Produkty

Montaż c.o. – najczęstsze błędy instalacyjne

Montaż c.o. – najczęstsze błędy instalacyjne

Montaż instalacji centralnego ogrzewania najczęściej zlecamy fachowcom. Niestety nie zawsze uda nam się trafić na profesjonalną ekipę, co skutkuje błędami instalacyjnymi. Warto zapoznać się z najczęstszymi pomyłkami, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę monterowi.

instalacja ogrzewania centralnego

Błąd 1 – przewymiarowane źródło ciepła

Projektowanie instalacji centralnego ogrzewania zaczyna się od ustalenia możliwych strat ciepła – na podstawie tej wartości można dobrać moc źródła ciepła. Jeśli uwzględnimy zbyt niską moc, to będziemy musieli borykać się z chłodnymi pomieszczeniami w czasie zimowej aury. Z kolei przeszacowanie spowoduje, że mieszkanie będzie nadmiernie ogrzewane, co przyczyni się do zwiększenia kosztu ogrzewania. Ale to nie jedyna bolączka z tym związana, nadmierne nagrzewanie wnętrza może bowiem doprowadzić do awarii kotła gazowego lub olejowego.

Najczęstszą przyczyną błędnych wyliczeń jest zastosowanie uniwersalnego wzoru bez uwzględnienia specyficznych warunków panujących w każdym domu (błąd może sięgać nawet 50-procentowego zapotrzebowania mocy). W czasie kalkulacji, oprócz wzoru, należy uwzględnić także rodzaj zastosowanej izolacji cieplnej w budynku, a także typ stolarki okiennej.

Błąd 2 – za duże ciśnienie dyspozycyjne

Jest to jeden z częściej popełnianych błędów, którego konsekwencje mogą być spore. Ciśnienie dyspozycyjne odpowiada za szybkość przepływu wody w instalacji. Zbyt duża prędkość wprowadza elementy regulacyjne w słyszalne drgania, które będą uciążliwe w codziennej eksploatacji – będzie je słychać od razu po przekręceniu zaworu znajdującego się przy grzejnikach. Również tutaj przyczyną są błędy w obliczeniach – do prawidłowej pracy urządzeń konieczne jest uwzględnienie ilości przepływów. 

Błąd 3 – źle dobrane grzejniki

Konsekwencją źle obliczonej mocy źródła ciepła (błąd 1) będzie niewłaściwy dobór grzejników (grzejniki nie są produktem uniwersalnym, nie będą pasowały do każdej instalacji). Pomyłka spowoduje ich przewymiarowanie. Jeśli błędne wyliczenia będą nierównomierne, oznacza to dla nas poważny problem (objawi się to tylko w niektórych pomieszczeniach), niestety nie da się nic z tym zrobić.

W odwrotnej sytuacji (gdy wszystkie grzejniki będą przewymiarowane tak samo) istnieje możliwość zmienienia parametrów instalacji za pomocą korekty ustawień urządzenia – dotyczy to temperatury wody zasilającej, wody powrotnej i powietrza w mieszkaniu. Częściowo za sytuację odpowiedzialna jest norma stosowana w Unii Europejskiej, w Polsce nadal nie jest ona obowiązująca, a w pewnych zakresach różni się od naszej. Stąd łatwo pomylić się, jeśli nie wiemy, którą wybrać wartość – trzeba dokładnie zapoznać się z projektem instalacji centralnego ogrzewania i informacją zawartą w instrukcji grzejnika. 

Błąd 4 – nieprawidłowy montaż grzejników

Zdarza się, że mamy do czynienia z nieprawidłowym podłączeniem przewodów centralnego ogrzewania. Przejawi się to spadkiem mocy nawet o 35%. W przypadku grzejników z termostatem dodatkowo zaowocuje to częstym i dość głośnym postukiwaniem dochodzącym z ich wnętrza.

Błąd 5 – niewłaściwe miejsce na czujniki temperatury

Chodzi tu o czujnik temperatury kotła grzewczego i temperatury zewnętrznej. Umieszczenie termostatu w niewłaściwym miejscu może spowodować to, że nagrzeje się on szybciej niż pomieszczenie. W takiej sytuacji wyśle on sygnał do kotła, że wybrana temperatura została osiągnięta, doprowadzi to do jego wyłączenia. Błąd odczytu stanie się przyczyną niedogrzania mieszkania. Podobnie jest z czujnikiem temperatury zewnętrznej – umieszczenie go w nasłonecznionym miejscu sprawi, że pomieszczenia nie będą ogrzane we właściwy sposób.

Data publikacji: 24.09.2014
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Montaż pieca wolnostojącego

Montaż pieca wolnostojącego
Dostępne na rynku piece wolnostojące to urządzenia tradycyjne oraz modele o bardziej nowoczesnym charakterze. Niezależnie od tego, jaki piec wybierzem...
Czytaj więcej

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Zalety ogrzewania nadmuchowego
Dla wielu z nas ogrzewanie nadmuchowe brzmi jeszcze bardzo tajemniczo, jednak coraz częściej zaczynamy się nim interesować. Nic dziwnego, ponieważ jes...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż c.o. – najczęstsze błędy instalacyjne