Produkty

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym

Ciepło dobywające się z podłogi to komfort, którego można tylko pozazdrościć. Jednak ma swoją drugą stronę – wysokie koszty oraz straty energii. Aby zapewnić sobie w naszym domu odpowiednią temperaturę, a jednocześnie brak strat ciepła, zwróćmy się o pomoc do systemów sterowania pracą ogrzewania podłogowego.

system sterowania ogrzewaniem podłogowymRodzaj ogrzewania

Do wyboru mamy dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne oraz elektryczne. To drugie jest chwalone za łatwość instalacji, w mniejszym stopniu jednak cenione za efektywność. Wodna instalacja jest skuteczniejsza, jednak wymaga długiej i ostrożnej pracy przy jej zakładaniu, a wszelkie uszkodzenia mogą oznaczać znaczne straty. W obu przypadkach warto skorzystać z usług firm specjalistycznych, własnoręczne porwanie się na instalację może skończyć się zniszczeniem podłogi i zalaniem domu.

Niezależnie od wybranej wersji potrzebujemy systemu, który będzie kontrolował właściwą pracę ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie elektryczne

Jest prostsze w obsłudze ze względu na natychmiastowe przełożenie wskazań systemu na temperaturę mat i przewodów, wymaga jednak od nas zainstalowania termostatu z czujnikiem podłogowym. Jego zaletą jest natychmiastowa reakcja na obniżenie temperatury tuż przy powierzchni, co wywoła podniesienie się ciepłoty lub ochłodzenie układu. Jeżeli nie korzystamy z ogrzewania całą dobę, zaopatrzmy się w termostat programowalny. Pozwoli on nam na wyłączenie systemu w czasie, gdy przebywamy poza domem lub śpimy, co przyniesie znaczne oszczędności. Urządzenie tego typu dysponuje także opcją korekcji czasu pracy. Oznacza to, że termostat załączy się lub wyłączy na tyle wcześnie, by uzyskać pożądaną temperaturę o odpowiedniej godzinie. Dzięki temu po powrocie do domu będzie czekało na nas miłe ciepło, a system wyłączy się jeszcze przed położeniem się do łóżka.

Bardziej zaawansowane modele pozwalają na zapisanie kilku programów ogrzewania, co oszczędzi nam każdorazowego wprowadzania danych przy zmianie pory roku lub podczas wyjazdów. Najnowsze systemy operują w obrębie tzw. „domu inteligentnego”, czyli koncepcji połączenia urządzeń domowych w jeden, skomunikowany system. W jego obrębie będziemy mogli sterować ciepłem naszego domu za pomocą mobilnego urządzenia reagując na zmienne warunki. W ten sposób nigdy nie wrócimy do zimnego budynku.

Jeżeli nasz system ogrzewania pełni funkcję głównego źródła ciepła, wówczas efektywniejszy będzie termostat z czujnikiem powietrznym oraz dodatkowym podłogowym, który będzie ograniczał jej temperaturę. Wynika to z powolnego rozgrzewania i chłodzenia systemu, dlatego powinien być to model o możliwie niskiej histerezie (opóźnieniu w reakcji na zmianę temperatury) i najwyższej dokładności. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się szybko reagujące termostaty elektroniczne.

Znaczenie będzie mieć też umiejscowienie czujników. W łazience, w pobliżu rur z ciepłą wodą, w zależności od strefy bezpieczeństwa należy instalować termostaty o podwyższonym stopniu ochrony.termostat pokojowy

Ogrzewanie wodne

W przypadku tego systemu sterowania również należy zalecić modele elektroniczne, a to ze względu na ich dokładność w działaniu. Powinny posiadać czujniki zewnętrze, które będą tworzyć układ regulacji pogodowej. W zależności od zmiennych warunków czujnik będzie włączać lub wyłączać grzanie. Pozwoli to na znaczne oszczędności, ponieważ czujnik zamontowany w podłodze może zbyt późno zareagować na zmianę temperatury, zostawiając nas z rozgrzanym podłożem lub lodowatą posadzką. Wynika to z dużej bezwładności cieplnej wody, która powoli się rozgrzewa, ale wolno traci ciepło. Pamiętajmy, że ciecz musi rozgrzać rury zatopione w betonie, który później przekazuje energię wyżej, do mieszkania. Będzie to odczuwalne szczególnie w przypadku, gdy korzystamy z tej opcji jako ogrzewania głównego lub gdy zostało zbudowane w technologii płaszczyznowej. Można pamiętać o zasadzie, że im mniejszej pojemności układ, tym szybciej się nagrzeje i straci ciepło. Gdy wybierzemy odpowiedni system sterowania, obliczy on zapotrzebowanie wedle wskazań czujnika, a my będziemy cieszyć się przyjemnym wnętrzem o odpowiedniej temperaturze.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu

Jak wykonać podgrzewanie alejki i schodów do domu
Kiedy zimowa aura zagości w naszej okolicy, może się okazać, że najbliższe otoczenie naszego domu powinno być wyposażone w system, który uniemożliwi n...
Czytaj więcej

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego

Jak wybrać rury do ogrzewania podłogowego
Rury, dzięki którym tworzony jest system ogrzewania podłogowego, powinny służyć nam nie krócej niż przez 50 lat. Na gwarancję ich trwałości i skuteczn...
Czytaj więcej

Jakich błędów unikać montując ogrzewanie podłogowe?

Jakich błędów unikać montując ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe od pewnego czasu jest niezwykle popularnym rozwiązaniem, przede wszystkim ze względu na wygodę jego użytkowania. Może być jedynym...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym