Montaż
Podstawową kwestią, która wpływa na sprawne funkcjonowanie solarów, jest miejsce, w którym je zainstalujemy. Największą efektywność zapewnimy wtedy, gdy panele umieścimy na stanowisku nasłonecznionym, na które nie pada cień. Najlepiej wybrać takie umiejscowienie, które zapewni zwrócenie kolektorów na południe lub ewentualnie południowy-zachód. Inne ukierunkowanie znacząco zmniejsza ilość pozyskiwanej energii.
Izolacja
Wydajność instalacji solarnej zapewnia również odpowiedni jej montaż, który zagwarantuje jak najmniejsze straty energii, co następuje najczęściej podczas transportu energii z panelu do zasobnika. Z tej przyczyny bardzo ważna jest prawidłowa izolacja przewodów rurowych, od czego w dużej mierze zależy ilość otrzymanej energii. Nie bez znaczenia jest także, aby materiał, którym zabezpieczymy instalację, posiadał odpowiednią odporność na wysoką temperaturę i działanie promieni UV.
Przygotowanie do pracy
Zanim całość zacznie funkcjonować, warto również poczynić pewne zabiegi, które wpłyną na większą sprawność całego systemu. Jednym z nich jest przepłukanie instalacji tuż po zamontowaniu, jeszcze przed napełnieniem instalacji środkiem grzewczym. Dzięki temu usuniemy z niej wszelkiego rodzaju zabrudzenia, a tym samym poprawimy jej sprawne i wydajne funkcjonowanie.
Istotone jest również odpowietrzenie instalacji oraz ustawienie odpowiedniego ciśnienia systemowego. Na sprawność całego układu wpływ ma także właściwy montaż czujnika temperatury w kolektorze. Dbanie o sprawność przesyłu energii i prawidłową automatykę paneli słonecznych oddziałowuje znacząco na ich pracę. Z tej przyczyny zaleca się powierzenie wyregulowania ciśnienia i montaż czujnika osobie wykwalifikowanej – będziemy mieli wtedy pewność, że cały system będzie w pełni efektywny.
Sterownik
Aby nasza instalacja działała sprawniej, warto także zainwestować w odpowiedni sterownik, który optymalizuje natężenie przepływu czynnika grzewczego w oparciu o zakres pracy pompy obiegowej. Poprzez automatyczną zmianę ilości obrotów można zwiększyć wydajność pracy systemu nawet o 10%.
Tego rodzaju sterowniki z reguły pracują w układach opartych na pomiarze trzech temperatur (standardowe systemy ograniczają się do dwóch pomiarów). W takim przypadku temperatura jest mierzona również na wężownicy podgrzewacza, a nie tylko sprawdza stan cieplny wody użytkowej i temperatury na wyjściu z baterii kolektora. Pozwala to na sygnalizowanie ewentualnych nieprawidłowości w pracy całej instalacji, dzięki czemu będziemy mogli zareagować i naprawić powstałą usterkę.
Wydajność
Poprawnie zaprojektowana instalacja pozwala na wyprodukowanie w ciągu roku 400-600 kWh energii z jednego metra kwadratowego kolektora. Warto zatem dbać o jej prawidłową wydajność, aby móc w jak największym stopniu wykorzystać możliwości posiadanego systemu.