Produkty

Ogrzewanie i wentylacja ogrodu zimowego

Ogrzewanie i wentylacja ogrodu zimowego

Ogród zimowy, zwany też oranżerią, to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. Możemy w nim o każdej porze roku uprawiać roślinność, a przy tym relaksować się wśród szklanych ścian w domowej siłowni czy jacuzzi. Jest to jednak przestrzeń tak samo oryginalna, jak i wymagająca, szczególnie pod względem ogrzewania i wentylacji.

Zestaw grzejnikowy prosty Honeywell 1/2"
Zestaw grzejnikowy prosty Honeywell

Budowa ogrodu zimowego a jego ogrzewanie

Ogród zimowy to integralna część domu, która ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie strat ciepła ponoszonych przez cały budynek. Jako odrębna powierzchnia jest jednak dość wymagająca pod względem utrzymania w niej pożądanej temperatury. Wpływ ma na to przede wszystkim wykonanie ze szkła zespolonego ścian, a także sufitu, który stanowi zarazem dach. Zamknięty we wnętrzu z tego materiału ogród przydomowy ulega zarówno szybkiemu wychłodzeniu, jak i nagrzaniu przy udziale dużego nasłonecznienia.

Bardzo istotne jest także usytuowanie oranżerii. Ogród zimowy umiejscowiony po stronie północnej jest znacznie bardziej wymagający pod względem stabilizacji temperatury i osiągnięcia oczekiwanych warunków cieplnych. Usytuowany zaś po stronie południowej oddaje do innych pomieszczeń ciepło zgromadzone dzięki promieniom słonecznym, co jest szczególnie korzystne w okresie jesienno-zimowym. Warunkiem czerpania energii słonecznej jest tutaj brak cienia, który mogą rzucać na ściany ogrodu wysokie drzewa. Sama ściana powinna być z kolei pochylona pod kątem od 25 do 75 stopni. Warto jednak pamiętać o tym, że nasłonecznienie, które będzie nam sprzyjało w zimie, może dokuczać latem, dlatego konieczne będzie zastosowanie w tym czasie skutecznych zasłon zewnętrznych lub wewnętrznych.

Porada eksperta:

Kiedy projekt ogrodu przewiduje umiejscowienie oranżerii po stronie południowej, na ścianie oddzielającej ją od reszty domu nie należy stosować izolacji termicznej, która ograniczałaby w okresie zimowym przenikanie ciepła do wnętrza budynku.

Grzejnik Fondital Mytico A3 500/100 10 elementów
Grzejnik Fondital Mytico A3 500/10

Sposoby ogrzewania ogrodu zimowego

Grzejniki ścienne – do ogrzewania ogrodu zimowego możemy wykorzystać tradycyjne grzejniki ścienne, które cieszą się dość dużą popularnością głównie ze względu na niski koszt zakupu i montażu, a także ich późniejszej eksploatacji. System ten nie jest jednak w oranżerii zbyt wydajny, szczególnie jeśli grzejniki zostaną zainstalowane na oddzielającej ogród zimowy od reszty budynku ścianie, przy której będzie gromadziło się najwięcej ciepła. Jeśli zależy nam na obecności tego rodzaju grzejników, powinniśmy zadbać o ich montaż w pobliżu szklanej ściany – wówczas konieczne jest jednak wykonanie co najmniej 30-centymetrowej podmurówki klinkierowej lub specjalnego panelu nieprzeziernego – należy taki zabieg uwzględnić już na etapie projektowania oranżerii. Grzejniki ścienne wpływają korzystnie na pozbywanie się pary wodnej osadzającej się na szybach. Takie rozwiązanie polecane jest głównie do stosunkowo niewielkich ogrodów zimowych.

 Ogrzewanie podłogowe chociaż jego wykonanie wiąże się z największym kosztem wykonania, jest to też sposób, który zapewnia najwyższą z dostępnych systemów wydajność. To dlatego, że instalacja jest rozmieszczona na całej powierzchni podłogi, a co za tym idzie – oddaje ciepło do wnętrza w sposób najbardziej równomierny. Poza tym, w trakcie zimy możemy poruszać się po posadzce naszej oranżerii wyjątkowo swobodnie, nawet boso, obserwując przy tym mroźną aurę za szybą. Zyskujemy system ogrzewania, który jest nie tylko wydajny, ale też najbardziej estetyczny, ponieważ jest zwyczajnie niewidoczny. Największym minusem takiego rozwiązania jest wolne działanie, a dokładnie – długi czas potrzebny na nagrzanie i schłodzenie pomieszczenia.

Komplet ogrzewania podłogowego Blyss 4 m2 640 W
Komplet ogrzewania podłogowego Blyss 4 m2 640 W

Porada eksperta:

Montując ogrzewanie podłogowe w ogrodzie zimowym nie musimy się ograniczać, ponieważ podobnie jak w domu, i tutaj możemy wybrać system elektryczny lub wodny, który wymaga podłączenia do funkcjonującej w budynku instalacji c.o. Pamiętajmy, że system elektryczny jest droższy w eksploatacji, ale umożliwia połączenie go z automatyką pogodową. Jeśli zaś chodzi o samo wykończenie podłogi – powinniśmy wybrać głównie terakotę i płyty kamienne.

Termostat przylgowy TU SC
Termostat przylgowy TU SC

Grzejniki kanałowe – alternatywą dla grzejników ściennych i ogrzewania podłogowego są grzejniki kanałowe, nazywane też konwekcyjnymi. Umieszcza się je we wspomnianym w nazwie kanale, który jest montowany w posadzce wzdłuż szklanych ścian oranżerii. Grzejniki są wykańczane specjalną kratką wentylacyjną, która jest równa poziomowi podłogi i umożliwia swobodne poruszanie się po niej. System kanałowy funkcjonuje dzięki istniejącej już instalacji grzewczej, a jego największą zaletą – oprócz niskiego kosztu wykonania – jest maksymalnie skuteczne osuszanie szyb, a co za tym idzie – zapobieganie osadzaniu się na ich powierzchni pary wodnej, która zaburza piękno oranżerii. Mimo że grzejniki kanałowe nie wyróżniają się wysoką wydajnością ze względu na szybkie wychładzanie się powietrza w momencie styku ze szklanym sufitem a także są trudne w utrzymaniu czystości, to umożliwiają tworzenie wybranych stref cieplnych, dostosowanych do różnych funkcji naszego ogrodu zimowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć odrębną temperaturę dla znajdującej się w oranżerii siłowni czy strefy wypoczynkowej.

Klimatyzatory – ich użycie to ostatni ze sposobów ogrzewania ogrodu zimowego. Działanie tych urządzeń jest wyjątkowo szybkie i wydajne, a przy tym bardzo funkcjonalne – pozwalają w prosty sposób programować pożądaną wartość termiczną. Co więcej – przydają się zarówno zimą, jak i w trakcie lata – stąd też w ogrodach zimowych powinniśmy stosować wyłącznie klimatyzatory z funkcją grzania i chłodzenia. Ich największą wadą jest wysoka cena zarówno zakupu, jak i późniejszej eksploatacji. Polecane są głównie do okazjonalnie użytkowanych oranżerii.

Porada eksperta:

Nie możemy zapominać także o tym, że ogród zimowy, w którym uprawiamy rośliny, jest wnętrzem o podwyższonej wilgotności. Z kolei w trakcie lata jest nasłonecznioną i wyjątkowo duszną powierzchnią, a co z tego wynika – konieczna jest jego odpowiednia wentylacja.

Sposoby wentylowania ogrodu zimowego

Drzwi i okna –podstawowym sposobem wentylowania oranżerii jest wymiana powietrza przy użyciu drzwi, także tych przesuwnych i harmonijkowych. Podczas dłuższego użytkowania ogrodu zimowego metoda staje się jednak kłopotliwa i mało efektywna. Wentylacja powinna być wspomagana także przez okna, szczególnie dachowe, które w oranżerii stanowią sufit. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie okien dachowych wiatro- i wodoszczelnych – dzięki nim z łatwością pozbędziemy się wilgotnego powietrza, które gromadzi się w górnych partiach naszego ogrodu zimowego, szczególnie w trakcie zimy, kiedy jest ono nagrzane. Oknami dachowymi możemy sterować za pomocą siłownika elektrycznego – jego koszt to jednak nawet kilka tysięcy złotych – stąd częściej stawia się na ręczną korbkę, przy której użyciu kierujemy działaniem skrzydeł. Wentylowanie oranżerii tym sposobem wyklucza stosowanie w tym samym czasie rolet zewnętrznych.

Wentylator osiowy OPP Stand fi 100 mm biały
Wentylator osiowy OPP Stand fi 100 mm biały

Wentylacja wymuszona – podobnie jak okna dachowe, może być sterowana zarówno ręcznie, jak i automatycznie. W każdym z wariantów jej wykorzystanie wymaga jednak poniesienia znacznie większych kosztów związanych z zakupem takiego systemu. Z drugiej strony – wszystko to jest nam rekompensowane poprzez w pełni efektywny sposób wentylacji nawiewno-wywiewnej, gwarantujący utrzymanie się stałego mikroklimatu w naszym ogrodzie zimowym. Wpływ mają na to wentylatory mechaniczne instalowane w górnych partiach dachu (najczęściej turbiny z panelami typu „sandwicz”), nawiewniki sterowane drogą elektroniczną oraz stacje pogodowe, odpowiedzialne za kontrolowanie całego systemu. Systemu, który umożliwia nam dokładne dostosowanie zarówno pożądanej temperatury, jak i wilgotności we wnętrzu oranżerii.


Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jakie prace wykończeniowe możemy wykonywać zimą?

Jakie prace wykończeniowe możemy wykonywać zimą?
To, jak wiele możemy zrobić w nowo budowanym domu, zależy od wielu czynników – również budżetu i ekipy. Jednak niektóre prace są przede wszystkim sprz...
Czytaj więcej

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?

Nagrzewnica a wielkość pomieszczenia - jak wybrać?
Spośród urządzeń grzewczych, które zdolne są do zwiększenia temperatury dużych powierzchni i w krótkim czasie, szczególnie popularne są nagrzewnice. P...
Czytaj więcej

Jak dogrzać garaż?

Jak dogrzać garaż?
Garaż jest miejscem wykorzystywanym o każdej porze roku. Ponieważ jednak często jest pomieszczeniem nieogrzewanym, korzystanie z niego – na przy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogrzewanie i wentylacja ogrodu zimowego