Produkty

Jakie instalacje wymienić w mieszkaniu w starej kamienicy?

Jakie instalacje wymienić w mieszkaniu w starej kamienicy?

Poszukując mieszkania na rynku wtórnym, szczególnie w dużych miastach, uwaga kupujących coraz częściej zwraca się w kierunku kamienic. Jednak kupienie nieruchomości w budynku tego typu nie oznacza najczęściej natychmiastowego wprowadzenia się i urządzania, a rozpoczęcie gruntownego remontu. Co zrobić z instalacjami, które nierzadko mają kilkadziesiąt lat?


Mieszkania w kamienicach mają wiele plusów. Nabywcy takowych poszukują dużych przestrzeni (sufity nierzadko sięgają pułapu większego niż 3,5 m), nietypowego rozkładu, dobrej lokalizacji (kamienice budowano w centrach i ich najbliższych okolicach), dostępu do komunikacji publicznej i rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Niestety, kamienice mają również swoje minusy, z których najważniejsze to: wiek budynków nierzadko większy niż sto lat i brak generalnych remontów.

Właściciele mieszkań - lokatorzy kamienic zrzeszeni we wspólnotach mieszkaniowych we własnym zakresie określają najważniejsze remonty czy prace doraźne – najczęściej są to prace związane z poprawieniem szczelności dachu i wymianą pionów kanalizacyjnych. Wykonanie tych podstawowych prac znacznie podnosi cenę mieszkań w danym budynku.

Coraz częściej na rynku wtórnym znaleźć można oferty sprzedaży całkowicie wyremontowanych mieszkań w kamienicach, jednak lokale te nie są już atrakcyjne cenowo do tego stopnia, co większość ogłoszeń o mieszkaniach nadających się do natychmiastowego remontu. Na co zwrócić uwagę w przypadku tych ostatnich?

Najważniejszą kwestią jest sposób ogrzewania. Duża kubatura pomieszczeń wymagać będzie dużych nakładów finansowych służących do utrzymania odpowiedniej temperatury. W lepszej sytuacji będą ci, którzy będą mieć dostęp do miejskiego ogrzewania. W tym wypadku wystarczy dbałość o uszczelnienie okien i drzwi wejściowych oraz balkonowych, a jeśli to konieczne - również zainstalowanie podwieszanych sufitów. W o wiele bardziej niekorzystnej sytuacji są ci, którzy kupili mieszkanie z najstarszym typem ogrzewania – z piecami na węgiel. Poszczególne miasta w trosce o zachowanie czystego powietrza starają się ograniczyć palenie węglem w piecach starego typu i oferują dofinansowanie wymiany pieca węglowego na inny, bardziej ekologiczny typ ogrzewania. Warto przyjrzeć się tego typu ofertom, bo można, jak w przypadku Wrocławia, liczyć na kwotę idącą w tysiące złotych.


Z dofinansowaniem czy bez, wcześniej czy później przyjdzie nam pożegnać się z piecem węglowym. Czy wybierzemy ogrzewanie gazowe, czy elektryczne, w obu przypadkach konieczne będzie całkowita wymiana istniejącej instalacji na nowocześniejszą i sprawniejszą niż wysłużona, kilkudziesięcioletnia. Przykładem niech będą tu wspomniane przewody elektryczne – w kamienicach aluminiowe – dzisiaj masowo wymieniane na miedziane – mniej zawodne i bardziej wytrzymałe.

Osobną kwestią jest rzetelna ocena stanu instalacji wodno-kanalizacyjnej, czego dokonać powinien specjalista. Konieczne i w tym wypadku zmiany najlepiej będzie zaplanować w tym samym czasie, co wymienione wyżej – podczas generalnego remontu tuż po zakupie mieszkania. Starając się o kredyt na sfinansowanie przyszłego lokum w kamienicy, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę mieszkania, ale i najważniejszych prac remontowych po zawarciu notarialnej umowy o zakupie nieruchomości. Im więcej zmienimy na lepsze od razu, tym więcej zaoszczędzimy w przyszłości – czy będą to kwoty za ogrzewanie, czy mniej uciążliwe kolejne remonty, które będą bardziej odświeżaniem wizerunku wnętrz, a nie typowymi pracami remontowo-budowlanymi.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?

Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?
Zawory mieszające cieszą się coraz większą popularnością w systemach centralnego ogrzewania. Ich zastosowanie zapobiega przegrzewaniu oraz wychładzani...
Czytaj więcej

Czym są sondy gruntowe?

Czym są sondy gruntowe?
Sondy gruntowe czy też geotermalne to wymienniki ciepła w formie pionowych kolektorów umieszczanych w gruncie. Obecnie na rynku stanowią jedną z najba...
Czytaj więcej

Jak wymienić zawór bezpieczeństwa?

Jak wymienić zawór bezpieczeństwa?
Zawór bezpieczeństwa jest bardzo ważną częścią bojlera. Gdy w zbiorniku ciśnienie przekroczy dopuszczalną wartość, zawór otworzy się samoczynnie, aby ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie instalacje wymienić w mieszkaniu w starej kamienicy?