Czym kierować się przy wyborze stelażu do WC?

Urządzając łazienkę, staramy się wybierać meble i urządzenia sanitarne, dzięki którym korzystanie z pomieszczenia będzie maksymalnie funkcjonalne. Uwagę zwracamy także na estetykę, dlatego coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych toalet, zastępując je podwieszaną ceramiką. Naszym zadaniem będzie nie tylko wybór miski ustępowej, ale także dopasowanego do niej stelaża.

 

zamontowany stelaż podtynkowy

Rodzaje stelaży

Wybierając stelaż do zabudowy podtynkowej, spotkamy się z ich dwoma rodzajami: do zabudowy ciężkiej oraz lekkiej. Powinniśmy zatem określić, na jakim rodzaju ściany chcemy taki stelaż zamontować. Największą popularnością cieszą się stelaże do zabudowy lekkiej (możemy spotkać się także z określeniem zabudowy suchej), bowiem są najbardziej uniwersalne. Znajdują zastosowanie przy ścianach murowanych oraz działowych z karton-gipsu. Stelaże do zabudowy mokrej, czyli ciężkiej, wybiera się zazwyczaj do ścian murowanych. Konstrukcja większości ścian pozwala jednak na wymienne stosowanie stelaży. Na korzyść modeli ciężkich przemawia ich korzystna cena, jednak ich montaż jest zdecydowanie trudniejszy i bardziej czasochłonny. W ostatecznym rozrachunku okazuje się zazwyczaj, że zdecydowanie lepiej postawić na stelaż do zabudowy lekkiej.

Stelaże wysokie i niskie

W codziennym użytkowaniu duże znaczenie będą miały wymiary stelaża oraz wysokość jego zamontowania. Producenci oferują nam rozwiązania, dzięki którym możemy dopasować urządzenia sanitarne nawet do najbardziej wymagających łazienek. Musimy jednak pamiętać, że niestandardowe rozwiązania są zdecydowanie droższe. Ze względu na wysokość stelaża możemy podzielić je na niskie i wysokie. Wiąże się to ściśle z umiejscowieniem przycisku spłukiwania wody. W przypadku stelaży wysokich jest on widoczny przy podniesionej desce WC, natomiast w rozwiązaniu niskim będzie za nią ukryty. Drugie rozwiązanie na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej praktyczne, jednak ma duży wpływ na higienę. Jesteśmy bowiem zmuszeni opuścić deskę w celu spuszczenia wody.

zestaw podtynkowy

Pojemność spłuczki

Dla naszego komfortu znaczenie ma nie tylko umiejscowienie stelaża, ale także pojemność spłuczki. Warto dostosować ją do potrzeb użytkowników oraz wielkości urządzenia sanitarnego. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór spłuczki, w której jest możliwość wykorzystania zawartości całego zbiornika lub tylko połowy – w takim przypadku niezbędny jest dzielony przycisk do spłukiwania. W niektórych stelażach montuje się spłuczki, w których sami możemy zdecydować o poziomie napełnienia zbiornika wodą.

Data publikacji: 23.01.2015