bliżej, a wraz z nimi nadchodzi także konieczność dogrzewania naszych domów i mieszkań. Warto zadbać więc o przygotowanie d...
Czytaj więcej

Kilka słów o sterownikach termostatycznych

Kilka słów o sterownikach termostatycznych
Sterowniki termostatyczne to jeden z najważniejszych elementów ogrzewania. Nieprawidłowo dobrany bądź ustawiony sterownik może negatywnie wpływać na k...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - poznaj 8 sposobów, które pozwolą Ci utrzymać ciepło w domu