Produkty

Paliwa do kotłów i różnice między nimi

Paliwa do kotłów i różnice między nimi

Kotły, których przeznaczeniem jest zapewnienie domownikom komfortowej temperatury wewnątrz pomieszczeń, dzielą się na pracujące na paliwa stałe i ciekłe. Jako że rodzajów paliw jest sporo, poniżej przyjrzymy się charakterystyce każdego z nich. I chociaż ostateczną decyzję co do wyboru metody grzewczej warto pozostawić fachowcowi, poniższe informacje z pewnością pozwolą sprawdzić i zweryfikować słuszność proponowanego rozwiązania.

ekogroszekPaliwo stałe

Węgiel kamienny – wciąż najpopularniejsze i najtańsze paliwo do kotłów. Węgiel wykorzystuje się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych – to relatywnie najtańsza metoda ogrzewania. Przez wiele lat największym minusem ogrzewania węglem był negatywny wpływ tej metody na środowisko naturalne. Tymczasem kotły produkowane obecnie wydzielają bardzo mało szkodliwych substancji i są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Spośród rodzajów węgla kamiennego najczęściej stosuje się ‘orzech’, o ziarnach wielkości od 25 do 80 mm – głównie z racji na fakt, że jest najbardziej wydajny.

Węgiel brunatny – tańszy niż węgiel kamienny, zawiera mniej szkodliwych substancji, ale jednocześnie jest mniej wydajny. Najczęściej traktowany jako paliwo zastępcze, choć kotły na węgiel brunatny stają się coraz popularniejsze. Najczęściej występuje w granulacie od 5 do 20 mm.

Ekogroszek – uważany za przyjazny dla środowiska, bardzo obecnie popularny. Jest to uszlachetniony węgiel kamienny (o granulach wielkości od 5 do 25 mm), relatywnie tani – jego powszechność wynika głównie z faktu zaostrzenia przepisów dotyczących emisji szkodliwych oparów do atmosfery. Charakteryzuje się głównie niską zawartością siarki.

Paliwo ciekłe

Olej – również popularny rodzaj paliwa, mimo swojej ceny. Charakteryzuje się dużą efektywnością spalania, zwykle ma też niewielką zawartość siarki (olej typu lekkiego). Bardzo wygodny w użytkowaniu, jednak pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, kocioł olejowy musi zostać zainstalowany przez specjalistę w pomieszczeniu o minimum godzinnej odporności ogniowej stropu i ścian (może być też umieszczony pod ziemią). Mimo pełnej automatyzacji pewnych procesów, powinien być regularnie kontrolowany. Zanim zdecydujemy się na kocioł olejowy, warto też przemyśleć kwestię magazynowania paliwa, która dla wielu bywa problematyczna.

Paliwo gazowe

piec gazowyGaz – jedna z najmniej inwazyjnych metod grzewczych. Emituje bardzo mało zanieczyszczeń, nie jest też konieczne regularne odprowadzanie żużlu. Niestety ma wiele wad – jedną z największych jest fakt, że w pomieszczeniach panuje różna temperatura – im dalej od palnika, tym zimniej. Pomieszczenia ogrzewane tą metodą szybko się również wychładzają. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena gazu (szczególnie płynnego). Nie ma konieczności magazynowania paliwa.

Gaz płynny – wykorzystywany głównie tam, gdzie nie ma dostępu do gazu ziemnego. Przechowywany w odpowiednich zbiornikach na zewnątrz budynku, w specjalnie zabezpieczonym miejscu bądź pod ziemią – co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Montaż kotła na gaz płynny bezwzględnie powinien być wykonany przez specjalistę, co więcej, w pomieszczeniu powinny być również zainstalowane systemy mające informować o nieprawidłowej pracy urządzenia.

Kotły elektryczne i wielopaliwowe

Warto wspomnieć również o mniej popularnych formach ogrzewania. W powszechnej opinii kotły elektryczne to najmniej inwazyjne w eksploatacji, ale jednocześnie najdroższe urządzenia grzewcze. Nie emitują spalin, są niewielkie, mało kłopotliwe, czyste. Nie trzeba do nich dobudowywać specjalnego systemu odprowadzania spalin (ponieważ ich nie produkują) czy specjalnego systemu wentylacji. Znajdują swoje miejsce głównie tam, gdzie inne metody grzewcze nie wchodzą w rachubę.

Kotły wielopaliwowe to z kolei urządzenia, które w tej samej komorze spalają różne rodzaje paliw (od stałych, poprzez ciekłe, aż po gazowe). Najczęściej spala się w nich różne rodzaje paliw stałych. Sprawia to, że użytkownik nie jest ograniczony jednym rodzajem paliwa, przez co swobodnie może decydować, co w danym momencie bardziej opłaca mu się kupić. W przypadku kotła wielopaliwowego – w przeciwieństwie do tradycyjnego – korzystanie z kilku paliw nie wpływa negatywnie na jego stan.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Ekogroszek - co to jest? To musisz wiedzieć!

Ekogroszek - co to jest? To musisz wiedzieć!
Ekogroszek jest materiałem opałowym, wykorzystywanym do ogrzewania domów i mieszkań. W ostatnich latach stał się niezwykle popularny. Zastanawi...
Czytaj więcej

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?

Kiedy warto stosować tańsze zamienniki paliwa do kotła?
Kocioł jest urządzeniem, które z wyglądu jest solidne i wydaje się być niezniszczalne. Wystarczy jednak zwykły brak staranności w utrzymaniu go w nale...
Czytaj więcej

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?

Od czego zależy zawartość węgla w węglu?
Wybierając rodzaj węgla w czasie przygotowywania się do sezonu grzewczego, zwracamy uwagę na jego wartość opałową – im jest ona większa, tym lepszą ja...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Paliwa do kotłów i różnice między nimi