Produkty

Ocieplić dom czy zmodernizować instalację c.o. – od czego zacząć?

Ocieplić dom czy zmodernizować instalację c.o. – od czego zacząć?

Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania w głównej mierze polega na ograniczeniu straty ciepła i usprawnieniu jego źródła, czyli obniżeniu zużycia energii na cele ogrzewania. Wymienia się wtedy zwykle pompę obiegową, rury, grzejniki i kocioł. Podobne efekty uzyskamy dzięki dobremu zaizolowaniu cieplnemu dachów, strychu, poddasza i ścian zewnętrznych oraz wymianie okien. W co zainwestować w pierwszej kolejności, aby oszczędzić najwięcej?

ocieplenieNajpierw bilans cieplny budynku, później remont

Zbyt niska temperatura, rosnące rachunki, awaryjny kocioł – po pewnym czasie każda instalacja wymaga zmian i usprawnień. Dobra termoizolacja w połączeniu z wydajną instalacją c.o. w okresie zimowym to niższy koszt ogrzewania domu o nawet 40 procent w porównaniu z nieocieplonym budynkiem z nieszczelnymi oknami.

Zanim jednak przystąpimy do kosztownego modernizowania naszej instalacji lub ocieplania – warto wykonać bilans cieplny budynku. Na sumę mocy cieplnej składa się m.in.:

- liczba i rozmieszczenie okien
- izolacyjność cieplna (straty ciepła przez podłogi i wentylację)
- sposób wentylacji pomieszczeń
- lokalizacja budynku względem kierunków geograficznych oraz zabudowy
- zyski ciepła od urządzeń i słońca

Rozsądną opcją jest więc przeprowadzenie w pierwszej kolejności ocieplenia budynku, a dopiero później – po stosownych obliczeniach – wykonanie lub modernizowanie instalacji c.o., tak aby odpowiadała naszym zapotrzebowaniom.

Zaczynamy od ocieplenia

Najwięcej ciepła ucieka zwykle przez dach – szacuje się, że jego ocieplenie może przynieść ok. 15-25 proc. oszczędności, a inwestycja zwróci się po ok. 7 latach. Ocieplenie ścian zewnętrznych jest tylko nieco mniej opłacalna, a poniesione w ten sposób nakłady zwrócą się po ok. 10 latach. Najmniejsze korzyści przyniesie ocieplenie stropu piwnicznego.

Docieplenie ścian zewnętrznych i dachu powinni rozważyć przede wszystkim posiadacze domów budowanych w latach 80. i wcześniej. Od materiału, z jakiego wzniesiony jest dom, zależy dobór materiału: docieplać można wełną mineralną – zwykłą lub lamelową – lub styropianem (standardowym lub z wykorzystaniem oddychających płyt ocieplających). Dodatkowe oszczędności (nawet 15 procent) przyniesie wymiana okien. Przy okazji wyciszymy również wnętrze domu. 

Wymiana instalacji c.o.

Jeżeli z jakichś przyczyn musimy najpierw zdecydować się na modernizację lub wymianę instalacji c.o., zaleca się w pierwszej kolejności zainstalować zawory termostatyczne przy grzejnikach. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przegrzania pomieszczeń. Problemem wciąż może być niedogrzanie pomieszczeń, dlatego warto mieć pewność, że po wymianie instalacji c.o. w krótkim czasie zajmiemy się docieplaniem domu.

Zmniejszyć rachunki możemy dzięki: wełna Castorama

wymianie rur – szczególnie w przypadku wymiany starych i grubych rur na rury o mniejszej średnicy. Ważny jest również materiał – coraz częściej zamiast stalowych wykorzystuje się rury miedziane (mają mniejsze opory niż stalowe) i z tworzywa sztucznego (nie występuje w nich korozja). Przy wyborze należy wziąć pod uwagę temperaturę – jeżeli może przekroczyć 90 stopni, wówczas nie sprawdzi się tworzywo sztuczne.

wymianie grzejników – należy zwrócić uwagę na wydajność grzejnika (podawana w watach). Tego typu zmiana w instalacji c.o. to najłatwiejszy sposób na osiągnięcie optymalnej temperatury po ociepleniu budynku.

wymianie kotła – decyzja o wyborze nowego kotła w dużej mierze zależy od paliwa, z jakiego chcemy korzystać. Szybkie zyski może przynieść np. wymiana kotła starego typu na kondensacyjny.

wymianie pompy obiegowej – gdy nasz kocioł nie ma wbudowanej pompy obiegowej, należy uwzględnić ją w instalacji. Po wymianie rur, np. na te o mniejszych średnicach, zwiększamy opory wody – stąd konieczność wymiany pompy na odpowiedni model. Jej właściwy dobór może zaważyć na sprawnym i wydajnym działaniu zmodernizowanej instalacji

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?

Parametry styropianu. Co uwzględnić przy wyborze?
Ze styropianu można uzyskać bardzo wiele. Tworzy się z niego jednorazowe talerzyki, tacki, kubki czy opakowania. Może być również używany do te...
Czytaj więcej

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu
Termoizolacja to nie tylko domena nowoczesnego budownictwa. Ocieplić możesz także stary dom! Ograniczysz dzięki temu straty ciepła i odświeżysz wygląd...
Czytaj więcej

Co to jest poliuretan?

Co to jest poliuretan?
Poliuretan to bardzo popularne i praktyczne tworzywo, którego zastosowanie odnajdujemy niemal w każdej dziedzinie życia codziennego. Poliuretan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ocieplić dom czy zmodernizować instalację c.o. – od czego zacząć?