Produkty

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?

Podgrzewacze wody to funkcjonalne urządzania, które w zdecydowany sposób podnoszą komfort życia codziennego, choć ich praca odbywa się na drugim planie. To dzięki nim możemy korzystać z ciepłej wody niemal natychmiast po uruchomieniu kranu. Co warto wiedzieć o podgrzewaczach wody i czym na ich tle wyróżniają się nowatorskie modele Ariston Nuos?

Podgrzewacz wody – do czego służy

Podgrzewacz pozwala na szybkie podgrzanie wody użytkowej. Zastosowanie tego typu urządzenia sprawdza się szczególnie w sytuacji, w której punkt poboru wody oddalony jest od właściwego urządzenia podgrzewającego wodę, np. kotła dwufunkcyjnego. Montujemy je więc w kuchniach lub łazienkach, by uniknąć konieczności spuszczania dużej ilości zimnej wody do kanalizacji i – w konsekwencji – marnowania jej. Dużą zaletą wynikającą z zastosowania podgrzewaczy jest również możliwość dopasowania parametrów ich pracy do naszych potrzeb, które mogą być różne w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki wyposażeniu wielu modeli pojemnościowych w wygodne i łatwe w obsłudze układy sterowania, możemy zaprogramować urządzenie w taki sposób, by uruchamiało się i wyłączało w określonym momencie – w ten sposób unikniemy oczekiwania na ciepłą wodę po wstaniu z łóżka lub po powrocie do domu, zaoszczędzając tym samym sporo czasu. Posiadanie podgrzewacza wody nie musi także wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacji. Wystarczy dobrać urządzenie odpowiadające planowanemu zużyciu wody i liczbie osób zamieszkujących nasze domostwo, a także cechującego się energooszczędną oraz efektywną pracą. Produktami spełniającymi powyższe wymagania są podgrzewacze Ariston Nuos, w których tradycyjny układ c.w.u. został dodatkowo wyposażony w pompę ciepła wykorzystującą bezpłatną energię czerpaną z powietrza.

Podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 50 V EU
Podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 50 V EU

Rodzaje i właściwości podgrzewaczy wody

Aby uwidocznić różnice pomiędzy tradycyjnymi podgrzewaczami wody a modelami Ariston Nuos, wspomnijmy pokrótce o wszystkich dostępnych rozwiązaniach. Podgrzewacze wody różnią się od siebie parametrami, sposobem działania, zasilania, montażu, a także wysokością generowanych kosztów. Ogólnie można podzielić je na następujące grupy:

Podgrzewcze pojemnościowe – posiadają zbiornik, w którym woda jest magazynowana i nagrzewana. Zbiorniki wyróżniają się różną pojemnością, co powoduje, że urządzania te można łatwo dopasować do każdych warunków mieszkalnych. Zaletą takich podgrzewaczy jest fakt, że dzięki wbudowanym termostatom magazynowana w bojlerach woda jest ciągle ciepła – możemy więc korzystać z niej zaraz po odkręceniu kranu. Z drugiej strony niewykorzystana woda ulega wychłodzeniu, co wymusza konieczność jej ponownego ogrzania i przyczynia się do strat energii.

Wyróżniamy tu modele ciśnieniowe (czyli wielopunktowe, do których można podłączyć nawet kilka kranów) i bezciśnieniowe – tzw. jednopunktowe, które mają mniejszą pojemność i mocowane są możliwie najbliżej wybranego punktu poboru wody.

Podgrzewacze przepływowe – nie posiadają zbiornika, ponieważ podgrzewają wodę na bieżąco. Z tego samego powodu tuż po odkręceniu ciepłej wody z kranu poleci zimna woda, która stopniowo będzie robiła się coraz cieplejsza. Modele tego typu przeznaczone są do zaopatrywania w ciepłą wodę jednego kranu i zwykle mocowane są nad nim.

Czy wiesz, że…?

Podgrzewacz pojemnościowy wymaga więcej wolnej przestrzeni – będzie ona tym większa, im większego zbiornika na wodę potrzebujemy. Podgrzewacz przepływowy jest natomiast mniejszy, więc łatwo znajdziemy dla niego miejsce w kuchni lub łazience.

Oba rodzaje podgrzewaczy występują w dwóch wersjach: zasilanej gazem oraz energią elektryczną (w ostatnim wypadku wyposażone są w grzałkę). Eksploatacja modeli gazowych wiąże się z ryzykiem uwalniania się czadu, podczas gdy podgrzewacze elektryczne są bezpieczne w użytku (pod warunkiem właściwego ich zamontowania oraz dostosowania do miejsca, w którym będą się znajdowały). Różne modele cechują się też rożnym sposobem montażu: może być on pionowy lub poziomy. Niektóre produkty przystosowane są natomiast do mocowania w dowolnej z tych pozycji.

Podgrzewacze z pompą ciepła – do modeli tego typu należą produkty Ariston Nuos. Stanowią one rodzaj podgrzewaczy pojemnościowych, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli tego typu zużywają o wiele mniej energii elektrycznej:

Dostępne są w dwóch wersjach: monoblok (z wentylatorem) oraz split (wentylator i sprężarka umieszczone są w osobnym, zewnętrznym module). Za podgrzewanie wody odpowiada tutaj pompa ciepła, która umożliwia nagrzanie wody do temperatury 62 stopni Celsjusza. W razie potrzeby może ona również działać w połączeniu z grzałką elektryczną – ich jednoczesna praca pozwala na szybkie uzyskanie większej ilości ciepłej wody. Podgrzewacze z pompą ciepła wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu – korzystają więc z energii odnawialnej, co przyczynia się do niewielkich kosztów ich eksploatacji. W efekcie możemy przez cały rok korzystać z wody podgrzewanej w ekologiczny sposób, nie inwestując przy tym w bardzo kosztowny montaż, jak ma to miejsce np. w przypadku alternatywnej pompy głębinowej czy połączonej z kolektorami.

Czy wiesz, że…?

Oszczędność energii elektrycznej wynikająca z zastąpienia tradycyjnego, elektrycznego podgrzewacza modelem Ariston Nuos o takiej samej pojemności może sięgać nawet 75%. Zasada działania pompy ciepła powoduje też, że inwestycja tego typu zwróci się po ok. 4 latach, czyli szybciej niż w przypadku zastosowania kolektorów słonecznych.

 Ogrzewacz wody Ariston NUOS EVO 110 l
Ogrzewacz wody Ariston NUOS EVO 110 l

Zasady działania podgrzewaczy

Poszczególne rodzaje podgrzewaczy działają na nieco odmiennych zasadach. Jak już wyżej wspomnieliśmy, w modelach pojemnościowych woda podgrzewana jest w zbiorniku, a za podtrzymanie jej temperatury odpowiadają regulujący pracę urządzenia termostat i zawór bezpieczeństwa. Aby ograniczyć tu straty energii, zbiorniki są zwykle zaizolowane. W elektrycznych modelach przepływowych prąd pobierany jest z kolei wyłącznie w momencie odkręcenia ciepłej wody, co sprawia, że zużywamy wyłącznie taką jego ilość, jaka jest nam potrzebna do nagrzania niezbędnej w danej chwili wody. Jak natomiast działa model wyposażony w pompę ciepła?

Podgrzewacze Ariston Nuos wyposażone są w wentylatory, za pomocą których urządzenia zasysają ciepłe powietrze – gdy przechodzi ono przez parownik, jego temperatura spada o około 10 stopni Celsjusza.Następnie oddane przez powietrze ciepło zostaje zaabsorbowane przez czynnik chłodniczy przepływający przez parownik. Czynnik posiada postać gazu – gdy dostaje się do kompresora, jego ciśnienie, a wraz z nim także temperatura, ulegają podwyższeniu. W następnej kolejności czynnik trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło wodzie wypełniającej zbiornik – w ten sposób stopniowo ochładza się i zmienia stan na ciekły. Na końcu, po przejściu przez zawór rozprężny, czynnik wraca z powrotem do parownika, znajdując się ponownie w postaci gazowej. Tam znów przejmuje ciepło z zasysanego powietrza i proces ogrzewania wody rozpoczyna się od początku. Ilustruje go to nagranie:

Czy wiesz, że..?

Podgrzewacz Nuos pobiera energię elektryczną wyłącznie po to, by zapewnić działanie elektronice, wentylatorowi i sprężarce – wentylator zasysa ciepłe powietrze z otoczenia, natomiast sprężarka umożliwia krążenie w systemie czynnika chłodniczego.

Podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 80 V EU
Podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 80 V EU

Instalacja podgrzewaczy

Najtrudniejsze w montażu są podgrzewacze c.w.u. zasilane gazem – wymagają bowiem podłączenia do własnego przewodu spalinowego. Ponadto możliwości ich montażu ograniczone są przepisami. Pomieszczenia, w których chcemy je umieścić, muszą spełniać odpowiednie warunki dotyczące ich kubatury, wysokości czy też przeznaczenia. Konieczność dopasowania do tego typu urządzeń instalacji gazowej i wentylacyjnej powoduje, że cały proces ich montażu jest dość drogim przedsięwzięciem.

O wiele łatwiej poradzimy sobie z podłączaniem modeli zasilanych elektrycznie – w celu ich uruchomienia wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka bądź podłączyć je na stałe do puszki (tutaj najlepiej skorzystać z usług elektryka). W zależności od ich rozmiarów i przeznaczenia zasilane są napięciem 230 V bądź większym, np. 400 V (tutaj mowa o podgrzewaczach trójfazowych, potrzebnych w miejscach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę). Prosta jest również instalacja elektrycznych podgrzewaczy Ariston Nuos przedstawiona na tym nagraniu:

Aby prawidłowo zamontować podgrzewacz z pompą ciepła, dobieramy odpowiadający nam kanał wentylacyjny – nasze urządzanie możemy zawiesić zarówno na ścianie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Następnym krokiem jest wykonanie podłączeń hydraulicznych, czyli połączenie podgrzewacza z instalacją wody ciepłej i zimnej. Wykonujemy także podłączenie odpowiadające za odprowadzanie skroplin, czyli tzw. kondensatu. Na końcu wystarczy podłączyć podgrzewacz do prądu.

Czy wiesz, że…?

Elektryczny podgrzewacz z pompą ciepła – ze względu na konieczność poboru ciepła z powietrza – warto zamontować w pomieszczeniu ogrzewanym bądź takim, w którym znajdują się sprzęty generujące ciepło, np. pralka, suszarka, lodówka czy zamrażarka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, ciepłe powietrze należy doprowadzić do wnętrza z zamocowanym podgrzewaczem.

Jak widać, montaż pompy ciepła Ariston Nuos jest o wiele mniej skomplikowany niż proces instalacji pompy głębinowej czy z kolektorami. Nie wymaga wiele miejsca ani przeprowadzania odwiertów, a co za tym idzie, jego koszt jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu do instalacji innych, alternatywnych systemów.

Data publikacji: 23.02.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak działa bojler?

Jak działa bojler?
Chcesz wiedzieć wszystko na temat bojlerów? W tym artykule zdradzimy Ci sekrety ich budowy, opowiemy o sposobie działania oraz opiszemy rodzaje...
Czytaj więcej

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy

Elektryczne podgrzewacze wody o małej mocy
Tam, gdzie potrzeba ciepłej wody, a trudno o instalację gazową, stosuje się podgrzewacze jednopunktowe. To niewielkich rozmiarów urządzenie pozwoli za...
Czytaj więcej

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?
Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu g...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?