Produkty

Ogrzewanie zimą

Ogrzewanie zimą

Sezon grzewczy trwa przez większość miesięcy w roku, chociaż urządzenia wytwarzające ciepło pracują w czasie jego trwania ze zróżnicowaną mocą. W zależności od tego, jak pokierujemy działaniem urządzeń grzewczych i grzejników, zależeć będą koszty ponoszone na zakup paliwa lub zużycie w tym samym celu energii elektrycznej. O czym pamiętać w czasie planowania instalacji grzewczej i jej eksploatacji?

grzejnik stalowyTanie ogrzewanie

W czasie przygotowań do sezonu grzewczego w najlepszej sytuacji są ci, którzy dopiero niedawno postawili budynek mieszkalny – w zależności od umiejętnego zaplanowania przebiegu instalacji grzewczej i doboru urządzeń o mocy odpowiedniej do łącznej kubatury ocieplanych pomieszczeń, mogą oni śledzić na bieżąco zużycie paliwa i planować jego zakup w miesiącach, w których cena jest najbardziej korzystna.

Oszczędności kosztów ogrzewania mogą spodziewać się również ci, którzy zmodernizowali system grzewczy budynku, zakupili bardziej wydajny kocioł lub wykonali prawidłowo działającą izolację ścian i dachu, o ile mury i poddasze wcześniej takiej nie posiadały.

Funkcjonalne usprawnienia

W innej sytuacji są ci, którzy skazani są na korzystanie z zastanego systemu grzewczego. Jeśli jednak oparty jest on na piecu węglowym starego typu, poszczególne miasta wprowadziły systemy dopłat do ich usunięcia i całościowej wymiany na inny od wykorzystującego węgiel system, na przykład gazowy lub elektryczny. W obu przypadkach użytkownicy odczują poprawę komfortu wynikającą z braku konieczności każdorazowego zaopatrywania się i gromadzenia w pobliżu pieca zapasów węgla. Jeśli dodatkowo wraz ze zmianą instalacji grzewczej na wykorzystującą energię elektryczną pójdzie w parze zmiana taryfy z dziennej na dzienno-nocną, koszty wymiany pieca węglowego wraz z dopłatą miejską nie okażą się znacząco wysokie.

Aby dodatkowo oszczędzić sobie starań o prawidłowe działanie urządzenia grzewczego, warto zdecydować się na jego właściwe zaprogramowanie. Odczyt aktualnej temperatury panującej we wnętrzach budynku czy mieszkania steruje intensywnością pracy kotła lub grzejnika (jeśli zasilany jest on bezpośrednio energią elektryczną, która w postaci ciepła akumuluje się w jego wnętrzu), a wykorzystanie w tym celu stacji pogodowej dodatkowo wzbogaci wskazania czujników o warunki panujące na zewnątrz budynku.

nawilżacz ultradźwiękowy MetroxZdrowe i bezpieczne ogrzewanie

Nowoczesne systemy grzewcze charakteryzują się dużym poziomem bezpieczeństwa działania, a dodatkową ochroną są montowane w ich pobliżu czujniki dymu, gazu i tlenku węgla. Dzięki ich wykorzystaniu chronimy nie tylko życie mieszkańców, ale i samo mieszkanie i budynek przed niebezpieczeństwem pożaru. Detektory, które za pomocą sygnału dźwiękowego ostrzegają przed zagrożeniem, na stałe zagościły we wnętrzach pomieszczeń, które mieszczą w sobie urządzenia wytwarzające ciepło kierowane do grzejników i ciepłą wodę użytkową.

Aby ogrzewane w sezonie zimowym powietrze było bardziej przyjazne dla naszego zdrowia, powinno charakteryzować się określoną zawartością pary wodnej, oscylującą między 40 a 60%. Jeśli nie zadbamy o wilgoć w powietrzu, stanie się ono przesuszone, przez co ucierpi zdrowie mieszkańców, a odczują to również rośliny i zwierzęta domowe, a także niektóre z elementów wyposażenia, zwłaszcza te wykonane z drewna. Aby do tego nie dopuścić, należy powietrze wzbogacić o zawartość pary wodnej, czemu służą nawilżacze pokojowe. Niektóre z urządzeń tego typu wyposażone są dodatkowo w funkcję osuszania powietrza zbyt zawilgoconego, jednak opcja ta w sezonie grzewczym rzadko znajduje zastosowanie, natomiast przydatna jest w miesiącach letnich.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć

Ogrzewanie pomieszczeń na poddaszu - wszystko, co musisz wiedzieć
Prawidłowe ocieplenie poddasza to nie wszystko. Jeśli ta strefa budynku ma być przeznaczona do celów mieszkalnych, konieczne jest też jej właściwe ogr...
Czytaj więcej

Jak poprowadzić rury do grzejników?

Jak poprowadzić rury do grzejników?
Nieodpowiednie rozmieszczenie rur prowadzących ciepłą wodę do grzejników może być jedną z przyczyn złego działania instalacji odpowiedzialnej za wytwo...
Czytaj więcej

Jak zamocować grzejnik

Jak zamocować grzejnik
Grzejnik jest urządzeniem, które ogrzewając powietrze w jego pobliżu, wspomaga jego cyrkulację i w efekcie nadaje wnętrzu odpowiednią temperaturę. Aby...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ogrzewanie zimą