Produkty

Krzyżowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?

Krzyżowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?

Krzyżowe wymienniki ciepła stanowią obecnie jeden z najbardziej popularnych elementów w domowych systemach wentylacyjnych. Przemawiają za nimi niskie koszty produkcji, brak konieczności doprowadzania energii zewnętrznej i wysoka sprawność. Posiadają też pewne wady. Czy wykluczają one ich zastosowanie?

Jak to działa?

Tego rodzaju wymiennik zbudowany jest z płyt stalowych, aluminiowych lub tworzywa sztucznego. Płyty te mają grubość 0,2 mm i są ułożone naprzemiennie sekcjami nawiewnymi i wywiewnymi. Pomiędzy nimi w sposób krzyżowy przepływają strumienie ciepłego i zimnego powietrza – od tego też pochodzi sama nazwa urządzenia. Wymiennik powietrzaObieg powietrza jest zaś wymuszany za pośrednictwem wentylatorów. Powietrze jest w takiej sytuacji skierowane pod katem 90 stopni, co wraz ze specjalnie karbowanymi płytami umożliwia zwiększenie sprawności w granicach 60-70%.

Zalety

Za krzyżowym wymiennikiem ciepła przemawia w dużej mierze niski koszt produkcji, a co za tym idzie – także stosunkowo niska cena rynkowa. Konstrukcja tego urządzenia jest prosta i nie posiada żadnych elementów ruchomych, co przekłada się przede wszystkim na niski poziom hałasu. Wymiennik jest zwarty i sztywny, co dodatkowo umożliwia jego łatwe czyszczenie. Krzyżowe działanie doskonale odseparowuje poszczególne strumienie powietrza, zapewniając tym samym wysoką sprawność. Co ciekawe, przy zastosowaniu 2 wymienników w jednej centrali sprawność może zwiększyć się nawet do 95%.

Wady

Do wad krzyżowego wymiennika zalicza się przede wszystkim duże wymiary i brak odzysku wilgoci. Warto zaznaczyć również fakt, że o ile jego sprawność może wynosić 70%, o tyle w przypadku tego urządzenia mamy do czynienia ze szronieniem się płyt wymiennika w czasie spadku temperatury do około -2 stopni Celsjusza. Kratka wentylacyjnaBlokuje to przepływ powietrza i obniża sprawność.

Problem ten można jednak rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zastosowanie układu by-pass, w którym część powietrza nie przepływa przez wymiennik. Drugim zaś jest wykorzystanie nagrzewnic wstępnych na wlocie świeżego powietrza, które są automatycznie załączane, gdy temperatura przy rdzeniu spada do -2 stopni Celsjusza.

Zastosowanie

Obecnie krzyżowe wymienniki ciepła mogą być stosowane do wentylacji hal, magazynów czy hurtowni. Bardzo często mamy jednak do czynienia również z urządzeniami tego typu, które wykorzystuje się przede wszystkim w budynkach o małej kubaturze – niewielkich domach jednorodzinnych czy biurach. Użycie ich w tych miejscach jest najbardziej opłacalne.

Data publikacji: 09.02.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?

Wentylacja hybrydowa – kiedy ją zastosować?
Wentylacja hybrydowa oznacza funkcjonalne połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej użytkowanych w budynkach mieszkalnych. Skutecznie p...
Czytaj więcej

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?

Jak doprowadzić zimne powietrze do kominka?
Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, w którym został zbudowany, a nie tylko spełniał funkcję dekoracyjną, konieczne będzie dostarczenie pale...
Czytaj więcej

Jak uniknąć „efektu termosu”?

Jak uniknąć „efektu termosu”?
Chęć dodatkowego zaizolowania ścian budynku i uzyskania efektu porównywalnego z energooszczędnością domów pasywnych wywołuje obawy inwestorów o warunk...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Krzyżowy wymiennik ciepła – czy to się opłaca?