Produkty

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej odchodzi się od montowania gotowej kabiny prysznicowej na rzecz wnęki. Jej zaletą jest łatwiejsze dopasowanie nie tylko do wyglądu, ale także rozmiarów i kształtu łazienki. Może zostać również wyposażona w dodatkowe funkcje, co w przypadku kabiny nie jest możliwe. Wnęka nie jest trudna w wykonaniu, a dzięki uwolnieniu od gotowych schematów, pomoże zamienić naszą łazienkę w oryginalną przestrzeń.

WNĘKA PRYSZNICOWAUrządzanie łazienki kończy się często na wyborze standardowych i gotowych elementów – kabiny, panelu prysznicowego i brodzika. Możemy jednak zdecydować się na wykonanie wnęki, co sprawi, że całość lepiej dopasujemy do własnych potrzeb. Dobrze wykończona wnęka jest przy tym elementem eleganckim i komfortowym.

Wykonanie odpływu

Jeżeli wybraliśmy już miejsce na wnękę prysznicową, prace powinniśmy zacząć od wykonania odpływu. Najlepszy efekt wizualny daje odpływ punktowy, który nie wymaga montowania gotowego brodzika i znajduje się w płaszczyźnie posadzki. Dlatego, aby prawidłowo funkcjonował, musimy wykonać niewielki spadek powierzchni ze wszystkich stron. Pociąga to za sobą dodatkowe prace, ale sprawia, że woda będzie prawidłowo odprowadzana. Na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić w pomieszczeniach o grubych stropach, ponieważ tylko wtedy wmontujemy całą instalację w podłogę. Najlepszy efekt wnęka prysznicowa uzyskuje bowiem, gdy znajduje się na tym samym poziome co całość posadzki w łazience. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, możemy zamontować gotowy brodzik lub wnękę wykonać na niewielkim podwyższeniu.

Odwodnienie punktowe zapewnia dużą przepustowość i estetyczny wygląd, który podkreśla artystycznie wykonana kratka.

Budowa ściankiprysznic we wnęce

W zależności od położenia wnęki musimy wykonać jedną lub dwie ścianki. W wysokich pomieszczeniach nie muszą nawet sięgać sufitu, dzięki czemu uzyskamy lepszy efekt wizualny. Ważne, aby ścianki były odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Ponadto ich powierzchnię należy wykończyć w taki sam sposób, jak pozostałe ściany w łazience. Wtedy pomieszczenie będzie stanowiło estetyczną całość.

Wnękę możemy również uzupełnić o elementy dekoracyjne, zarówno z płytek, jak i elementów szklanych, m.in. luksfer. Ścianki mogą zostać tym samym wykończone w dowolny sposób. Przegroda może w całości być również wykonana ze szkła.

Dodatkowe funkcje

Wnęka daje możliwość dopasowania jej funkcji i kształtu do naszych potrzeb. Dzięki temu możemy zatroszczyć się o dodatkowe półki lub wnęki na kosmetyki, a nawet wykonać siedzisko. W ścianie można zamontować każdy rodzaj panelu prysznicowego, jak również rozbudować go o dodatkowe funkcje, np. umożliwiające hydromasaż z kilku stron. Jeżeli istnieje potrzeba zamontowania uchwytów do podtrzymywania się, również nie stanowi to żadnego konstrukcyjnego problemu.

Drzwi

Decydując się na wnękę, wizualnie najlepszy efekt uzyskamy, wybierając montaż szklanych drzwi. W zależności od grubości mogą mieć różny ciężar, dlatego wybór najlepiej skonsultować z wykonawcą, aby umieścił w ścianach odpowiednie ich mocowanie.

Drzwi do wnęk najczęściej mają formę otwieranych skrzydeł, dlatego nie znajdą zastosowania w łazience o małych rozmiarach. Prysznic możemy wtedy oddzielić kotarką, co jest rozwiązaniem najmniej kłopotliwym.

W przypadku gdy wnęka jest głęboka lub jest osłonięta ścianą w taki sposób, który daje pewność, że woda nie zachlapie reszty łazienki, z montażu drzwi możemy zrezygnować.

Oświetlenie

Wnęka prysznicowa wymaga dobrego oświetlenia, ponieważ nie zawsze światło ogólne z łazienki dociera w pełni pod natrysk, zwłaszcza gdy wnęka jest głęboka. Najczęstszym rozwiązaniem jest wykonanie oświetlenia punktowego w suficie, jednak wszystko zależy od naszych upodobań. Najważniejsze, aby strefa pod prysznicem była należycie oświetlona.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Rodzaje syfonów w łazience

Rodzaje syfonów w łazience
Najczęściej mało widoczny element zestawu odpływowego w łazience, jakim jest syfon, ma do spełnienia niezmiernie ważną funkcję – umożliwia odpro...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wpustów kanalizacyjnych

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z wpustów kanalizacyjnych
Nieprzyjemny zapach, który pojawia się w łazienkach, pralniach czy kuchniach, to zwykle odór dobywający się z kanalizacji. Przyczyny jego pojawienia s...
Czytaj więcej

Rodzaje odwodnienia prysznicowego

Rodzaje odwodnienia prysznicowego
Projektując nową łazienkę, stajemy przed wieloma problemami. Jednym z nich jest pytanie: zdecydować się na wannę czy brodzik? Jeżeli wybieramy drugą o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wnęka zamiast kabiny prysznicowej - jak zamontować?