Produkty

Achimenes Achimenes

Łac. Achimenes

Achimenes Achimenes

Achimenes, z łac. Achimenes, inaczej zwany również ognipłonem, jest tropikalnym rodzajem rośliny, pochodzącym z rodziny ostrojowatych. Pochodzi z Południowej i Środkowej Ameryki. Achimenes może mieć wzniesione, pokładające się lub zwisające pędy. 

Kwiaty ognipłona są podobne do fiołka afrykańskiego i skrętnika. Są pięciopłatkowe i mogą być fioletowe, błękitne, różowe, kremowe czy jasnoczerwone, a niektóre odmiany są plamiste i kropkowane oraz dwukolorowe. Sercowate i podłużne liście są delikatnie owłosione i najczęściej zielone, choć u niektórych gatunków bywają purpurowe. W warunkach naturalnych achimenes zamiera na czas zimy – usycha i żółknie, lecz wiosną odżywa. Spowodowane jest to długotrwałą suszą – rośliny te magazynują wodę w kłączach. Wyróżnia się około 22 gatunki ogniopłona. Również w domowej uprawie, jesienią achimenesy zaczynają wchodzić w fazę spoczynku.

Jako rośliny tropikalne, achimenesy są wrażliwe na mróz, dlatego ich uprawę można przeprowadzić jedynie w warunkach domowych czy szklarniowych. W zależności od gatunku i rodzaju pędów, umieszcza się je w odpowiednich donicach i podpiera lub pozwala zwisać. Stanowisko dla ognipłonów powinno być bardzo jasne, ale osłonięte od bezpośredniego promieniowania słonecznego. Achimenesy powinny być sadzone wiosną w ziemi kompostowej z dodatkiem torfu. Nie zniosą temperatury poniżej 10°C. Gdy pojawiają się pąki oraz w całym okresie kwitnienia achimenesy powinny być obficie podlewane i nawożone płynnym preparatem co 2 tygodnie. Gdy zacznie się okres wegetacji, należy zaprzestać nawadniania rośliny i pozwolić jej uschnąć. Mogą je atakować mszyce.

Achimenesa można rozmnażać poprzez dzielenie kłączy od lutego do połowy marca lub wysiewanie nasion. Rośliny mają tendencję do mieszania się, więc łatwo można wyhodować nowe odmiany. Latem można rozmnażać achimenesa przez sadzonki pędowe.

Ta tropikalna roślina jest doskonałą ozdobą wnętrz, a także tarasów czy balkonów – w okresie letnim. Niektóre gatunki, jak np. ognipłon długokwiatowy kwitną wyjątkowo długo i mają liście zabarwione od spodu na czerwono.