Jak wybrać brodzik

Prysznic jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w polskich łazienkach. Nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu umożliwia funkcjonalną aranżację nawet najmniejszego pomieszczenia. Przy prysznicu jednym z ważniejszym wyborów jest brodzik. Poniżej radzimy, na co zwrócić uwagę przy jego doborze.

kabina z brodzikiem

Kształt brodzika

Kształtu brodzika możemy szukać pośród modeli kwadratowych, prostokątnych lub półokrągłych (na bazie ćwiartki koła). W małej łazience najlepiej sprawdzą się brodziki narożne – półokrągłe lub kwadratowe. Z kolei w większej łazience bardziej komfortowe będą brodziki prostokątne, w których zyskujemy większą swobodę ruchu. Pamiętajmy, by wygląd brodzika nawiązywał również do charakteru pozostałych elementów w pomieszczeniu. Dzięki temu stworzy z nimi spójną całość.

Wielkość brodzika

Drugą kwestią przy wyborze brodzika jest jego wielkość. Najczęstszymi możliwościami wyboru w tym zakresie są brodziki o wymiarach 80 x 80cm, 90 x 90cm, 100 x 100cm. Dotyczą one zarówno brodzików kwadratowych, jak i półokrągłych. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku samych brodzików półokrągłych istotny jest ich promień. Najczęściej spotykamy się z promieniem 45 cm, 50 cm oraz 55 cm. Zanim przyjdziemy do sklepu, warto wiedzieć jakiego poszukujemy. Przy brodzikach prostokątnych spotkamy m.in. modele o wymiarach 100 x 80 czy 120 x 80.

Dobór wielkości brodzika zależy głównie od miejsca, które możemy przeznaczyć w łazience oraz od zaspokojenia potrzeby komfortu użytkowania.

brodzik płytki

Głębokość brodzika

Kolejnym aspektem w tym zakresie jest wybór pomiędzy brodzikiem płytkim (zwanym też niskim) a głębokim. Brodziki niskie wyglądają z reguły bardziej nowocześnie i elegancko. Co więcej, ich zastosowanie sprawia, że łazienka wydaje się większa. Są też komfortowe w użytkowaniu przez osoby starsze, które mogą mieć trudności z pokonywaniem wyższych progów.

Z kolei decydując się na głęboki brodzik zyskujemy m.in. możliwość kąpieli małego dziecka czy namoczenia tkanin. To także rozwiązanie, które nie wymusza na nas całkowitej rezygnacji z pożytku, jaki daje wanna.

Z siedziskiem czy bez

Decydując o brodziku decydujemy również o tym, czy będzie on wyposażony w siedzisko, czy też nie. Z jednej strony jego obecność zabiera miejsce, co może być niekomfortowe przy codziennym korzystaniu z prysznica, z drugiej – na siedzisku możemy wygodnie usiąść lub umieścić kosmetyki.

Syfon

Ostatnim elementem przy kupnie brodzika jest wybór syfonu. W zależności od średnicy odpływu do wyboru mamy syfon duży – średnica 90 mm lub mały – średnica 50 mm. Duże syfony dzielimy na te z zamykaniem wody oraz czyszczone od góry. Małe mogą występować w postaci syfonów przelewowych, czyszczonych od góry lub jako korek gumowy.

Data publikacji: 29.09.2014