Produkty

Zasady bezpiecznego użytkowania łazienki z ogrzewaniem gazowym

Zasady bezpiecznego użytkowania łazienki z ogrzewaniem gazowym

 Gazowe urządzenia grzewcze podnoszą komfort użytkowania łazienki. Ich zastosowanie wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami, przed którymi warto się odpowiednio zabezpieczyć. Przyczynami zatrucia wielu osób jest bowiem, oprócz wadliwej instalacji, niewiedza. O czym więc warto pamiętać, kiedy w naszej łazience został zainstalowany taki system?

przegląd gazowego podgrzewacza wodyWarunki pomieszczenia

Łazienka, w której wykorzystywane są gazowe podgrzewacze wody, powinna posiadać minimalną kubaturę 8 m3, na co należy zwrócić uwagę jeszcze przed decyzją o instalacji takiego systemu. Równie ważne jest zastosowanie kratki wywiewnej oraz niezamykanego z zewnątrz otworu nawiewnego o powierzchni 200 cm2. Urządzenia gazowe należy podłączać do sprawnie działającego kanału spalinowego, a jego stan warto weryfikować zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Wietrzenie i wentylacja

Powinniśmy pamiętać o tym, aby w okresie grzewczym nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Niezależnie od okresu, należy wspierać je też otworami w drzwiach do łazienki, które są szczególnie ważne, kiedy w pomieszczeniu nie ma okna. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wietrzyć łazienkę przed każdorazową kąpielą, a także po jej zakończeniu, otwierając szeroko drzwi oraz okno w sąsiadującym pomieszczeniu.

Kąpiel

Jeśli w naszej łazience został zainstalowany gazowy podgrzewacz wody, kąpiel nie powinna być długotrwała. Po wyjściu z kabiny prysznicowej czy wanny powinniśmy też opuścić łazienkę, aż do momentu jej dokładnego wywietrzenia. Co bardzo ważne, w trakcie kąpieli nie należy używać innych urządzeń gazowych, które są zamontowane w naszym domu, takich jak kuchenka czy piekarnik. Inni domownicy powinni powstrzymać się także z paleniem papierosów.

Zabezpieczenie

Użytkując łazienkę z ogrzewaniem gazowym, warto wyposażyć się w specjalny czujnik tlenku węgla. Pamiętajmy, że nie jest to kosztowna inwestycja, a znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo, a co za tym idzie, także komfort korzystania z łazienki. Czujnik należy umieszczać w odległości przynajmniej 2 metrów od urządzenia gazowego. Nie powinien być on też zasłonięty, montowany w pozycji płaskiej i w pobliżu kratek wentylacyjnych.

Regularna kontrola

Pamiętajmy o tym, że wszelkie urządzenia gazowe w naszym domu powinny być nie tylko stosowane zgodnie z instrukcjami danego producenta, ale powinny być także montowanie kratki wentylacyjnej w łaziencepoddawane regularnej kontroli przeprowadzanej przez specjalistów. To oni są w stanie zadbać o prawidłową konserwację oraz regulację stosowanych przez nas urządzeń. Wpływa to nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu, ale także na oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia gazu.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?

Jak ogrzać wodę do zastosowań domowych?
Ciepła woda użytkowa może zostać podgrzana do wymaganej temperatury na różne sposoby. W zależności od zastosowanego w budynku czy mieszkaniu systemu g...
Czytaj więcej

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?

Jaki rodzaj podgrzewacza będzie dla Ciebie idealny?
Podgrzewacze wody to funkcjonalne urządzania, które w zdecydowany sposób podnoszą komfort życia codziennego, choć ich praca odbywa się na drugim plani...
Czytaj więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody

Wszystko, co musisz wiedzieć o podgrzewaczach wody
W starej kamienicy, w domku jednorodzinnym czy w ogrodowej altance – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy ciepłej wody i nie możemy s...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zasady bezpiecznego użytkowania łazienki z ogrzewaniem gazowym