Produkty

Renowacja salonu - malowanie grzejnika, montaż karnisza, oświetlenie, odświeżenie mebli i nowy kolor ścian

Renowacja salonu - malowanie grzejnika, montaż karnisza, oświetlenie, odświeżenie mebli i nowy kolor ścian

Remont salonu wcale nie musi oznaczać utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Mały, a jednocześnie bardzo widoczny remont można przeprowadzić w weekend. Wystarczy kilka zmian, które sprawią, że wnętrze nabierze zupełnie innego wyrazu.

Malowanie ścian, zabudowa z płyt g-k, wymiana podłogi – to prace, które towarzyszą generalnemu remontowi. Dają doskonałe efekty, ale kosztują dosyć sporo, jeśli podliczymy wszystkie materiały oraz koszt wykonania usługi. Salon możemy odświeżyć ograniczając nieco zakres wykonywanych prac. Wpływ na finalny odbiór tego wnętrza ma przecież także wygląd okna, grzejników, mebli oraz dodatki. Te ostatnie, dobrane bardzo świadomie, sprawią, że cała kompozycja będzie spójna i wyjątkowo harmonijna.

Uwaga – malujemy tylko jedną ścianę

Czyste ściany mocno wpływają na to, jak odbieramy dane wnętrze. Malowanie wszystkich ścian w przypadku remontów niskobudżetowych nie jest jednak konieczne. W niektórych przypadkach wystarczy, że pomalujemy jedną płaszczyznę, dobierając taki kolor farby, który doda wnętrzu charakteru.

Aby wyodrębnić taką powierzchnię, możemy również zastosować tynk dekoracyjny – droższy, ale niezwykle okazały materiał. Nieźle zaprezentuje się także tapeta lub fototapeta.

Odświeżenie tylko jednaj ze ścian daje najlepsze efekty w tych wnętrzach, gdzie pozostałe powierzchnie utrzymane są w jednej, delikatnej kolorystyce. W barwnych salonach ze ścianami pomalowanymi wcześniej na dwa lub więcej kolorów, taki zabieg może zaburzyć efekt harmonijnie urządzonego salonu.

Uwaga!

Jeśli chcemy trwale pomalować ściany, zawsze przed nałożeniem farby właściwej zastosujmy podkład gruntujący. Ten produkt sprawi, że farba będzie lepiej trzymała się podłoża, a poprzedni kolor nie będzie trudny do przykrycia emulsją w jaśniejszym tonie.

Przed wykonywaniem prac związanych z odświeżaniem ścian, pamiętajmy o zabezpieczeniu podłogi oraz kontaktów folią malarską i taśmą. Im więcej czasu poświęcimy na przygotowanie miejsca pracy, tym łatwiej będzie nam później po niej posprzątać.

Stara-nowa podłoga

Jeśli podłoga wyłożona w naszym salonie jest wykonana z drewna, nawet nieco podniszczona będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż ta wykonana z jakiegokolwiek innego materiału.

Do renowacji drewnianej podłogi możemy użyć lakieru bądź farby, a profesjonalny zabieg odnawiania nazywamy cyklinowaniem lub lakierowaniem.

Dla osób, które nie boją się nieszablonowych aranżacji oraz stawiają na widoczną zmianę, proponujemy malowanie drewna farbą. Szeroka paleta kolorów z pewnością wpasuje się w gust nawet bardzo wybrednej osoby.

Na nieco podniszczoną podłogę możemy też położyć wykładzinę lub efektowny dywan. W ten sposób nie tylko ocieplimy wnętrze, ale również uprzyjemnimy sobie stąpanie po podłodze.

Meble – czy zawsze trzeba wymieniać?

Meble mogą być najdroższym elementem wyposażenia wnętrz. Wymieniamy je co kilka lat – nie dlatego, że są zniszczone, ale wraz z przemijającą modą. Aby zapobiec wydawaniu pieniędzy na komplet nowych, ładnych mebli, ale tak samo funkcjonalnych jak poprzednie, warto pomyśleć nad ich renowacją.

Jednym ze sposobów odświeżenia mebla będzie odmalowanie frontów innym kolorem farby lub lakierem. Zakres prac zakłada wówczas starcie papierem ściernym starej powłoki, nałożenie podkładu, a następnie nowego produktu.

Uwaga!

Aby równo i dokładnie pomalować każdy element mebla, rozmontujmy go w całości albo przynajmniej jego fronty. Podczas malowania połóżmy je na drewnianym stelażu, tak aby przeprowadzanie prac było wygodniejsze. Warto wiedzieć, że zadowalające efekty można uzyskać, pokrywając mebel przynajmniej dwiema warstwami farby – malując mebel najpierw na środku, następnie po bokach. Ostatnią warstwę warto nałożyć farbą w sprayu.

Nowy charakter mebla możemy także uzyskać, oklejając go okleiną lub dopasowując do szafek nowe uchwyty bądź gałki.

Piękny efekt osiągniemy też poprzez tworzenie nowych wzorów przy użyciu szablonów malarskich. Ciekawym pomysłem jest np. odzwierciedlenie delikatnych kwiatów róży na białej powłoce mebla. Taki sprzęt idealnie skomponuje się z wnętrzem utrzymanym w stylu prowansalskim.

Poduszka Colours 40 x 40 cm czekoladowa
Poduszka Colours 40 x 40 cm czekoladowa

Nowy blask oświetlenia

Ogromną rolę w odświeżeniu wnętrza spełnia odpowiednio dopasowane oświetlenie. W wielu nowoczesnych aranżacjach stawiamy np. na bardzo efektowne halogeny. Na okazałe oświetlenie salonu przy użyciu tego rozwiązania należy liczyć nawet 10 halogenów. A do kosztów trzeba będzie także dołożyć wszystkie prace związane z przygotowywaniem otworów w suficie oraz doprowadzeniem elektryczności. Przy zsumowaniu wszystkich wydatków może się okazać, że tego typu oświetlenie znacznie przekroczy budżet, jaki zaplanowaliśmy właśnie na ten cel.

Spot kinkiet Colours Seal 1 x 25 W G9 chrom
Spot kinkiet Colours Seal 1 x 25 W G9 chrom

Zamiast halogenów, wybierzmy więc lampę stojącą. Postawmy ją w miejscu, gdzie znajduje się nasza kanapa, a światło skierujmy na odświeżoną, mocno zaakcentowaną ścianę. Świetnie sprawdzą się także dekoracyjne lampki rozłożone np. na komodzie. Mieniące się różnymi kolorami podkreślą dekoracje, na których wyeksponowaniu najbardziej nam zależy.

Ogrzewanie

Grzejniki, nawet te mniej atrakcyjne, są koniecznym elementem wyposażenia naszego domu. Żeliwne, dziś montowane zdecydowanie rzadziej, nie prezentują się zjawiskowo, ale działają bardzo sprawnie. Zamiast z nich rezygnować, postarajmy się je zatem odnowić.

Emalia do grzejników Nobiles biała 0,5 l
Emalia do grzejników Nobiles biała 0,5 l

W idealnej sytuacji powinniśmy grzejnik odłączyć od instalacji, zdjąć ze ściany, tak by mieć dostęp do całej jego powierzchni podczas malowania. Niestety taki zakres prac wymaga spuszczenia wody z całej instalacji ogrzewania. Dlatego o remoncie grzejników warto pomyśleć wiosną i latem, kiedy temperatura na zewnątrz pozwala nam na niekorzystanie z ogrzewania.

Zdemontowany grzejnik najpierw oczyszczamy z zabrudzeń – pamiętajmy, aby zrobić to dokładnie, ponieważ pozostawiony na jego powierzchni kurz będzie się mazał i pozostawiał nieestetyczne ślady. Następnie delikatnie szlifujemy powierzchnię całego grzejnika – w tym celu sprawdzi się np. papier ścierny. Pył pozostawiony na powierzchni grzejnika przecieramy szmatką.

Jeśli nasz grzejnik jest zardzewiały, konieczne będzie użycie szlifierki kątowej, która pomoże zedrzeć rdzę, a także grubą powłokę malarską.

Dobierając farbę do grzejników, pamiętajmy, aby kierować swoją uwagę na farby ftalowe lub akrylowe do metalu. Farba powinna być odporna na działanie temperatury w wysokości mniej więcej 30-40 stopni Celsjusza.

Grzejnik malujemy wówczas, gdy jest zimny, nastawiając się, że nie będzie on działał przynajmniej przez 24 godziny, czyli do czasu aż nowo nałożona powłoka całkowicie wyschnie.

Uwaga!

Zamiast decydować się na tradycyjną farbę w puszce wybierzmy farbę w sprayu. Pokrycie powierzchni grzejnika jest wówczas znacznie łatwiejsze i szybsze.

Końcówka karnisza 3 frezy 16 mm inox polerowany
Końcówka karnisza 3 frezy inox polerowany

Montaż karnisza

W każdym salonie znajduje się miejsce wyznaczone na okno. Warto podkreślić je tekstyliami: firankami lub zasłonami dopasowanymi kolorystycznie do wnętrza.

Wymiana pojedynczego, zbyt krótkiego karnisza na model podwójny może znacznie wpłynąć na odbiór okna. Zapewniając sobie dwie szyny, możemy np. dopasować lekkie firanki do cięższych zasłon i w ten sposób dodać oknu elegancji.

Karnisz wykonany z drewna będzie pasował do wnętrz klasycznych, a ten z tworzywa sztucznego do nowoczesnych. A jak go poprawnie zamontować?

Zacznijmy od wyznaczenia miejsc montażu. Przy pomocy poziomicy ustalamy prostą linię, zależną od tego, jak długi jest drążek. Przykładając drążek do ściany, oznaczamy miejsca, w których umieścimy wkręty, a następnie mocujemy je. Mając pewność, że solidnie trzymają się podłoża, przekładamy przez nie drążek z krążkami, na których zawiesimy zasłonę.

Zasłona Colours Annexia 140 x 260 cm srebrna
Zasłona Colours Annexia srebrna

Dodatki

Dekoracje, choć niewielkie, dość mocno wpływają na odbiór pomieszczenia. Podkreślają charakter mebli, intonują barwę ścian, optycznie powiększają wnętrze. Wpływają niekiedy na to, czy nam się ono podoba, czy też nie.

Jeśli nie mamy pomysłu, w jaki sposób ubarwić salon, zawsze możemy postawić na ciężkie zasłony, które jednocześnie przysłonią mało atrakcyjny grzejnik.

W salonie dobrze pomyśleć także o pudełkach do przechowywania. W małym wnętrzu pozwolą one zachować porządek, ułatwiając segregowanie ulubionych drobiazgów.

W zanadrzu warto także trzymać szklany wazon, ręcznie malowaną porcelanę czy kolorowe poduszki, którymi udekorujemy łóżko. Wreszcie, jeśli nie mamy pomysłu, jak ocieplić wnętrze, dobierzmy do niego ciepły, miękki dywan oraz koc, którym wyściełamy kanapę. Takie akcenty zawsze pomagają w aranżacji wnętrza.

Data publikacji: 06.02.2016
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy

Grzejnik stalowy czy aluminiowy – jaki wybrać? Podpowiadamy
Z wielu opcji dostępnych na rynku techniki grzewczej trudno wybrać najlepszy produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dwa najpopularniejsze rodza...
Czytaj więcej

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy
Szukasz designerskiego grzejnika, który będzie pasował do stylowego wnętrza? Chociaż wygląd urządzenia jest ważny, jest jeszcze szereg istotnyc...
Czytaj więcej

Najlepszy czas na wymianę grzejników

Najlepszy czas na wymianę grzejników
O wymianie grzejników myślimy zazwyczaj wtedy, gdy wymagają tego walory estetyczne sprzętu. To jednak niewystarczający argument. Kiedy jeszcze ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Renowacja salonu - malowanie grzejnika, montaż karnisza, oświetlenie, odświeżenie mebli i nowy kolor ścian