Produkty

Konfiguracja kotła – co zrobić, by działał sprawnie?

Konfiguracja kotła – co zrobić, by działał sprawnie?

Dom kojarzy nam się z ciepłem, które można rozumieć dwojako. Z jednej strony to zasługa domowników, wyjątkowej atmosfery i aranżacji wnętrza. Dosłowne ciepło w naszym domu zależne jest jednak od kotła i jego sprawnego działania. Warto zatem zadbać, aby był odpowiednio skonfigurowany i przez cały sezon grzewczy spisywał się bez zarzutu.

ustawianie temperatury kotłaSterownik pieca

Większość dostępnych na rynku kotłów centralnego ogrzewania wyposażona jest w sterowniki, często nazywane także komputerami. W głównej mierze to one decydują o funkcjonalności naszego pieca. Im więcej funkcji posiada sterownik, tym mniej czasu musimy spędzać w naszej kotłowni. Producenci oferują nam komputery podstawowe, jednak najwygodniejsze w użytkowaniu są sterowniki z dodatkowymi funkcjami. Dzięki nim możemy kontrolować nie tylko moc ogrzewania, ale też wrzut paliwa, podmuch i ilość powietrza, prędkość obrotową wentylatora czy pracę pompy obiegowej. Sterowniki usprawniają i kontrolują pracę kotła – często posiadają też dodatkowe zabezpieczenia, które powodują wygaszanie pieca podczas ewentualnych awarii.

Dopływ powietrza

Poprawna konfiguracja pieca ma niewymierne znaczenie dla jego funkcjonowania. Od właściwych ustawień zależna jest nie tylko panująca w domu temperatura, ale też ekonomia działania kotła. Konfigurując piec, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dopływ powietrza w trakcie spalania. Zbyt mała ilość powietrza będzie powodować nadmierne wypalanie paliwa, charakterystycznym objawem złego dopływu jest osadzanie się na wewnętrznej stronie drzwiczek czarnego osadu. Niedostateczny dopływ powietrza będzie się także odznaczał niskim ogniem o czerwonym i dymiącym płomieniu. Dostarczanie za dużej ilości powietrza może natomiast skutkować żużlowaniem paliwa i wydmuchiwaniem ciepła do komina. Odpowiednie ustawienia będą wywoływać rozpadanie się paliwa – efekty tego będziemy widzieć na grzejnik podłączony do kotłaretorcie. Paliwo powinno się wypalać praktycznie do końca, a jedyną pozostałością winien być popiół podobny do papierowego. O optymalnej ilości dostarczanego powietrza będzie też świadczył rozchodzący się na górę i boki ogień koloru żółtego.

Proporcje wrzutu

W konfiguracji kotła istotne jest właściwe ustawienie czasu podawania węgla w stosunku do czasu przedmuchu. Optymalne jest, aby cykl ten odbywał się w czasie 1 minuty. Proporcja wrzutu będzie się zmieniać w zależności od podnoszenia temperatury – gdy na zewnątrz jest zimniej, ilość podawanego paliwa zostanie zwiększona. Warto także obserwować, czy paliwo nie przesypuje się lub pozostaje niedopalone – w takim przypadku podawanie należy zmniejszyć.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak konserwować kocioł?

Jak konserwować kocioł?
Konserwacja kotła jest niezbędna do jego bezawaryjnej pracy w sezonie grzewczym, ale ma miejsce również w miesiącach, kiedy ogrzewanie budynku ...
Czytaj więcej

Kiedy stosować reduktor ciśnienia wody?

Kiedy stosować reduktor ciśnienia wody?
Reduktor jest przeznaczony do utrzymywania stałego ciśnienia za głównym zaworem, gdzie niezależnie od powstających wahań, zabezpiecza całą instalację ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Konfiguracja kotła – co zrobić, by działał sprawnie?