Podgrzewacz wody – do czego służy
Podgrzewacz pozwala na szybkie podgrzanie wody użytkowej. Zastosowanie tego typu urządzenia sprawdza się szczególnie w sytuacji, w której punkt poboru wody oddalony jest od właściwego urządzenia podgrzewającego wodę, np. kotła dwufunkcyjnego. Montujemy je więc w kuchniach lub łazienkach, by uniknąć konieczności spuszczania dużej ilości zimnej wody do kanalizacji i – w konsekwencji – marnowania jej. Dużą zaletą wynikającą z zastosowania podgrzewaczy jest również możliwość dopasowania parametrów ich pracy do naszych potrzeb, które mogą być różne w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki wyposażeniu wielu modeli pojemnościowych w wygodne i łatwe w obsłudze układy sterowania, możemy zaprogramować urządzenie w taki sposób, by uruchamiało się i wyłączało w określonym momencie – w ten sposób unikniemy oczekiwania na ciepłą wodę po wstaniu z łóżka lub po powrocie do domu, zaoszczędzając tym samym sporo czasu. Posiadanie podgrzewacza wody nie musi także wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacji. Wystarczy dobrać urządzenie odpowiadające planowanemu zużyciu wody i liczbie osób zamieszkujących nasze domostwo, a także cechującego się energooszczędną oraz efektywną pracą. Produktami spełniającymi powyższe wymagania są podgrzewacze Ariston Nuos, w których tradycyjny układ c.w.u. został dodatkowo wyposażony w pompę ciepła wykorzystującą bezpłatną energię czerpaną z powietrza.
![]() |
Podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 50 V EU |
Rodzaje i właściwości podgrzewaczy wody
Aby uwidocznić różnice pomiędzy tradycyjnymi podgrzewaczami wody a modelami Ariston Nuos, wspomnijmy pokrótce o wszystkich dostępnych rozwiązaniach. Podgrzewacze wody różnią się od siebie parametrami, sposobem działania, zasilania, montażu, a także wysokością generowanych kosztów. Ogólnie można podzielić je na następujące grupy:
Podgrzewcze pojemnościowe – posiadają zbiornik, w którym woda jest magazynowana i nagrzewana. Zbiorniki wyróżniają się różną pojemnością, co powoduje, że urządzania te można łatwo dopasować do każdych warunków mieszkalnych. Zaletą takich podgrzewaczy jest fakt, że dzięki wbudowanym termostatom magazynowana w bojlerach woda jest ciągle ciepła – możemy więc korzystać z niej zaraz po odkręceniu kranu. Z drugiej strony niewykorzystana woda ulega wychłodzeniu, co wymusza konieczność jej ponownego ogrzania i przyczynia się do strat energii.
Wyróżniamy tu modele ciśnieniowe (czyli wielopunktowe, do których można podłączyć nawet kilka kranów) i bezciśnieniowe – tzw. jednopunktowe, które mają mniejszą pojemność i mocowane są możliwie najbliżej wybranego punktu poboru wody.
Podgrzewacze przepływowe – nie posiadają zbiornika, ponieważ podgrzewają wodę na bieżąco. Z tego samego powodu tuż po odkręceniu ciepłej wody z kranu poleci zimna woda, która stopniowo będzie robiła się coraz cieplejsza. Modele tego typu przeznaczone są do zaopatrywania w ciepłą wodę jednego kranu i zwykle mocowane są nad nim.
Czy wiesz, że…? Podgrzewacz pojemnościowy wymaga więcej wolnej przestrzeni – będzie ona tym większa, im większego zbiornika na wodę potrzebujemy. Podgrzewacz przepływowy jest natomiast mniejszy, więc łatwo znajdziemy dla niego miejsce w kuchni lub łazience. |
Oba rodzaje podgrzewaczy występują w dwóch wersjach: zasilanej gazem oraz energią elektryczną (w ostatnim wypadku wyposażone są w grzałkę). Eksploatacja modeli gazowych wiąże się z ryzykiem uwalniania się czadu, podczas gdy podgrzewacze elektryczne są bezpieczne w użytku (pod warunkiem właściwego ich zamontowania oraz dostosowania do miejsca, w którym będą się znajdowały). Różne modele cechują się też rożnym sposobem montażu: może być on pionowy lub poziomy. Niektóre produkty przystosowane są natomiast do mocowania w dowolnej z tych pozycji.
Podgrzewacze z pompą ciepła – do modeli tego typu należą produkty Ariston Nuos. Stanowią one rodzaj podgrzewaczy pojemnościowych, jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli tego typu zużywają o wiele mniej energii elektrycznej:
Dostępne są w dwóch wersjach: monoblok (z wentylatorem) oraz split (wentylator i sprężarka umieszczone są w osobnym, zewnętrznym module). Za podgrzewanie wody odpowiada tutaj pompa ciepła, która umożliwia nagrzanie wody do temperatury 62 stopni Celsjusza. W razie potrzeby może ona również działać w połączeniu z grzałką elektryczną – ich jednoczesna praca pozwala na szybkie uzyskanie większej ilości ciepłej wody. Podgrzewacze z pompą ciepła wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu – korzystają więc z energii odnawialnej, co przyczynia się do niewielkich kosztów ich eksploatacji. W efekcie możemy przez cały rok korzystać z wody podgrzewanej w ekologiczny sposób, nie inwestując przy tym w bardzo kosztowny montaż, jak ma to miejsce np. w przypadku alternatywnej pompy głębinowej czy połączonej z kolektorami.
Czy wiesz, że…? Oszczędność energii elektrycznej wynikająca z zastąpienia tradycyjnego, elektrycznego podgrzewacza modelem Ariston Nuos o takiej samej pojemności może sięgać nawet 75%. Zasada działania pompy ciepła powoduje też, że inwestycja tego typu zwróci się po ok. 4 latach, czyli szybciej niż w przypadku zastosowania kolektorów słonecznych. |
![]() |
Ogrzewacz wody Ariston NUOS EVO 110 l |
Zasady działania podgrzewaczy
Poszczególne rodzaje podgrzewaczy działają na nieco odmiennych zasadach. Jak już wyżej wspomnieliśmy, w modelach pojemnościowych woda podgrzewana jest w zbiorniku, a za podtrzymanie jej temperatury odpowiadają regulujący pracę urządzenia termostat i zawór bezpieczeństwa. Aby ograniczyć tu straty energii, zbiorniki są zwykle zaizolowane. W elektrycznych modelach przepływowych prąd pobierany jest z kolei wyłącznie w momencie odkręcenia ciepłej wody, co sprawia, że zużywamy wyłącznie taką jego ilość, jaka jest nam potrzebna do nagrzania niezbędnej w danej chwili wody. Jak natomiast działa model wyposażony w pompę ciepła?
Podgrzewacze Ariston Nuos wyposażone są w wentylatory, za pomocą których urządzenia zasysają ciepłe powietrze – gdy przechodzi ono przez parownik, jego temperatura spada o około 10 stopni Celsjusza.Następnie oddane przez powietrze ciepło zostaje zaabsorbowane przez czynnik chłodniczy przepływający przez parownik. Czynnik posiada postać gazu – gdy dostaje się do kompresora, jego ciśnienie, a wraz z nim także temperatura, ulegają podwyższeniu. W następnej kolejności czynnik trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło wodzie wypełniającej zbiornik – w ten sposób stopniowo ochładza się i zmienia stan na ciekły. Na końcu, po przejściu przez zawór rozprężny, czynnik wraca z powrotem do parownika, znajdując się ponownie w postaci gazowej. Tam znów przejmuje ciepło z zasysanego powietrza i proces ogrzewania wody rozpoczyna się od początku. Ilustruje go to nagranie:
Czy wiesz, że..? Podgrzewacz Nuos pobiera energię elektryczną wyłącznie po to, by zapewnić działanie elektronice, wentylatorowi i sprężarce – wentylator zasysa ciepłe powietrze z otoczenia, natomiast sprężarka umożliwia krążenie w systemie czynnika chłodniczego. |
![]() |
Podgrzewacz elektryczny Ariston Blu R 80 V EU |
Instalacja podgrzewaczy
Najtrudniejsze w montażu są podgrzewacze c.w.u. zasilane gazem – wymagają bowiem podłączenia do własnego przewodu spalinowego. Ponadto możliwości ich montażu ograniczone są przepisami. Pomieszczenia, w których chcemy je umieścić, muszą spełniać odpowiednie warunki dotyczące ich kubatury, wysokości czy też przeznaczenia. Konieczność dopasowania do tego typu urządzeń instalacji gazowej i wentylacyjnej powoduje, że cały proces ich montażu jest dość drogim przedsięwzięciem.
O wiele łatwiej poradzimy sobie z podłączaniem modeli zasilanych elektrycznie – w celu ich uruchomienia wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka bądź podłączyć je na stałe do puszki (tutaj najlepiej skorzystać z usług elektryka). W zależności od ich rozmiarów i przeznaczenia zasilane są napięciem 230 V bądź większym, np. 400 V (tutaj mowa o podgrzewaczach trójfazowych, potrzebnych w miejscach o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę). Prosta jest również instalacja elektrycznych podgrzewaczy Ariston Nuos przedstawiona na tym nagraniu:
Aby prawidłowo zamontować podgrzewacz z pompą ciepła, dobieramy odpowiadający nam kanał wentylacyjny – nasze urządzanie możemy zawiesić zarówno na ścianie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Następnym krokiem jest wykonanie podłączeń hydraulicznych, czyli połączenie podgrzewacza z instalacją wody ciepłej i zimnej. Wykonujemy także podłączenie odpowiadające za odprowadzanie skroplin, czyli tzw. kondensatu. Na końcu wystarczy podłączyć podgrzewacz do prądu.
Czy wiesz, że…? Elektryczny podgrzewacz z pompą ciepła – ze względu na konieczność poboru ciepła z powietrza – warto zamontować w pomieszczeniu ogrzewanym bądź takim, w którym znajdują się sprzęty generujące ciepło, np. pralka, suszarka, lodówka czy zamrażarka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, ciepłe powietrze należy doprowadzić do wnętrza z zamocowanym podgrzewaczem. |
Jak widać, montaż pompy ciepła Ariston Nuos jest o wiele mniej skomplikowany niż proces instalacji pompy głębinowej czy z kolektorami. Nie wymaga wiele miejsca ani przeprowadzania odwiertów, a co za tym idzie, jego koszt jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu do instalacji innych, alternatywnych systemów.